Vandens kainos dotacija … kiaulėms

Vandens kainos dotacija … kiaulėms

Skamba neįtikinamai, tačiau yra tiesa. Metų metais valdžioje esantys konservatoriaikartu su koalicijos partneriaissugalvojo tikrą kiaulystę. Geriamas vanduo dotuojamas kiaulėms, kai tuo metu politikai  nori padidinti vandens kainą beveik dešimtadaliu Savivaldybės įmonės „Radviliškio vanduo“ vartotojams.

Praeitos savaitės komitetuose vienas svarstomų sprendimo projektų buvo vandens kainos padidinimas. Ciniškais veidais komitetuose, išskyrus Investicijų ir kaimo reikalų, valdantieji vienas po kito be didesnių diskusijų nutarė palupikauti iš gyventojų, nes taip, esą, daro ir kitos savivaldybės. Kaip rimtą argumentą valdantieji metė buvusios kainų komisijos priimtą sprendimą – negalima netvirtinti, kitaip kainos padidinimas bus nustatytas vienašališkai. Jei ne opozicija, tai vartotojai net nežinotų, kas lėmė didesnę kainą.

Gilinantis į kainos šuolio priežastis, paaiškėjo, kad kaina didėja dėl darbo užmokesčio ir amortizacinių nuskaitymų. Pasirodo, kad įmonės personalas pageidauja didesnių atlyginimų. Sąžiningas noras sąžiningai dirbantiems Savivaldybės įmonės darbuotojams. Juk kitoje Savivaldybės įmonėje „Radviliškio šiluma“ atlyginimai gerokai aukštesni. Tačiau didžiausią kainos padidėjimo dalį sudaro amortizacija. Ankstesniuose Tarybos posėdžiuose politikai nesusimąstė ir nemokamai perdavė vandens tiekimo įmonei paviršinio vandens (lietaus) tinklus. Šimtais tūkstančių eurų įvertinti inžineriniai statiniai dabar bus išlaikomi iš vartotojų kišenės, o amortizacija ir nusidėvėjimas įkalkuliuojamas į kainą.

Tačiau Radviliškis tarsi iškreiptų veidrodžių karalystė – vartotojai mokės didesnę kainą, kad „Gražionių bekono“ ir ūkininkės Stasės Krivickienės kiaulės dvigubai pigiau vandenį gertų. Būtent dėl šių įmonių sunaudojamo vandens politikai duoda dotacijas iš biudžeto Savivaldybės įmonei. Taigi, rajono gyventojai moka už tai, kad „savų“ kiaulės jaustųsi patogiau. Galima pastebėti, kad šiaip jau rajono meras dotacijomis nesimėto. Maža to, jis nelinkęs net nuolaidų daryti. Savivaldybė ir jos administracija atmeta bet kokius žemdirbių prašymus dėl žemės mokesčio sumažinimo. Valdžios vyrų retorika tada paprasta – negali išlaikyti, tai parduok. Tačiau kodėl to nesako valdančiosios koalicijos partneriui arba su valdžia glaudžiai susijusiems verslininkams, tėra retorinis klausimas.

Beje, Investicijų ir kaimo reikalų komiteto narys Gediminas Lipnevičius, atstovaujantis nepartiniam visuomeniniam komitetui „Už geresnį gyvenimą visiems“,  pirmininko  pavedimu šį ketvirtadienį, 9 val., organizuoja išvažiuojamąjį komiteto posėdį į UAB „Radviliškio vanduo“ įmonę. Posėdyje aiškinsis UAB „Radviliškio vanduo“ prašymą didinti vandens ir nuotekų kainų pagrįstumą, investicijas mieste ir rajone bei kitus klausimus.

Gražionių bekono“ vadovo komentaras

Edmundas Adomavičius, Žemės ūkio bendrovės vadovas, situaciją komentuoja taip: „Bendrovė kreipėsi su prašymu leisti išsigręžti savo vandens gręžinį. Mums buvo pasakyta, kad  Savivaldybė gali dotuoti pusė vandens kainos. Nuo 2014 metų esame priversti būti prašytojais. Sutartį pasirašėme 6 metams ir dabar kasmet rašome prašymus. Bendrovei neleido pasistatyti nuosavo vandens gręžinio, kuris tikriausiai per metus būtų atsipirkęs. Dabar per mėnesį sunaudojame apie 3 su pusę tūkstančio kubų vandens ir mokame virš 50 euro centų už kiekvieną kubinį metrą. Jei turėtumėme savo gręžinį, bendrovė sumokėtų minimalų išteklių mokestį ir turėtų vandenį po kokius 22 centus.“

Ūkininkės S. Krivickienės pakalbinti nepavyko, o „Radviliškio vanduo“ atstovai buvo pakankamai lakoniški teigdami, kad įmonė vykdo Tarybos sprendimus.

Marius Aleksiūnas

Exit mobile version