Žalgirio gatvės tęsinys: ilgai laukę, dar palaukit… arba meras ir toliau žada

Žalgirio gatvės tęsinys: ilgai laukę, dar palaukit... arba meras ir toliau žada

Į „Radviliškio krašto“ redakciją kreipėsi radviliškietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), tapusi atsiimtos žemės įkaite.

Tapo nusipirktų sklypų „įkaitais“
Moteris redakcijai sakė, kad  2010 m. paveldėjo mamos žemę, esančią Radviliškyje, „Paplentės“ soduose.  Paveldėtoje žemėje buvo atlikti geodeziniai matavimai, suformuota 30 sklypų. Tiesa, dar liko neparduotų sklypų, iš 2 hektarų žemės dar nesuformuoti sklypai. Žmonės sklypus nusipirko norėdami  statytis namus, nes  savivaldybėje vykusiame susirinkime meras žadėjo, kad iki 2014 m. čia bus nutiesta gatvė – Žalgirio gatvės tęsinys. Bet pažada liko pažadu –  iki šiol gatvės niekas netiesia, žmonės negauna leidimų nusipirktuose sklypuose statytis namus. Sklypų pirkėjai pradėjo pardavėjai grasinti, kad juos apgavo parduodama šiuos sklypus, kai kurie siūlo „rimtai“ pasikalbėti“.
Beje, už dar neparduotą žemę garbaus amžiaus radviliškietė turi per metus sumokėti daugiau nei 1200 eurų mokesčių. „Žemės parduoti negaliu, nes nėra žadėtosios gatvės nei jokių komunikacijų, jos niekas neperka. Kad sumokėčiau tokį didelį žemės mokestį, turiu imti paskolą, nes abiejų su vyru pajamos – tik po 500 eurų. Jeigu rajono valdžia negali tesėti duotų pažadų, tegul pasiima tą žemę, atiduočiau veltui“,- liejo širdgėla radviliškietė, neslėpdama pasipiktinimo rajono vadovais.

Žalgirio gatvės tęsinys planuotas keliais etapais
Kada gyventojai sulauks žadėtojo „Žalgirio“ gatvės pratęsimo ir galės nusipirktuose sklypuose statytis namus, paklausėme rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo  A.Valucko.
„Detaliuoju planu gatvė yra suplanuota, buvo savivaldybėje susitikimas su gyventojais ir buvo keliamas klausimas, kaip tai padaryti. Tai nėra paprasta – reikia ir pinigus suplanuoti, ir žemės paėmimą  visuomenės poreikiams, gal 2019 m. galėtume pradėti tą klausimą spręsti. Buvo suplanuota Žalgirio gatvė iki sodų su apsisukimo aikštele ir per sodus įsikirtimas į Vytauto Landsbergio – Žemkalnio gatvę. Visa paplentės teritorija detaliajame plane parodyta kaip daugiabučių namų statyba su galimybe  komercinei veiklai  pirmame aukšte. Ta teritorija rezervuota vystytojams, kad kas ateitų investuoti. Tačiau neatsiranda norinčių pirkti sklypų – gal miestas per mažas“,- sakė A.Valuckas.
Pasak architekto, šis klausimas taip greita nesprendžiamas – reikia paimti žemę visuomenės poreikiams, neaišku, kokią kainą norės savininkai užsikelti.
Žmonės, nusipirkę sklypus soduose, negalės statytis namų, kol neatsiras bent žvyruota šios gatvės atkarpos  danga – buvo suprojektuota 8 metrų žvyruota gatvė.
Žalgirio gatvės tęsinys buvo planuotas keliais etapais: pirminiu etapu – įvažiavimas nuo Aušrinės gatvės, tęsiant žemės paėmimą visuomenės reikmėms. Vėliau reikėtų suprojektuoti ir įsikirtimą į Vytauto Landsbergio – Žemkalnio gatvę, numatyti saugumo priemones. „Planuose numatyta ir servitutinė gatvė – kaip ji eis per privačius sklypus? Tad reikėtų tiesti gretutinę gatvę. Tai didelis infrastruktūros sprendimas, reikėtų Europos Sąjungos lėšų, mes tiek pinigų nebeturim. Žalgirio gatvės kokį kilometrą būtų galima ir nutiesti, tik ne nuo plento pusės, nes norima juo padidinti greitį iki 70 km“,- sakė A.Valuckas.
Pasak A.Valucko, žmonėms reikėjo galvoti prieš perkant sklypus – kol nėra gatvės, nėra galimybių patekti į juos, kai kurie sklypai net vandeniu apsemti. „Perka katę maiše, paskui dairosi, kas problemas išspręstų. Kur patys suplanavom teritorijas gyvenamiesiems ir komerciniams pastatams, iki 2020 metų turėtume įgyvendinti.“,- sakė architektas.

