Jau šešerius metus iš eilės Gražinos pagrindinėje mokykloje lapkričio 16-ąją vyksta respublikinis renginys-konferencija, skirta tolerancijos dienai, „Tarpkultūrinis dialogas“.
Gražinos pagrindinės mokyklos etikos mokytoja ekspertė Ala Beliajeva yra konferencijos sumanytoja ir organizacinės grupės pirmininkė. Organizacinio komiteto nariai mokytojai: Vera Jasinskaja, Aušra Mackevičienė, Artūras Miškinis ir Lina Dikavičienė, konsultantė – Radviliškio raj. savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė Živilė Laurutienė. Konferencijos organizatoriai: Radviliškio Gražinos pagrindinė mokykla, Radviliškio rusų kultūros centras, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius. Kasmet mokytojos Alos Beliajevos pakviesti atvyksta mokytojai, mokiniai iš mūsų miesto,rajono, įvairių Lietuvos miestų dalyvauti įvairiose veiklose: skaityti pranešimų, diskutuoti, pasidalinti patirtimi, dalyvauti edukacinėse kitų šalių tradicijų pažinimo programose. Sulaukėme svečių iš Šiaulių Santarvės, Didždvario ir S.Daukanto gimnazijų, Kėdainių Paukštelio progimnazijos, „Atžalyno“ ir Šviesiosios gimnazijų, lopšelio darželio „Aviliukas“, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro, Radviliškio raj. Baisogalos, Šiaulėnų Marcelino Šikšnio, Sidabravo gimnazijų ir Pakalniškių pagrindinėsmokyklos, Radviliškio V.Kudirkos ir Vaižganto progimnazijų, Lizdeikos gimnazijos. Visiems dalyviams renginio vedėjos Ala Beliajeva, Roberta Jurpalytė ir Gabija Budavičiūtė pasiūlė konferencijos metu rasti atsakymą į klausimą „Ar įmanoma inicijuoti ir palaikyti dialogą tarp skirtingų kultūrų?“
Konferencijos dalyvius pasveikino Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius. Po koncerto ( 8a klasės mokinės Robertos Jurpalytės dainos, Šiaulių Santarvės gimnazijos ir Kėdainių mokyklų mokinių šokio) prasidėjo plenarinis posėdis.Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios klebonas, dekanas Tadas Rudys kalbėjo apie tarpkultūrinio dialogo svarbą ne tik atskiro žmogaus gyvenime, bet ir tarp skirtingų šalių bei religinių konfesijų. Viešosios įstaigos„Pasaulio piliečių akademija“ direktorė Indrė Augutienė pasakojo apie globalųjį švietimą, pravedė viktoriną. Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas, jaunimo reikalų koordinatorius Rimvydas Aleknavičius prisiminė vasarą Radviliškyje vykusį Europos žmonių festivalį. Alytaus„Sakalėlio“ pradinės mokyklos direktorė, Lietuvos etnokultūros ugdytojų sąjungos Alytaus skyriaus pirmininkė Virginija Vitunskaitė pasidalijo savo ir kolegų patirtimi integruojant etninę kultūrą į mokyklos ugdomąją veiklą.
Po plenarinio posėdžio dalyviai išsiskirstė dirbti šešiose grupėse. Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojai Ala Beliajeva, Larisa Zabenina, Vitalija Džiugienė, Rasa Masiulienė, Sigitas Laurutis bei Renata Kašėtaitė parengė edukacines programas, pakvietė mokinius susipažinti su Rusijos, Izraelio, Lietuvos, Japonijos, Afrikos simboliais, gamta, kultūra, dalyvauti arbatos gėrimo ceremonijose, šokti šokius bei folkloro ratelius, dainuoti dainas, žaisti žaidimus, įvairiomis technikomis kurti atvirukus, pasigaminti žibintus ir kaukes, pasisiūti skudurines lėles,apsirengti įvairių tautų tautiniais rūbais.
Tuo tarpu konferencijų salėje rinkosi mokytojai pasidalinti savo patirtimi. Lietuvos vaikų ir jaunimo centro mokytoja LEKUS valdybos narė Asta Valiukevičienė pristatė Lietuvos etnokultūros sąjungos etnokultūrinio ugdymo programos gaires. Šiaulių S.Daukanto gimnazijos etikos mokytoja ekspertė Inga Vainorienė- Marauskė papasakojo apie iššūkius irpatirtis tarpdalykinės integracijos kontekste. Gražinos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Jovita Steponavičienė pristatė japonų menų ir kultūros projektą „WABI SABI“. Radviliškio Vaižganto progimnazijos mokytojos metodininkės Jūratė Juozapaitienė ir Irina Kareivienė papasakojo apie integruotą rusų kalbos ir dailės pamoką. Šiaulių Santarvės gimnazijos mokytojo smetodininkės Oksana Legeckaja ir Dalia Jovaišienė pristatė savo vestą integruotą dailės ir muzikos pamoką. Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių ir rusų kalbų mokytoja metodininkė Svetlana Sluckienė pristatė interaktyvius sprendimus užsienio kalbos pamokose. Radviliškio rajono Baisogalos gimnazijos lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Lina Stirbienė papasakojo apie savo vestą pamoką, pristatė pranešimą „Pasaka- raktas į toleranciją“. Paskutinis pasisakymas buvo labai nuoširdus, jį pristatė konferencijos organizatorė Gražinos pagrindinės mokyklos mokytoja ekspertė Ala Beliajeva. Ji papasakojo apie įvairias šalis, kuriose gyveno, kurių papročius ir tradicijas pažino; apie savo laisvalaikio užsiėmimą – Taikos kultūros puoselėjimą ir edukacinių programų rengimą.
Mokyklos
svečiai ir jos bendruomenė galėjo pasidžiaugti gražiais stendiniais
pranešimais, kuriuos paruošė Radviliškio rajono Šiaulėnų Marcelino Šikšnio
Gimnazijos rusų kalbos mokytoja metodininkė Almonė Sakalauskienė ; Radviliškio
rajono Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos dailės mokytoja Audronė Kudžmaitė bei
Šiaulių Didždvario gimnazijos etikos mokytoja
metodininkė Sigita Petrutienė.
Stendinių pranešimų temos: „Matrioška –populiarus suvenyras iš Rusijos“,
„Gyvūnai iš tekančios saulės šalies“, ,„Aš –Tu santykis“.
Konferencijos pabaigoje visi grupių
dalyviai pristatė savo darbus. Mokyklos vidiniame kiemelyje buvo pasodinta
japoniška vyšnia- sakura.
Dėkodami organizatoriams už įspūdingą renginį, dalyviai pažymėjo nepriekaištingą organizaciją, prasmingas pranešėjų įžvalgas, aktualias pranešimų temas, vertingą praktinės patirties sklaidą, įdomias ir įtraukiančias mokinius veiklas, nepaprastai jaukią ir nuoširdžią atmosferą.
Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos informacija