Gegužės 20 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose, bendruomenės pirmininko ir Tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus kvietimu, lankėsi Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras Viktoras Uspaskich. Svečias pristatė savo knygą „Mano ligos ir priešai – mano geriausi mokytojai“, atsakė į bendruomenės narių klausimus.
Kaip gyventi iki 150 metų
Svečias susitikimą su bendruomenės nariais pradėjo nuo pokalbio apie sveiką gyvenseną: „Mano knygoje rasite daug paslapčių: kaip gyventi iki 150 metų, kaip iki 100 metų daryti ir gimdyti vaikus, kaip būti laimingam ir sveikam. Ligos yra prisigalvotos, tai simptomai dėl nepadarytų darbų, nepastebėtų signalų iš išorės. Jeigu neklausai savo organizmo, ateina liga. Labai naudinga gyventi pagal gamtos dėsnius“. Pasak V. Uspaskich, jis savo knygą rašė dvejus metus, pasidalinti savo pasiekimais dvasiniame lygmenyje paskatino jo mokytoja. „Prieš 10 metų į vaistinę ėjau kaip į parduotuvę, to stengiausi neparodyti kitiems – norėjau atrodyti stiprus. Buvo daug ligų, 3-4 kartus per metus kankino klastinga liga podagra. Buvo nedidelis akių piktybinis auglys, prasidėjo nervinis tikas ir man niekas nebegalėjo padėti. Tačiau dabar 5 metus nevartoju vaistų, save užprogramavau gyventi iki 100 metų. Savo žinių ir patirties niekam neperšu, kalbu tada, kai žmonės klausia, visada dovanoju galimybę susipažinti su savo patirtimi. Šiuo metu turiu daug energijos, atrodau jauniau nei prieš 10 metų“, – sakė politikas.
Veikla Europos Parlamente
Popietės dalyviams V. Uspaskich pristatė savo veiklą Europos Parlamente: „Lietuva turi 11 europarlamentarų, aš atstovauju liberalų – demokratų grupei kartu su P. Auštrevičiumi, V. Mazuroniu. Kadangi Europos Parlamente prašoma pasisakymus pateikti raštu, aš pateikiau 496 raštiškus pasisakymus. Jeigu nori, kad tavo pasiūlymus europarlamente įtrauktų į įstatyminius aktus, reikia siųsti juos komitetams, sukūriau 13 rezoliucijų. Parašiau nemažai straipsnių į Europos Parlamento spaudą. Ši veikla daroma tyliai, nerėkiant.
Kreipiausi į ES komisiją dėl pensijų ir minimalus atlyginimo padidinimo, nes didžioji dalis įstatymų eina iš šios komisijos. Minimalus atlyginimas turėtų būti ne mažiau kaip 700 eurų. Prancūzijos prezidentas E. Makronas pareiškė, kad minimalus atlyginimas turėtų būti ne mažiau kaip 700 eurų, nes labai negražiai atrodome pasaulyje. Tai įmanoma įgyvendinti, nes kai Prancūzijos prezidentas su savo komanda taip kalba, kitos šalys neprieštaraus. Jeigu toks teisės aktas bus priimtas Europos parlamente, Lietuva turės jį vykdyti, nes pasirašytas fiskalinės drausmės susitarimas, kurį privalu vykdyti.
Pasisakiau dėl vienodų visoje Europoje socialinių garantijų visiems studentams bei vienodų darbo sąlygų – tai labai svarbu. Pavyzdžiui, Lietuvos prekybininkai turi savo prekei uždėti 21 proc. PVM, o pardavėjams iš kitų šalių tai negalioja – jie išsiperka patentą ir gali prekes pardavinėti pigiau. Prieš metus atidarėme įmonę Lenkijos teritorijoje, vienas kilometras nuo Lietuvos sienos. Lietuvoje pagamintas produktas ten tampa 30 proc. pigesnis ir ten važiuoja žmonės iš Lietuvos apsipirkti. Reikia kažką daryti, galvoti, kad taip nebūtų. Gamybos įmonių pelningumas 3- 3,5 proc., verslininkai negali mokėti didesnių atlyginimų darbuotojams, o dar reikia modernizuoti įmones, kad neatsiliktum.
