Spalio 10 d. Radviliškio rajono savivaldybė buvo pagerbta „Auksine krivūle“ – vienu prestižiškiausių Lietuvos savivaldos apdovanojimų. Šis apdovanojimas savivaldybei buvo įteiktas už „indėlį į visuotinės gynybos stiprinimą ir sklandų bendradarbiavimą su krašto apsaugos sistema“. Šis įvertinimas, įteiktas Krašto apsaugos ministerijos, iš pirmo žvilgsnio atrodo reikšmingas, tačiau kyla klausimas, ar tikrai Radviliškio savivaldybė įdėjo svarų indėlį į gynybos stiprinimą ir ar suvaidino kokį nors realų vaidmenį „Rheinmetall“ gamyklos projekto įgyvendinime.
Netikėta naujiena ir valdžios sprendimai
Priešingai nei galėtų atrodyti, Radviliškio rajono savivaldybė apie planuojamą gamyklos statybą sužinojo kartu su visuomene – per žiniasklaidą. Ši žinia tapo netikėta ne tik eiliniams rajono gyventojams, bet ir vietos valdžios atstovams. Taigi, Radviliškio savivaldybė neturėjo išankstinio vaidmens nei derinant, nei priimant šį strateginį sprendimą. „Rheinmetall“ gamyklos projektą inicijavo ir kontroliavo vyriausybė ir centrinė valdžia, o pagrindinį bendravimą su vietos bendruomene vedė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas irekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Liepos mėnesį šie ministrai lankėsi Baisogaloje, Šeduvoje ir Radviliškyje, susitikdami su vietos gyventojais ir aiškindami gamyklos naudingumą tiek gynybai, tiek ekonomikai. Šie susitikimai buvo vyriausybės inicijuoti ir surengti, siekiant užtikrinti bendruomenių supratimą ir paramą šiam svarbiam projektui. Tačiau svarbu pabrėžti, kad tiek meras K. Račkauskis, tiek savivaldybės administracija šiuose procesuose nedalyvavo.
Apdovanojimas be realaus indėlio?
Savivaldybė „Auksinę krivūlę“ gavo už „sklandų bendradarbiavimą su krašto apsaugos sistema“. Tačiau esant tokiai situacijai, kyla klausimas, kokia buvo savivaldybės reali indėlio vertė. Vyriausybė atliko pagrindinį darbą įgyvendinant projektą, įskaitant ir bendravimą su bendruomene ir tarptautinį bendradarbiavimą su „Rheinmetall“. Tad ar apdovanojimas buvo skirtas už aktyvų indėlį, ar tiesiog už tai, kad savivaldybė buvo netiesiogiai susijusi su projektu, kuris didžiąja dalimi buvo valstybinis? Vietos valdžia taip pat nevaidino svarbaus vaidmens viešinant gamyklos statybas, nes bendravimas su vietos gyventojais ir švietimas apie gamyklos naudą buvo patikėtas vyriausybės ministrams.
Tad kyla pagrįsta kritika, ar Radviliškio savivaldybė iš tiesų nusipelnė šio prestižinio apdovanojimo. Faktas, jog žinia apie gamyklos statybą vietos valdžiai buvo tokia pat staigmena kaip ir visiems kitiems rodo, kad jų indėlis į šį projektą buvo ribotas.
Apdovanoti avansu?
Pats meras Kazimieras Račkauskis teigia, kad „Auksinės krivūlės“ apdovanojimas Radviliškio rajono savivaldybei skirtas ne vien už „Rheinmetall“ gamyklą, o „už indėlį į visuotinės gynybos stiprinimą ir sklandų bendradarbiavimą su krašto apsaugos sistema“, tačiau įvardinti konkrečių savo vadovaujamos savivaldybės ir jos administracijos atliktų svarbių darbų nepanoro ar nesugebėjo, o gal jų tiesiog net nėra.
Meras atsakyme redakcijai taip pat užsiminė, kad, pasak jo, Radviliškio rajono savivaldybė nėra „Rheinmetall“ gamyklos kūrimosi nuošalėje, o aktyviai dalyvauja procese. Būsimus Savivaldybės darbus Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis asmeniškai aptarė Vilniuje su „Investuok Lietuva“ atsakingais darbuotojais. Meras su „Investuok Lietuvoje“ atstovais aptarė ir tai, kokia infrastruktūra bus reikalinga šalia Baisogalos esančiam sklypui. Šiuo metu jau pradėta ruoštis kelio įrengimo projektui, kuriam kitais metais bus galima kreiptis dėl finansavimo į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją. Ar kelio tiesimo klausimų sprendimas iš tiesų toks svarbus darbas, spręsti paliekame jums, skaitytojams. O gal Radviliškio rajono savivaldybės vadovai buvo apdovanoti tiesiog avansu, kad netrikdytų ir mažiau kištų nosį į rimtus klausimus sprendžiančios centrinės valdžios sprendimus? Visiems suprantama, kad po šių statybų Baisogala bus kaip ant parako statinės.
Emilija Laukagalytė
Radviliškio rajono savivaldybės nuotrauka