„Valstiečių”, socialdemokratų ir mero smūgis žemdirbiams – Valstybinės žemės nuomos mokestis padidintas net 75 proc.


Padidinę mokestį už darželius net 50 procentų valdantieji nesustojo – socialdemokratai ir „valstiečiai” nusprendė  didinti 75 proc. valstybinės žemės ūkio nuomos mokestį. Šie jų užmojai buvo sprendžiami taryboje.

Tarybai svarstyti pateiktame projekte buvo siūloma nustatyti metinius nuomos mokesčio už valstybinę žemę, žemės ūkio paskirties žemei vietoje 2 procentų didinti iki  3,5 procentų.
Šis padidintas žemės ūkio paskirties žemės mokestis lies tik tuos ūkininkus, kurie turi daugiau nei 3 hektarus žemės. Turinčius 3 hektarus žemės mokestis išliks toks pat.

Opozicijos lyderis prieš mokesčių didinimą

Merui K. Račkauskiui jo koalicijos valdančiųjų partijų socialdemokratų, „valstiečių“, „darbiečių“, „Vardan Lietuvos“, liberalų bei „žaliojo“ pateikus sprendimo projektą dėl valstybinės žemės ūkio nuomos mokesčių koeficiento didinimo užvirė karšta diskusija. Pirmasis pasisakė Tarybos narys, opozicijos lyderis Gediminas Lipnevičius, kuris informavo, kad opozicijos nuomonė šiuo klausimu yra vieninga,  ji griežtai nepritaria valdančiųjų norams padidinti žemės mokestį ir paprašė Tarybos narių nepalaikyti šio sprendimo, nes tai bus didelė žala rajono ūkininkams. Jis taip pat paviešino merui ir Tarybai adresuotą ką tik gautą ūkininkų prašymą, kuriame pasirašę ūkininkai griežtai pasisako prieš mokesčių didinimą.

Meras ir vicemeras griebėsi melo?

Meras K. Račkauskis, vicemeras V. Krikščiūnas ir „valstiečių“ skyriaus pirmininkas A. Gaidžiūnas komitetuose itin agitavo už valstybinės žemės nuomos mokesčio didinimą ūkininkams, net skleisdami melą, kad ūkininkai tam neprieštarauja. Beje, A. Gaidžiūnas nurodė ūkininkams, kuriems brangs žemės mokestis beveik dvigubai, neverkšlenti.

Opozicijos lyderis G. Lipnevičius Tarybos posėdyje apkaltino valdančiuosius melavus, kad neva ūkininkai sutinka su šiuo drastišku branginimu ir kad jokių problemų dėl pabranginimo neva nėra. Posėdyje Tarybos narys Romas Kalvaitis taip pat nurodė, kad šis sprendimas itin žalingas ūkininkams bei paprašė įvardinti kas šios idėjos – pabranginimo – autorius, kurią pateikė valdantieji. Meras K. Račkauskis neatsakė į šį klausimą ir iškart nusuko temą.

Vicemeras vėl apkaltintas melavimu

Vicemeras V. Krikščiūnas užsipuolė G. Lipnevičių, kad neva problemos nėra, nes jis perskambino ūkininkams, pasirašiusiems šį opozicijos lyderio paviešintą ūkininkų kreipimąsi – nepritarimą didinti mokestį. Ūkininkai, pasak vicemero, buvo suklaidinti ir visai nieko prieš šį branginimą. Neapsikentusi vicemero melagysčių, Tarybos narė Zita Žvikienė informavo, kad bendravo su ūkininkais ir kad ne visai tiesą sako vicemeras, kitaip tariant, skleidžia melą. „Darbietė“ ir pasakė pastabą, kad kritikuoti ūkininkus „valstiečiui“ vicemerui nepadoru. G. Lipnevičius padėkojo kolegei už pasakytą tiesą, nes, pasak jo, šioje naujoje Taryboje jos labai trūksta.