Būtinos vienodos konkurencijos sąlygos visoje ES. Lietuvos įstatymai neleidžia įmonėms kooperuotis, susijungti. Prekybos tinkle „Lidl“ prekės vokiškos, nėra lietuviškų, o kur dėti lietuvišką produkciją? Būtina apsaugoti ES rinką nuo produkcijos iš trečių šalių, kuriose nėra socialinių garantijų: Tailando, Indijos. Šie produktai žlugdo ES verslininkus bei rinką. Jeigu norime turėti pensijas ir socialines garantijas, reikia apsaugoti rinką. ES ekonomika auga tik 1 proc., verslas pradeda kurtis ten, kur pigiau, daugelis šalių yra prasiskolinusios.
Visi parlamentarai palaiko pasiūlymą padidinti išmokas žemdirbiams, tačiau ne visada derybos duoda norimą rezultatą. Pavyzdžiui, stojant į ES buvau LR Seimo Ekonomikos komiteto pirmininku. Atominę elektrinę siūliau ne uždaryti, o tik sustabdyti, už tai nubalsavo LR Seimas. Sutartį į Briuselį nuvežė R. Paksas, tada buvęs prezidentu. Kai sutartis grįžo, pamačiau, kad viena formuluotė išbraukta ir parašyta atominę elektrinę uždaryti. Tai buvo padarytas nusikaltimas, Lietuvai kainavęs 10 mlrd. eurų.
ES komisijai teikiau pasiūlymą suvienodinti baudžiamosios atsakomybės teisės aktus ir žmogaus teises teisinėje bazėje. Šis pasiūlymas bus svarstomas kitoje kadencijoje.
Siūlau suformuoti vieningą užsienio politiką, kad nebūtų iš mūsų šalies agresyvių pareiškimų. Vokiečiai, italai dirba su Rusija, o nuo mūsų politikų agresyvių pareiškimų kenčia ekonomika. Iš Lietuvos negalima daryti buferinės zonos – tai pavojinga. Jeigu Rusija ir Amerika norės pamatuoti savo jėgas, tai vyks kitoje teritorijoje. Kai Sirijoje susirėmė Amerika ir Rusija, nedidelės gyvenvietės buvo nutrintos nuo žemės. Lietuva turi pasauliui siųsti taikos signalus. Baltarusijos prezidentas pasisodino Prancūzijos, Ukrainos, Rusijos prezidentus, Vokietijos kanclerę ir pasirašė Minsko sutartį – visame pasaulyje savaitę Baltarusija buvo žvaigždė. Kodėl tai nedarė mūsų prezidentė? Pas mus sąlygos geresnės, mes – ES šalis. Agresyvi politika nenaudinga, reikia bausti ją propaguojančius išsišokėlius“.
Visuomenės nuomonės formavimas
V.Uspaskich bendruomenės nariams papasakojo apie visuomenės nuomonės formavimo mechanizmą: „2004 m. kilo Darbo partijos reitingas ir buvo sukurtas įstatymas, skirtas specialiai man, kad politinės partijos vadovas vienasmeniškai atsako už partijos buhalteriją. Pagal šį įstatymą, ką bepadarytų buhalteris, atsako pirmininkas. Po 11 metų trukusio teismo proceso buvau išteisintas – man skirta 1 mėnesio dydžio atlyginimo bauda. Atlaikyti šiam teismo procesui reikėjo daug jėgų ir sveikatos. Buvo neapskaičiuoti rėmėjų pinigai, bet nepadaryta jokio nuostolio valstybei ir žmonėms. Vieno straipsnio išspausdinimas man kainuoja 1000 eurų, o kas sumokėjo už 8 tūkst. straipsnių apie Darbo partijos bylą ir apie mane? O TV laidos dar brangesnės – visuomenė buvo dezorientuota. Kandidatavau į Vilniaus miesto merus, turėjau daug gerų idėjų, tačiau visas jas nutrina priminimas apie šią bylą. Žmonės skundžiasi, kad blogai, nori permainų, tačiau renka vis tuos pačius politikus.
Klausimai apie politiką ir tikėjimą
Susitikimo metu V.Uspaskich sakė, kad jam nėra nepatogių klausimų, į visus jis gali atsakyti. Bendruomenės nariai svečiui uždavė klausimų ir apie politiką, ir apie tikėjimą, ir apie vaikų auklėjimą.
Apie nuomojamą laivą ir paskolą
Bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius klausė: „Kokia jūsų nuomonė apie Lietuvos išsinuomotą laivą „Independence“, kodėl jo nepirkome kartu su lenkais, estais, latviais, o nuomojamės?“
Pasak V. Uspaskich, toks pat laivas stovi kitoje Baltijos jūros pusėje, Kaliningrade. Tik Rusijos laivas kainavo 280 mln. eurų, o Lietuvos – 340 mln. Per 10 metų už laivo nuomą sumokėta daugiau kaip 400 mln. eurų, baigiasi nuomos sutarčiai jį valstybė turi išpirkti, o jis kainuos 2,5 kartų brangiau nei stovintis Kaliningrade. Lietuva patirs žalos – mokam trigubai daugiau už energiją nei kitos šalys.