Gatvės tęsiniui paskelbtas konkursas, yra laimėtojas
Statybos skyriaus vedėjas G. Vičas šią situaciją pakomentavo skirtingai nei architektas: „Negalėčiau atsakyti, kada atsiras Žalgirio gatvės tęsinys.  Žalgirio gatvės  tęsiniui yra paliktas valstybinės žemės „koridorius“, jis suprojektuotas, paskelbtas konkursas ir yra laimėtojams šiems darbams atlikti – reikia tik 350 tūkst. eurų surasti, o pinigus skirsto Taryba. Bet šis kelias bus tiesiamas  nuo kelio į  kapines sodų link. Per sodus reikia 100 metrų žemės imti visuomenės poreikiams, dabartinis keliukas yra ne toje vietoje. Įsikirtimas į plentą yra ir šiuo metu, yra keliukas, kurį pataisius galima pravažiuoti. Nepravažiuojamas keliukas yra tik privačia žeme“.  

Mero komentaras

Pasak rajono mero A.Čepononio, Žalgirio gatvės tęsinys tikrai bus: „Artimiausiame tarybos posėdyje bus  pateiktas klausimas dėl Žalgirio gatvės. Šios gatvės tęsinys eis ne per žmonių sodus, o kiek kitoje, su įsikirtimu į Vytauto Landsbergio – Žemkalnio gatvę. Tai bus tik žvyruota gatvė, ji asfaltuojama nebus“.

„Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko komentaras
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, pabendravęs su vien valdininkų pažadais „maitinama“ garbaus amžiaus moterimi, pasipiktino: „Kas per valdininkų įprotis nuolat žadėti ir netesėti pažadų? Garbaus amžiaus moteris turi daugiau nei ketverius metus varstyti valdininkų duris, prašydama, kad jie duotus pažadus pagaliau ištesėtų. Patarimas rajono vadovams – pažadus pagaliau ištesėkite, o jei neturite lėšų gatvei nutiesti, nors neplėškite iš gyventojų tūkstančius eurų mokesčių už žemę, kol jie neturi galimybės naudotis savo įsigytais sklypais pagal paskirtį“.  

„Niekas namo neranda“
Važiuojant per „Paplentės“ sodus einančia  Žalgirio gatve, žvyruotas keliukas baigiasi ir prasideda per žoles besitęsiančios provėžos. Šio nežymaus keliuko gale stovi namas, pažymėtas 52 numeriu. Darže triūsianti šio namo gyventoja B. Mačernienė sakė, kad jos namo adresas – Žalgirio gatvė 52. „Mūsų namo niekas neranda, net nedaugeliui ateina į galvą jo ieškoti už sodų, į sodybą per sodus net kelio nėra. Mūsų namą gerai žino tik greitosios pagalbos darbuotojai – medikus dažnai kviesdavau sunkiai sergančiam vyrui. Dar nežinau, koks bus tikras mano adresas – kol kas namo numeris 52, o nutiesus Žalgirio gatvę, sakė, kad bus 53. Gerai, kad dabar nėra gilių žiemų, nes anksčiau per pusnis būdavo sunku išbristi – keliuko per sodus iki mūsų sodybos niekas nevalydavo“,- pasakojo moteris.
P.S.
Ar tikrai netrukus, kaip žada valdininkai, atsiras Žalgirio gatvės tęsinys per sodus ir žmonės galės įsigytuose sklypuose statytis namus – parodys laikas. Jeigu gatvės atkarpa buvo žadėta 2014 m., tai gal pažadas ją  nutiesti 2019 m. – tik eilinis mero rinkiminis  pažadas? O kol kas belieka laukti apsišarvavus kantrybe ir viltimi, kad meras ir savivaldybės valdininkai, sėdėdami savo šiltuose kabinetuose, pagaliau supras Žalgirio gatvės gyventojų bėdas ir pasistengs dėl rajono gyventojų gerovės.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Exit mobile version