Valdžiukės patrepsynės su brangiais cimbolais

Demokratija ir viešumas baigiasi ten, kur prasideda valdžios ir verslo grietinėlės patrepsynės. Tai dar karta pademonstravo Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. Patrepsėjęs ir „įslaptinęs“ Šeduvoje surengtą „pašventimą“ į krašto žemdirbių sveikatą.

Žemdirbių šventę „slėpė” nuo žemdirbių?


Kad valdžios ponai ir ponios šventėse trypia ir gurkšnoja „už svetimus”, anokia čia naujiena. Tačiau kad tokie pasilinksminimai – vos ne valstybinio lygio paslaptis, tai jau rajono mero A. Čepononio „išradimas”.
Po to, kai „Radviliškio kraštas” pradengė šventės užkulisius (publikacija perspausdinta ir nacionalinėje spaudoje), tarp krašto žemdirbių kilo pasipiktinimas: kodėl žemdirbių pagerbimo šventė slepiama nuo pačių žemdirbių?
Būriui valdininkų ir politikų buvo išsiuntinėti pakvietimai, o štai krašto žemdirbiai skundėsi apie jiems skirtą renginį nežinoję. Kai kas nugirdo tik iš pažįstamų.

Gerą savaitę per savivaldybės atstovę su meru susirašinėjusi redakcija „išpešė” skurdų atsakymą: šventė rengiama ne vienerius metus, tad buvo aišku, kada vyks. Suprask, patys turėjo atspėti ir susiprotėti. Tik kaip nuspėti valdininkų „kelius“, jeigu dar pernai šventė rengta Radviliškio kultūros centre?

Prisikvietė valdininkų ir politikų


Kol eiliniai žemdirbiai spėliojo savivaldybės „orus“, į renginį sukviestas gausus būrys valdžios elito.
„Renginyje dalyvavo LR Seimo, LR žemės ūkio rūmų ir kitų institucijų, susijusių su žemės ūkio veikla, atstovai, Radviliškio rajono savivaldybės vadovai, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus darbuotojai, seniūnijų seniūnai, seniūnijų žemės ūkio specialistai, darbuotojai, susiję su renginio organizavimu, ir asmenys, kurių asmeninė veikla yra susijusi su žemės ūkiu, renginio rėmėjai ar jų atstovai“, – vardijama mero A. Čepononio vardu atsiųstame atsakyme. Taigi, ne nuostabu, kad eiliniams žemdirbiams galėjo pritrūkti vietos Šeduvos restorane.

Paslaptingi rėmėjai ir solidūs honorarai


Negana to, kad nuo eilinių mirtingųjų „paslėpta” savivaldybės organizuota žemdirbių pagerbimo šventė, meras atsisako atskleisti visuomenei tiek jos rėmėjus, tiek įspūdingus honorarus atlikėjams. O jų išties būta įspūdingų. Oficialiai nepatvirtintais duomenimis, honorarai galėjo siekti iki 3000 eurų.

Šventėje koncertavo ne tik R. Cicinas, V. Šiškauskas – renginiui vesti pakviestas ir už korupciją su rajono konservatoriais nuteistas buvęs Radviliškio Kultūros centro direktorius R. Juzukonis.

Panašu, jog vengdamas tiesių atsakymų, kokiais motyvais remiantis buvo pakviesti vieni ar kiti asmenys, išsisukinėja ir „kaltę“ verčia paslaptingiems rėmėjams.

„Kadangi renginys didžia dalimi buvo finansuojamas žemdirbių ir privačių rėmėjų lėšomis, buvo atsižvelgta į jų pageidavimus dėl renginio vietos, vedėjo, koncertinės programos, renginio formato, kviečiamų asmenų sąrašo. Siekdami nepažeisti trečiųjų asmenų (šventės rėmėjų) interesų, kitos informacijos apie renginį neteiksime“, – teigiama redakcijai atsiųstame atsakyme.

Ne nuostabu, kad, išsisukinėdamas nuo atsakymų, meras „pamiršo“, jog šventės organizatorius – savivaldybė ir jokie privatūs asmenys neturi teisės vadovauti ar kelti sąlygų. Tačiau keista, kad gerą darbą atlikę (parėmę šventę) asmenys staiga „panoro“ užsislaptinti. Tad kas gali paneigti, kad be paramos šventei būta ir neskaidrių susitarimų, kuriuos meras suskato dangstyti?

Geriausi žemdirbiai – valdininkai


Paaiškėjo, kad geriausi žemdirbiai – ne tie, kurie aria ir sėja, o prie valdiško stalo kabinetuose sėdintys. Tai – įvairių seniūnijų klerkai buvo apdovanoti už triūsą žemės ūkio labui. Jų pavardės savivaldybės tinklalapyje apdairiai nutylėtos, tačiau pavyko išsiaiškinti, jog apskritai tarp apdovanotųjų – nemažai rajono socialdemokratams, valstiečiams ir konservatoriams artimų žmonių.

Savivaldybė viešai neskelbia, už kokius nuopelnus buvo teikiami apdovanojimai ir kas „laureatus” atrinko. Tik pateikiami trumpi biografiniai duomenys: kada gimė, ką studijavo, kiek žemės turi, kaip laisvalaikį leidžia ir pan.
Tačiau iš viešai prieinamų duomenų matyti, kad kai kurie savo darbuotojams moka vos ne minimalius atlyginimus ar net yra pilietis mynęs teismų slenksčius.

Taigi, „nuopelnai” kalba patys už save?

Šventės matematika


Mero atsakyme skelbiama, kad šventė kainavo 8,5 tūkstančio eurų. Tačiau redakcijos šaltiniai mini dvigubai didesnę sumą.

Kadangi savivaldybė kategoriškai atsisako įvardyti rėmėjus ir jų paskirtas sumas, nustatyti realią šventės sąmatą – keblu. Tačiau, sprendžiant iš dalyvių, kurie turėjo susimokėti po 25 eurus, skaičiaus, vien jie galėjo sunešti apie 7-8 tūkstančius eurų. Dar tūkstantį pridėjo savivaldybė.

Smulkiųjų lėšos – valdininkams ir stambiems ūkininkams


Pinigus renginiui, kuriame buvo apdovanoti smulkūs valdininkai ir stambūs ūkininkai, savivaldybė atseikėjo iš specialaus fondo, kurio lėšos skirtos smulkiam verslui įsikurti ir jo projektams remti.

Ką bendro valdininkai ir stambūs žemvaldžiai turi su smulkiuoju verslu – tik ponas Dievas, t. y., rajono meras žino. Tačiau, jeigu galima tikėti mero atsakymais, „padėkojimai” su jo parašais mokesčių mokėtojams kainavo daugiau kaip po 100 eurų.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts