Žemdirbiai šoke – mokesčiai tris kartus didesni nei pas kaimynus

Žemdirbiai šoke - mokesčiai tris kartus didesni nei pas kaimynus


Iki birželio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryba turi patvirtinti žemės mokesčio koeficiento dydį. 2018 m. rajone žemės ūkio paskirties žemės mokesčio koeficientas buvo 1,7 proc, tačiau kilus dideliam  ūkininkų nepasitenkinimui bei dėl prastų  oro sąlygų 2018 m. buvo pritaikyta 35 proc. lengvata ir šis mokestis buvo 1,1 proc.
Priminsime – žemės mokestis didėjo 2012 m., kai benueinantys konservatoriai LR Seime priėmė įstatymą, kad kas 5 metus būtų indeksuota žemės vertė. Po šio indeksavimo 2018 m. žemės vertė šoktelėjo 3- 3,5 karto, o tuo pačiu – ir mokesčiai už žemę. Kilus dideliam  kaimų gyventojų bei ūkininkų nepasitenkinimui, LR Seimo nariai patarė kreiptis į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, kuri turi teisę sumažinti žemės mokesčio koeficientą ir tokiu būdu sureguliuoti žemės mokestį, kad žemės turėtojai nepatirtų didelių išlaidų.
Savivaldybės administracija paruošė projektą, pagal kurį 2020 m. žemės ūkio paskirties žemei nustatytas 1,5 proc. mokestis.
Dėl šio didelio žemės mokesčio, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ narys, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys  G. Lipnevičius nuvyko pas merą.
„Žinau, kad Lietuvoje žemės mokesčio vidurkis yra 1,1 proc., o mes siūlysime nuo 1,7 proc. mažinti iki 1,5 proc. Laukite posėdžio“,- pokalbio metu su Tarybos nariu G. Lipnevičiumi sakė meras A. Čepononis, net nesileisdamas į diskusiją.
Turbūt daugelis ūkininkų, žemės savininkų pagalvotų, jeigu Lietuvos vidurkis yra 1,1 proc., kodėl Radviliškio rajono valdantieji konservatoriai ir „valstiečiai“ teikia mokestį, ženkliai didesnį nei vidurkis, – 1,5 proc.? Tokiu atveju mūsų ūkininkams, ypač smulkiesiems, būtų didelė našta. Turbūt daugeliui kiltų klausimas, kodėl mūsų rajono ūkininkai skriaudžiami, lyginant su dauguma kitų Lietuvos rajonų.
Beje, kaimyninio Šiaulių rajono ūkininkai gyvena tikrai geriau – šiame rajone mokestis už žemės ūkio paskirties žemę – tik apie 0,5 proc. Šio rajono meras ūkininkas, tad jam nesvetimos ūkininkų problemos, ir svarbesnis ne perteklinis biudžetas, o žmonių gerovė…
Kaip pastebėjo radviliškiečiai, Radviliškio rajono merui labiau prie širdies brangios statybos, kurioms reikia nemažai lėšų, tad vieni didžiausių mokesčių: žemės, nekilnojamo turto tampa rajono „vizitine kortele“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ narys, grupės seniūnas  G. Lipnevičius visiems Tarybos nariams pateikė siūlymą svarstymui: „Reaguodami į Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Igno Hofmano bei Radviliškio miesto ir rajono gyventojų kreipimąsi dėl pateikto Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai svarstymui ženkliai didesnio žemės mokesčio 2020 metams nei gretimuose rajonuose, visuomeninis komitetas „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlo Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai svarstymui savo sprendimo projektą, kuriame siūlome žemės ūkio bei sodų paskirties sklypams taikyti ne didesnį nei 1,0 proc. mokestį.  Šiuo metu TS-LKD (konservatorių) ir LVŽS koalicijos pateiktame svarstymui projekte siūlomas žemės ūkio paskirties žemės mokestis 1,5 proc. Manome, kad jis yra  ženkliai per didelis. Taip pat, kadangi verslo situacija rajone kasmet prastėja, siūlome taikyti ne 0,8 proc., o 0,5 proc. mokestį už komercinės paskirties žemę, o gyvenamosios paskirties mokestį vietoj siūlomo 0,8 proc. mažinti iki 0,5 proc., kuris vis tiek dar bus didesnis, lyginant su kaimyniniais rajonais. Šiuo sprendimu, nors mūsų mokesčiai ir liks vieni didžiausių apskrityje, ženkliai pagerinsime sąlygas ūkininkams, verslininkams, Radviliškio miesto ir rajono gyventojams. Kadangi šiuo metu biudžete turime beveik 5 mln. eurų nepanaudotų lėšų, manome, kad galime jas naudoti negautoms pajamoms už mažesnį žemės mokestį padengti.
Visuomeninio rinkimų komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS grupės seniūnas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius“.
Jam paantrino į Investicijų ir kaimo reikalų komitetą atvykę Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas bei ŽŪB „Gražionių bekonas“  vadovas E. Adomavičius, kurie taip pat teikė prašymą Tarybos nariams: „Prašome patvirtinti siūlomą 0,9 proc. žemės mokesčio tarifo dydį, kuris būtų proporcingas vyraujančiai ekonominei situacijai ir artimas aplinkinių rajonų 2019 m. vidurkiui, kuris yra 0,85 proc.“.Po konservatorių ir „valstiečių“ teikiamo net 3 kartus didesnio žemės mokesčio nei kaimyniniame Šiaulių rajone, be nepartinio G. Lipnevičiaus pateikto pasiūlymo nei socialdemokratai, nei „darbiečiai“ savo pasiūlymų komitetuose nepateikė. Labiausiai nustebino, kad Investicijų ir kaimo reikalų komitete socialdemokratas, socialdemokratų partijos Radviliškio  skyriaus pirmininko pavaduotojas, Tarybos narys S. Luščikas ir Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas, Tarybos narys J. Baublys sprendimo, kuris padėtų ženkliai pamažinti žemės mokesčius gyventojams, verslininkams, ūkininkams, sodininkams nepalaikė.
Gegužės 30 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje paaiškės, ar į šį kreipimąsi bus atsižvelgta, ar ir toliau rajoną valdantieji konservatoriai bei „valstiečiais“ nuo ūkininkų stengsis nulupti „devynis kailius“ ir mokesčio už žemę  ženkliai nemažins ir jokių lengvatų netaikys.
Bus daugiau

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version