Pagrindinė vaiko teisių gynėjų nuostata, kad vaikas turi likti šeimoje, tik kraštutiniu atveju vaikas gali būti apgyvendintas atskirai nuo šeimos ir šis laikotarpis turi būti kuo trumpesnis.
Visi vaiko teisių pažeidimai turi būti pastebėti, įvertinti, šeimoms pasiūlyta pagalba. Apie tai kalbėta Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) patarėjos Šiaulių rajone ir atvejo vadybininkų bei socialinių darbuotojų pasitarime.
,,Visus pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus privalome vertinti. Kaip žinia, tai jau geraižinomos situacijos: smurtas šeimoje, smurtas mokykloje, namie neblaivūs tėvai, alkoholis patenka ir į paauglių rankas, turim vertinti situacijas, kodėl vaikas nelanko mokyklos, taip pat nepriežiūros faktus.
Mūsų dėmesys turi būti sutelktas ir į atvejus, kai vaikai vagia, rūko, mušasi tarpusavyje. Visa tai mes, vaiko teisių gynėjai, turime pastebėti, įvertinti ir pasiūlyti šeimoms pačią geriausią ir savalaikę pagalbą“, – sako Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) patarėja Šiaulių rajone Edita Pleškaitė
Nuo šių metų pradžios galioja tvarka, kai krizę išgyvenančiai šeimai teikiama daugiau ir kokybiškesnių paslaugų. Jeigu vaikui biologinėje šeimoje ar su įstatyminiais atstovais nesaugu, vaikui skiriama laikinoji priežiūra. Bet ji negali tęstis ilgiau, nei 30 dienų, esant būtinam poreikiui ji pratęsiama tokiam pačiam laikotarpiui. Socialinės priežiūros įstaigoje laikinoji priežiūra gali tęstis metus. Tačiau siekiamybė, kad šie terminai turėtų būti kuo trumpesni.
Kai vaikui šeimoje nesaugu, vaiku pirmiausia gali pasirūpinti jam artimas asmuo vaiko aplinkoje, vaikui artimas asmuo ne vaiko gyvenamoje vietoje arba šeimai pagalbą teikia socialinė įstaiga – vaikas gyvena kartu su vienu įstatyminių atstovų. Darbo siekiamybė, kad vaikas būtų išsaugotas biologinėje šeimoje. Vaikai iki 3 metų, jeigu jie negali augti biologinėje šeimoje, negali patekti įnstitucinę globą.
Socialiniai darbuotojai – vaiko teisių gynėjų pagalbininkai
Susitikime kalbėta apie tai, kad socialiniai darbuotojai yra ,,pirmosios akys ir ausys“, kurios pastebi šeimų problemas. Kaimiškose vietovėse, mažuose miesteliuose socialiniai darbuotojai pirmieji pamato problemų užuomazgas šeimose arba tai, kad į šeimą vėl gali grįžti ir pasikartoti krizinė situacija.
VTAS patarėja Šiaulių rajone akcentavo, kad labai svarbu, jog socialiniai darbuotojai skirtų pakankamai dėmesio šeimoms, kurioms reikia. ,,Artėjančios krizės šeimoje signalai gali būti ir tai, kad vaikas kelias dienas nevedamas į darželį, praleidinėja pamokas, o gal gatvėje ar parduotuvėje, pagaliau savo kieme, matyti akivaizdžiai neblaivūs tėvai. Visa tai socialiniai darbuotojai turi matyti, užfiksuoti,susidomėti. Neužtenka su šeima pabendrauti telefonu kelis kartus per savaitę“, – sako patarėja Edita Pleškaitė.
Pasitarime kalbėta apie tai, kad reikia ieškoti efektyvesnių būdų, kad šeimos priimtų pagalbą – socialinis darbuotojas turi neužmiršti, kaip svarbu užmegzti ryšį su kuruojama šeima, kad būtų priimta visa siūloma pagalba. Atvejo vadybininkės pabrėžė, kad socialinis darbuotojas turi tapti šeimos draugu, kad krizė šeimoje neprasidėtų. Tokia yra darbo siekiamybė. Pasitarime su Šiaulių apskrities VTAS patarėja Šiaulių rajone dalyvavo rajone dirbančios atvejo vadybininkės ir vyr. socialinė darbuotoja.