„Krizės metu 2009 m. Lietuva pasiskolino pinigų už 10 proc. palūkanų iš komercijos banko, kai kitos šalys skolinosi už 3 proc., buvo patirta 2 mlrd. eurų žalos. Kas dėl to kaltas?“,- pateikė klausimą G. Lipnevičius.
„Krizės metu 2009 m. Lietuva turėjo skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo už 3 proc., ne iš komercijos banko. Šios paskolos reikalavo prezidentė D. Grybauskaitė, finansų ministre tuo metu buvo I. Šimonytė, premjeru – V. Kubilius. 2008 m. valstybės skola buvo 16,5 mlrd., o išėjus V.Kubiliui, ji siekė 48 mlrd. D. Grybauskaitė per savo kadenciją šią skolą 4 kartus padidino. Valstybė šiuo metu yra praskolinta. Tačiau manau, jeigu D. Grybauskaitei būtų leista kandidatuoti, dauguma balsuotų jau už ją – žmonėms patinka užsiiminėti mazochizmu.“,- atsakė V.Uspaskich.
Ateitis valdant konservatoriams
Bendruomenės nariai domėjosi, kokią Lietuvos ateitį mato europarlamentaras valdant konservatoriams.
„Dabar ne konservatoriai valdžioje, o per 2,5 metų nebuvo padaryta nei vieno kardinalaus sprendimo, kurie pakeistų ekonomiką iš esmės. Per rinkimus eisiu į Seimą kaip kandidatas į premjerus. Būti Seime ir neturėti sprendžiamojo balso nėra prasmės, reikia turėti daugumą, nes premjeras ir dauguma turi 99 proc. galios“,- sakė politikas.
Apie viešuosius pirkimus
G. Lipnevičius teiravosi, kokia svečio nuomonė apie viešuosius pirkimus, kai kėdės baseinui buvo pirktos po 750 eurų už vienetą.
„Tai jūs patys dėl to kalti, tai jūsų nusikaltimas. Priežastis esate jūs, kad patinka toks meras“,- „tiesiai šviesiai“ atsakė V.Uspaskich.
Bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius taip pat pasiteiravo, iš kur atsirado įžymioji frazė „tupas žurnalistas“.
„Aš visus daiktus vadinu savo vardais. Kai buvau Seime, vienas žurnalistas to paties klausimo klausė tris kartus. Man atsibodo ir pasakiau: „ Gal tu tupas, juk jau tris kartus atsakiau. Tai pateko į eterį“,- atsakė europarlamentaras.
Apie dotacijas
„Kodėl nevyriausybinių organizacijų nariai privalo mokėti nario mokesčius kaip ir politinių partijų, kurios gauna dotacijas iš biudžeto, nariai? Kodėl nevyriausybinės organizacijos negauna jokių dotacijų?“ – klausė bendruomenės senjorų vadovė Rimantė Radavičienė.
„Yra galimybių skirti 2 proc. nevyriausybinėms organizacijoms, o partijoms dotacijos skiriamos dėl skaidrumo. Pagal konstituciją, tik politinėms organizacijoms suteikta galimybė formuoti vyriausybę, jos turi būti pačios skaidriausios. Partijos turi išlaikyti būstines, mokėti darbuotojams. Anksčiau buvo leista lėšų gauti iš rėmėjų, dabar tai uždrausta – politinių partijų negali remti fiziniai ir juridiniai asmenys“,- atsakė politikas.
G.Lipnevičius pasidomėjo, kokia V.Uspaskich nuomonė apie visuomeninius rinkimų komitetus.
„Manau, kad visiems turi būti vienodos sąlygos. Politinėse organizacijose, kad jos galėtų dalyvauti rinkimuose, turi būti 3 tūkst. narių, o komitetuose – 20, taip pat komitetams nėra griežtos finansinės atskaitomybės. Turi būti vienodos sąlygos ir komitetams, ir partijoms“,- sakė Darbo partijos pirmininkas.
„Radviliškio rajono savivaldybės taryboje yra Darbo partijos narių ir jų nuomonė kartais kai kuriais klausimais skiriasi nuo bendruomenės nuomonės. Ar galima kreiptis į jus, kad kaip partijos pirmininkas jiems nurodytumėte, kaip balsuoti vienu ar kitu klausimu?“,- klausė G.Lipnevičius.
