Vos prašvitus – į eilę talonų pas psichiatrą

Lietuva neretai vadinama įvairių negatyvių reiškinių rekordininke. Viena iš sričių – perdėtas vaistų ypač psichotropinių, t.y. veikiančių centrinę nervų sistemą, vartojimas.

Piktnaudžiavimą vaistais bandoma „pažaboti“ raštu
Kad būtų sustabdytas piktnaudžiavimas vaistais, priskiriamais  benzodiazepinų grupei, Šiaulių teritorinės ligonių kasos vadovas R. Mažeika 2018-04-03 pasirašė įsakymą Nr. 1666 „Dėl benzodiazepinų dariniams priskiriamų vaistų stebėsenos rodiklio“. Pasak šio rašto, raminamųjų vaistų šeimos gydytojai 2017 m. skyrė 40 procentų pacientų per daug. Rašte teigiama, kad šie vaistai „buvo skiriami ilgalaikiam gydymui, t. y. ilgiau nei 8-12 savaičių, o tai prieštarauja preparatų charakteristikų santraukose nurodytai gydymo trukmei“.
Šiame rašte rašoma, kad bus stebima, kiek vaistų, priskiriamų benzodiazepinų grupei, išrašo gydytojai ir nuo liepos 1 d. visi šių vaistų išrašymo pažeidimai bus perduodami kontrolės procedūroms.
Pabūgę būsimų sankcijų, šeimos gydytojai savo pacientams neberašo raminamųjų vaistų, o nukreipia juos pas psichiatrą. Ir čia atsiskleidė tikrasis rajono gyventojų, turinčių priklausomybę nuo raminamųjų vaistų, mastas. Pasirodo, tokių  ligonių rajone – tūkstančiai.

Apgultis Psichikos sveikatos centre
Šeimos gydytojams neberašant raminamųjų vaistų, jų reikalaujantys pacientai tiesiog apgulė Radviliškio rajono Psichikos sveikatos centrą. Norėdami gauti taloną pas psichiatrą, žmonės stovi eilėje nuo 6 valandos ryto. „Vienai dienai skiriami 25 talonai pas dvi dirbančias psichiatres ir jie išdalinami per  12 – 15 minučių“,- sakė Psichikos sveikatos centro darbuotojai, dirbantys registratūroje.
Eilėje stovintys žmonės piktinosi, kad neįmanoma pas gydytoja užsiregistruoti telefonu. „Gal telefono ragelis tyčia nukeliamas, kad žmonės skambučiais netrukdytų darbuotojams?“- kilo įtarimų Radviliškio rajono gyventojams.
„Aš 300 kartų bandžiau prisiskambinti ir užsiregistruoti telefonų pas gydytoją, tačiau nesėkmingai. Jau tris mėnesius bandau gauti taloną, tenka atvykti net iš Augmėnų kaimo. O ką daryti, jeigu  be vaistų negaliu gyventi, jau turbūt greitai reikės gultis į ligoninę“,- skundėsi eilėje stovinti moteris.
Apsilankę 8 valandą ryto Psichikos sveikatos centre įsitikinome, kad telefonas nuolat yra užimtas – registruojami pas gydytoją pacientai.
„Vieną žmogų  pas gydytoją registruojame iš „gyvos“ eilės, vieną – telefonu, kad būtų lygybė. Mūsų telefonas yra vienas visam rajonui, tad nieko nuostabaus, kad žmonėms sudėtinga prisiskambinti“,- sakė  Psichikos sveikatos centro darbuotojas Vytautas Mikalauskis.
Beje, šio centro darbuotojai pataria rajono gyventojams pas psichiatrą registruotis internetu, tik jau tada talonus reikia pradėti „medžioti“ nuo 12 valandos nakties, kai tik jie atsiranda sistemoje.

„Labai daug žmonių registruojasi pas psichiatrą norėdami gauti receptą raminamiesiems vaistams, beveik visi talonai atitenka jiems ir pas gydytoją nepatenka ligoniai, kuriems reikia rimtos psichiatro pagalbos“,- sakė Psichikos sveikatos centro darbuotojai.
„Gydytojas galėtų išrašyti vaistų ir iš karto duoti taloną ateiti, pavyzdžiui, po dviejų mėnesių vaistus prasitęsti, tada nereikėtų registruotis“,- siūlė išeiti stovintis eilėje pacientas.
Gal tokiu atveju ir sumažėtų eilės, tačiau pas gydytoją  ir vėl patektų tik raminamųjų vaistų reikalaujantys pacientai, be to, tokios praktikos Lietuvoje nėra. Tad teks bandyti kantrybę stovint eilėje arba bandyti laimę užsiregistruoti telefonu, internetu.

Poliklinikos direktoriaus pavaduotojo komentaras
Šią susidariusią situaciją paprašėme pakomentuoti laikinai poliklinikos direktoriaus pareigas einantį gydytoją Aloyzą Juodį.
„Šeimos gydytojai išrašo tuos vaistus, kuriuos gali išrašyti. Yra raminamųjų vaistų išrašymo ministerijos patvirtinta tvarka, kurios gydytojai turi laikytis. Juk kaip yra – nustatomas faktas, toliau konstatuojama, kad tas faktas neatitinka norminių aktų ir už vaistų išrašymą gydytojui išskaičiuojama iš atlyginimo. O kas nori sumokėti savo pinigais už kito vaistus?
Šeimos gydytojas gali išrašyti psichiatro paskirtus vaistus, kaip ir paskirtus traumatologo – čia nieko naujo. Tačiau pacientas turi pirma  apsilankyti pas psichiatrą, o ten eiti nenori, nes didelės eilės. Šiuo metus gydytoja D. Jankauskienė atostogauja, kai grįš iš atostogų, eilės sumažės.

Buvo laikas, kai žmonės skundėsi, kad negali patekti pas šeimos gydytoją, nes nusipirkti aspirinui reikėjo recepto. Ministerija mums sako mažinti pacientų eiles, tačiau iš kitos pusės didina darbo krūvį. Niekas neklausia, kiek turime gydytojų, kokie jų darbo krūviai. Per dieną šeimos gydytojas turi priimti 35 pacientus, tačiau priima 50. Man taip pat skambina, skundžiasi žmonės, kad negali sergantis depresija patekti pas psichiatrą, nebeturi vaistų. Skambinu psichiatrui, prašau priimti žmogų, kol liga nepaūmėjo. Taip ir kamšome skyles“,- sakė laikinasis Radviliškio rajono poliklinikos direktorius A. Juodis.
Išvada – šeimos gydytojas gali išrašyti psichiatro paskirtus vaistus ir už tai nebus baudžiamas, tik raminamųjų vaistų ilgam laikotarpiui šeimos gydytojai neberašo tiek daug kaip anksčiau, nes yra stebimi ir nenori būti perduoti kontrolės procedūroms. Gydytojai laikosi Sveikatos ministerijos nurodymų, o norintieji gauti raminamųjų vaistų ministerijos klerkų pasmerkti stoti į eilę pas psichiatrą vos prašvitus.

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version