Po diskusijų pereita prie balsavimo

Prieš balsavimą meras informavo, kiek ūkininkų nukentės dėl beveik dvigubai didesnio mokesčio. Pasak jo, valstybine žeme naudojasi 1068 ūkio subjektai, dalis dėl lengvatų mokesčių nemoka, dalis patenka į turinčių 3 hektarų grupę, todėl nukentės apie 300 ūkininkų, dėl ko valdantieji nemato nieko blogo.

Balsavimas. Už tai, kad būtų padidintas valstybinės žemės nuomos mokesčio koeficientas nuo 2 iki 3,5proc., t. y. 75 proc. daugiau, balsavo visi „valstiečiai“: L. Krikščiūnas, A. Gaidžiūnas, J. Povilaitis.

Iš socialdemokratų už didesnį mokestį balsavo S. Luščikas, L. Brunius, J. Pravilonis, L. Škėmienė, V. Sprundzanienė, „darbietis“ J. Baublys, liberalai A. Ruseckas ir R. Vaičiurgis, „žaliasis“ V. Simelis ir „Vardan Lietuvos“ partijos atstovai, kurie prieš rinkimus žadėjo dirbti žmonių labui, o po rinkimų balsavo už mokesčių didinimą: J. Malinauskas, E. Martynkinas ir V. Petuška.

Prieš didesnius mokesčius balsavo: Lietuvos regionų partijos nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė, V. Bernotas, TS – LKD atstovai: R. Kalvaitis, I. Palionienė, S. Dišlė, D. Jurėnas, J. Margaitienė, P. Kablys, susilaikė Z. Žvikienė.

Radviliškio rajone žemės mokestis didesnis daugiau nei penkis kartus?

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija nusprendė pasidomėti, koks valstybinės žemės ūkio nuomos mokestis pas kaimynus Šiaulių rajone. Kreipėmės į Šiaulių rajono savivaldybės administraciją, kuri informavo, kad, pavyzdžiui, Kairių kaime, esančiame šalia Radviliškio rajono, valstybinės žemės nuomos mokestis tik 0,65 proc., palyginus su mūsų politikierių ką tik patvirtintu 3,5 proc. Kaip mūsų rajono žemdirbiams konkuruoti, kai kaimynas moka penkis kartus mažiau, nei K. Račkauskis, nei V. Krikščiūnas, nei A. Gaidžiūnas nepaaiškino.

Meras prieš ūkininkus planuoja imtis represijų

Dar negana – padidintų mokesčių meras K. Račkaukis metė dar vieną „auksinę“ mintį: reikia peržiūrėti, kokiomis sąlygomis valstybinė žemė ūkininkams buvo išnuomota, o jeigu nuomos sandėris pasirodys neskaidrus, ji iš nuomotojų bus nusavinta. Trumpai tariant, planuoja imtis prieš ūkininkus represijų – t. y. peržiūrėti, kaip buvo išnuomota „valdiška“ žemė bei atimti, jei ras kokių nors klaidų. Šis mero pasisakymas itin nustebino Tarybos narius. Dėl tokio mero sprendimo „valstiečiai“ neprieštaravo, o V. Krikščiūnas ir A. Gaidžiūnas net neslepia, kad norėtų šios ūkininkų žemės ir pasakė viešai, jog mielai perimtų ją sau.

Mokesčio padidinimas – planas nusavinti nuomojamą žemę?

Gal „valstiečių“ partijos, socialdemokratų, mero ir kitų Tarybos narių, balsavusių už mokesčio didinimą, ir yra tikrasis tikslas padidinus mokesčius užgrobti žemes ūkininkų, kurie neišgalės susimokėti beveik dvigubai didesnio valstybinės žemės nuomos mokesčio? Paliekame spręsti jums, mūsų skaitytojai.

Jonas Petrikas

Total
0
Dalinasi
Related Posts