Valdininkai kuria mokyklų uždarymo planą

Valdininkai kuria mokyklų uždarymo planą

Panašu, kad ne kartą savivaldybės panaudota rajono miestelių mokyklų uždarymo schema greitai bus kartojama dar sykį. Po reorganizacijos ir klasių komplektų sumažinimo vykdymo nei kelerių metų neišgyveno Šaukoto, Pakalniškių, Tyrulių mokyklos. Panašus likimas laukia ir dar trijų rajono ugdymo įstaigų. Ar tikrai mokyklos uždarymas yra geriausia išeitis? Gal vertėtų pasistengti ne griauti miestelių ateitį, o nepatingėti imtis ilgalaikių miestelių gaivinimo strategijų?

Dar 2021-ųjų metų pabaigoje savivaldybėje buvo priimtas naujas mokyklų tinklo reorganizavimo planas. Valdančiųjų plano esmė – iki 2025-ųjų metų optimizuoti Radviliškio rajono ugdymo įstaigų tinklą ir šitaip ne tik sutaupyti pinigų, bet ir neva gerinti ugdymo kokybę.

Trims miesteliams užkertamas kelias pritraukti naujų gyventojų

Atstumas iki mokyklos yra vienas iš pagrindinių rodiklių, lemiančių jaunų šeimų pasirinkimą įsikurti vienoje ar kitoje vietovėje. Nejau naujakuriams gali būti patrauklus miestelis, kuriame daugiau nei dešimties kilometrų spinduliu nėra jokios ugdymo įstaigos? Iki šiol ilgas ugdymo ir bendruomenės švietimo ir telkimo tradicijas turinčių Sidabravo, Grinkiškio ir Pociūnėlių švietimo įstaigų laukia liūdna ateitis.

Mero Kazimiero Račkauskio komanda, kurią sudaro socialdemokratai, „valstiečiai“, darbiečiai, liberalai, „Vardan Lietuvos“ ir „žaliasis“ V. Simelis, teikia Tarybai minėtų mokyklų naikinimo planą. Šie, ką tik perėmę valdžią, jau sunaikino Palonų daugiafunkcį centrą, o dabar ėmėsi ir Sidabravo, Grinkiškio ir Pociūnėlių ugdymo įstaigų.

Mokyklose pirmiausia bus mažinami klasių komplektai

Anksčiau rajone pastebėta mokyklų uždarymo praktika, kai numalšinus gyventojų nuogąstavimus neva tik sumažinami klasių komplektai, o praėjus vos keleriems metams mokyklos sunaikinamos, jau yra pasikartojusi ne kartą. Logiška, kad šiuo metu skelbiamas klasių komplektų karpymas yra ne optimizacija, o uždarymo proceso pradžia.

Griauti negalima gelbėti

Įdomu, po kurio ką tik paminėto sakinio žodžio valdantieji norėtų parašyti kablelį? Panašu, kad ruošiamasi griauti, negalima gelbėti… Savivaldybėje kuriama eilė įvairiausių sprendimų, skirtų gaivinti miesto ateitį. Tačiau dėl miestelių taip nesistengiama. Tarybos narys Gediminas Lipnevičius buvo pristatęs galimą naujų gyventojų pritraukimo į viso rajono teritorijas planą, tačiau siūlymas atidesnio dėmesio iš sprendimų priėmėjų nesulaukė. G. Lipnevičiaus siūlymu kiekviena iš emigracijos grįžusi ir mūsų rajoną gyvenimui pasirinkusi šeima gautų iš savivaldybės ne mažesnes nei 150 eurų būsto nuomos išlaidų kompensacines išmokas. Rėmimo tikslas – į kaimiškas vietoves pritraukti kuo daugiau ateitį kuriančių šeimų. Tuomet mokyklos palaipsniui pilnėtų, o ne tuštėtų. Įdomu, kad Radviliškyje palaikymo nesulaukęs G. Lipnevičiaus projektas pasirodė naudingas ir sėkmingai vykdomas Ukmergės rajono savivaldybėje.

Trumpalaikis pinigų perkėlimas svarbiau už ilgalaikę viziją

Redakcija norėjo išgirsti ir rajono mero nuomonę, apie mokyklų reorganizavimą ir miestelių bendruomenių išsaugojimo klausimus. Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Laisvūnas Vaičiūnas komitetuose pristatęs šį planą iš Tarybos narių sulaukė daug priekaištų. Opozicijai priklausantys Tarybos nariai nesutiko su pristatytu mokyklos pertvarkos planu. „Raviliškio krašto“ redakcija pasiteiravo ir mero K. Račkauskio paaiškinimų, kodėl užsimota naikinti mokyklas, darbo vietas, mūsų rajone? Meras kol kas atsakymo nepateikė. Sutikite, mokyklos ne tik kultūros židinys, kultūros įstaiga ir darbo vietos, bet ir gyvenvietės širdis. Kaimuose nelikus ugdymo įstaigos, kitas žingsnis yra gyventojų mažėjimas. Kovo 7-tą dieną mero teikimu Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos nariai spręs šių mokyklų likimą. Apie priimtus sprendimus informuosime kituose „Radviliškio krašto“ numeriuose.

Gertrūda Vileikienė

Exit mobile version