„Aš negaliu vadovauti, tik galiu rekomenduoti ir patarti“,- atsakė Darbo partijos pirmininkas.
Apie tikėjimą
„Ar jūs tikintis ir kokią įtaką jūsų gyvenimui turėjo tikėjimas?“,- teiravosi popietės dalyviai.
„Aš esu tikintis ir labai giliai. Nuo pamatų pastačiau 2 bažnyčias, kurias pašventino Šventasis tėvas. Vieną bažnyčią pastačiau Archangelsko srityje – ten gimiau ir išaugau tremtyje, o ištremti buvome dėl to, kad mama sudegino komjaunimo bilietą. Naktį matydavau, kaip mama ištraukdavo ikoną ir melsdavosi. Šioje srityje buvo pastatyta bažnyčių, tačiau nei viena nebuvo pašventinta Šventojo tėvo. Patriarchas sakė: „Nesuprantu, kaip atsidūriau tokiame užkampyje, neįsivaizduoju, ką tau reikėjo padaryti, kad čia atsidurčiau“.
Tėvas Stanislovas pats mane surado – atėjo pas mene į koncerną ir pasakė: „Būsiu tavo dvasinis Tėvas“. Aš restauravau Dotnuvos, Paberžės bažnyčias, Paberžėje Tėvui Stanislovui pastatėme namą – arkivyskupas S.Tamkevičius buvo sumanęs Tėvą Stanislovą išsiųsti į vienuolyną, surinkome parašus, kad neišsiųstų. Kai jam gyventi buvo likusios 3-4 valandos, pakvietė atsisveikinti, pasakė, kas su manimi bus ir beveik viską teisingai. Buvau bedievis, man taip atsiliepė. Supratau, kad tikėjime reikia būti ir jau 10 metų neišeinu iš namų be dvasinės praktikos. Jos metu kalbu su Dievu apie aktualijas, dėkoju už tai, ką turiu: už gimines, draugus, kad vaikštau šia žeme, prašau palaiminimo. Nepriklausau jokiai religijai, priklausau Dievui, bendrauju su juo tiesiai, be tarpininkų“,- į klausimą atsakė V. Uspaskich.
Kokia nauda būti ES?
Popietės dalyviai teiravosi, kokia yra Lietuvos įmoka į ES biudžetą.
„Lietuva moka 1,2 proc. nuo Bendrojo vidaus produkto, o gauna 5 kartus daugiau. Iš viso Lietuva iš ES jau gavo 100 mlrd. eurų. Tai didelė nauda, kad esame ES“,- sakė europarlamentaras.
Apie rinkimus į Seimą
Pasak V.Uspaskich, jis už tai, kad rinkimai į Seimą vyktų pavasarį – tada nauja dauguma galėtų formuoti biudžetą. Susitikimai su kandidatais vyktų žiemą, tada gali dalyvauti daugiau rinkėjų. G.Lipnevičius teiravosi, ar politikas už Seimo narių skaičiaus mažinimą.
„Seimo narių skaičiaus mažinimas neduotų naudos. ES institucijos reikalauja didesnio bendravimo, o sumažinus Seimo narių skaičių, būtų lėtesnis sprendimų priėmimas. Tas mažinimas – populistinis dalykas“,- sakė V. Uspaskich.
Apie mokyklas
Bendruomenės nariai klausė europarlamentaro nuomonės, kodėl Lietuvoje sparčiai smunka mokinių mokymosi rezultatai.
„Pasaulis eina į priekį, buvusi sistema: mokykla, mokinys ir mokytojas jau atgyveno. Šiandien reikia mokyti motyvacijos – kokiu tikslu reikia nueiti iš taško A į tašką B. Vaikui reikia padėi orientuotis informacijos sraute, mokyti, kaip atsirinkti, kuri geresnė. Mūsų koncernas atidarė mokyklą „Lyderystė ir asmenybės ugdymas“ – šiandien turime auginti asmenybę“,- sakė svečias.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai svečiui gausiais aplodismentais padėkojo už skirtą laiką.
„Kavos popietės“ dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas, Tarybos narys G.Lipnevičius, organizuoti popietes jam padeda bendruomenės nariai: S. Skorkaitė, R. Radavičienė, V.Aleknienė A.Litinskas, I.Grakauskienė, B.Krikščiukaitienė, V.Girštautienė, T.Kojelienė, V.Goštautienė, O.Kazlovskaja, G.Chodosovskaja.
„Radviliškio krašto“ informacija