Vaistininkė: „Vaistai – ne saldainiai, jų nereikia taupyti“

Spalio 22 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu bendruomenės namuose lankėsi „Eurovaistinės“, esančio prekybos centre „Maxima“, vedėja Danutė Rakutienė. Bendruomenės nariai domėjosi vaistų kainomis, jų poveikiu žmogaus organizmui ir į visus šiuos klausimus sulaukė atsakymų.

Vaistai pigo
Pasak farmacininkės D.Rakutienės, pastaruoju metu vaistai tikrai atpigo, padidėjo kompensuojamų vaistų sąrašas. „Labai sumažėjo vaistų, skirtų diabetikams, kainos. Diabetikams už insuliną per mėnesį reikia primokėti mažiau“,- sakė vaistinės vedėja.
Skiriasi originalių ir  generinių vaistų kainos, nemažai originalių vaistų išimta iš prekybos, kompensacijos jiems sumažėjo. Beje, generiniai vaistai pagaminti pagal originalų licenciją, veiklioji medžiaga yra ta pati, kitos tik rišamosios medžiagos. Pasak farmacininkės, generiniai vaistai organizmą gali veikti kitaip nei originalai – organizmas gali kitaip reaguoti į pagalbines medžiagas.
Bendruomenės nariai domėjosi, kodėl Lietuvoje vaistai brangesni nei Lenkijoje. Atsakymas paprastas – Lietuvos rinka labai maža.
„Anksčiau girdėjosi kalbų, kad Lenkijos, Latvijos, Estijos bei Lietuvos vaistų rinkos bus sujungtos į vieną – tada tikrai būtume turėję daug pigesnius vaistus. Bet kaip daugelis gerų sprendimų, taip ir šis, užstrigo valdininkų koridoriuose“,- viešniai paantrino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
Beje, yra vaistų, kurių kainos nemažėjo, – pavyzdžiui, vadinamosios „dirbtinės ašaros“ yra gan brangios ir jų pigimo nenusimato.
Vaistai – ne saldainiai
Pasak vaistininkės D.Rakutienės, labai keista, kai žmonės sako, kad turi „pasitaupę“ vaistų nuo įvairių lėtinių ligų: „Vaistai – ne saldainiai, jeigu gydytojas išrašė, juos turime gerti kasdien. Kasdien vaistus reikia gerti nuo kraujospūdžio, turint problemų su skydliauke. Kartais žmonės atneša į vaistinę maišus vaistų, kurių galiojimas pasibaigęs – vadinasi, jie neklausė gydytojų ir jais nesigydė“.
Kodėl reikalaujama receptų?
Bendruomenės nariai piktinosi, kodėl kai kurie, atrodytų, nepavojingi vaistai, neparduodami be receptų. Pasirodo, „nepavojingų“ vaistų kaip ir nėra, o receptai sulaiko žmones nuo piktnaudžiavimo vaistais. „Žmonės piktinasi, kad pirkdami „Diclac“ vaistus prašoma recepto. Šie vaistai gan pavojingi, veikia inkstus, skrandį ir jeigu kas vartojo nemažomis dozėmis „Diclac“ vaistus, senatvėje gali prireikti net inkstų dializės.
Žmonės vaistinėse tiesiog reikalauja antibiotikų – juos vartodami gali pasidaryti „meškos paslaugą“ ir paveikti kitus organus. Pastebima, kad nemažai žmonių, net ir jaunų, piktnaudžiauja raminamaisiais bei migdomaisiais vaistai. Tačiau reikia atsiminti, kad jeigu žmogus ilgą laiką vartojo migdomuosius vaistus ir jeigu jam reikia daryti operaciją, narkozė neveiks“,- sakė D.Rakutienė. Farmacininkė patarė raminamuosius vaistus keisti arbatomis bei vaistažolėmis ir nepiktnaudžiauti antibiotikais, o receptinius vaistus be recepto parduodamas vaistininkas gali netekti licencijos.
Farmacininkė patarė nepiktnaudžiauti ir be receptų parduodamais vaistais: „Populiarus paracetamolis labai veikia kepenis, o kepenys – širdies mama, jas sugadinus bus pažeista ir širdis. Paracetamolio yra įvairiose arbatose, tokiose kaip „Teraflu“ ir kt. Beje, jeigu žmogus turi 37 laipsnius temperatūros, vaistų apskritai nepatariama gerti. Taip pat populiarus vaistas „Nimesilis“ neigiamai veikia inkstų kanalėlius ir kepenis. Geriant stiprius antibiotikus būtina gerti ir  gerąsias bakterijas – bent paprastą jogurtą“,- apie vaistų vartojimo ypatumus pasakojo viešnia.
Beje, farmacininkė patarė vaistus vartoti tokiomis dozėmis, kokiomis paskyrė gydytojas: „Vienas labai užimtas žmogus išgėrė iš karto 7 tabletes – sakė, kad neturi laiko vaistus gerti dozėmis visą dieną. Po tokios dozės vaistų gali kilti pavojus sveikatai ar net  gyvybei“.
Vaistus galima pakeisti vaistažolėmis bei daržovėmis
Farmacininkė D. Rakutienė bendruomenės nariams patarė vaistus pakeisti vaistažolėmis bei daržovėmis. „Šilkmedžio uogose yra chromo, todėl  nebesinori saldumynų, topinambai yra ateities vaistai nuo vėžio, o ciberžolė stiprina imunitetą“,- vardijo viešnia.
Granatų bei morkų sulčių farmacininkė patarė daug negerti tiems žmonėms, kurių didelis kraujo krešumas.
Norintieji pasikelti kraujospūdį, turėtų gerti žaliąją arbatą ir valgyti juodąjį šokoladą. Beje, žalioji arbata – labai stiprus antioksidantas.
Turintiems aukštą kraujospūdį žmonėms nepatartina vartoti daug druskos.
Turintiems bėdų su sąnariais patartina ant jų dėti graikinių riešutų kompresus.
Sausą kosulį patartina  gydyti šalavijais, čiobreliais, nasturtomis.
Įvairius uždegimus gydo erškėtrožės, medetkos, ramunėlės. Putino uogos gydo bronchinę astmą, spanguolės – šlapimtakius, o jonažolės – natūralus antidepresantas. 
Žalios spalvos daržovės padės apsisaugoti nuo onkologinių ligų, o kopūstai – vitamino C šaltinis.
Kmynus ir mėtas farmacininkė patarė vartoti su saiku, ypač vyrams, nes piktnaudžiaudami šiomis vaistažolėmis jie gali turėti problemų su prostata.
Susitikimo pabaigoje D.Rakutienė palinkėjo „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariams būti sveikiems, naudoti kuo mažiau chemijos, o daugiau natūralių vaistų iš gamtos.
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius padėkojo viešniai už suteiktas žinias, o bendruomenės nariai savo padėką išreiškė gausiais aplodismentasi.
„Kavos popietes“ bendruomenės namuose organizuoja ir jos dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės savanorės  V.Aleknienė, S.Skorkaitė, R.Radavičienė, A. Litinskas ir kiti.
Spalio 22 d. „Kavos popietę“ organizuoti padėjo O. Kazlovskaja, T.Kojelienė ir G.Chodosovskaja.

„Radviliškio krašto“ informacija 






Exit mobile version