Šių metų birželio 19 d. vakare bendrabutyje Stiklo gatvėje, Radviliškyje, nebuvo ramu. Pirmo aukšto bendrame koridoriuje buvo sumuštas žmogus. Prisijungęs prie nepažįstamos kompanijos, valgančios picą, nukentėjusysis kažkuo užrūstino porą jaunų vyrukų. 2022 m. gruodžio 2 d. Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose buvo paskelbtas nuosprendis vienam iš jų – Stanislovui Šukiui. Kitas smurtavęs asmuo iki šiol nenustatytas, todėl jo atžvilgiu ikiteisminis tyrimas buvo išskirtas į kitą bylą.
Prisijungė prie nepažįstamųjų
Nukentėjusysis tą vakarą buvo neblaivus ir ėjo į bendrabutį pas savo draugą. Pirmojo aukšto fojė jis pamatė tris nepažįstamus jaunus vyrus. Pasak radviliškiečio, vėliau sulaukusio netikėtų smūgių, šie draugiškai dalindamiesi valgė picą. Praeivį į savo kompaniją vyrai pasikvietė patys. Nieko blogo nepagalvojęs, nukentėjusysis B. P. prisėdo prie vyrų. Anot jo, pastarieji ėmė domėtis jo kriminaline praeitimi – klausė, ar yra „sėdėjęs“. Keturiasdešimtmetis radviliškietis prisipažino, kad nėra, tačiau pažįsta tokių, kas ten yra pabuvojęs. Pasak nukentėjusiojo, tada vienas iš vyrukų liepė jam skambinti kam nors, kas yra „sėdėjęs“. Vyras susirūpino telefone ieškoti kontaktų, mąstyti, kuris čia iš pažįstamų yra pabuvęs kalėjime, bandė kažkam skambinti, tačiau netrukus be jokios priežasties priešais jį sėdėjęs vyras spyrė į galvą, dėl ko nukentėjusysis nugriuvo ant žemės. Tada agresyvusis pašnekovas pripuolė ir pradėjo ištisai spardyti prie kompanijos prisijungusį B. P. Nukentėjusysis sakė nesupratęs, kas išprovokavo smurtą, kiek tiksliai smūgių buvo suduota bei spirta, mušė vienas ar daugiau žmonių, tik spėjo, kad vyrukai iš minėtos kompanijos spyrė ne mažiau kaip 10 kartų.
Smurtautojų neįsiminė
Smurto proveržis įvyko bendro naudojimo patalpose, tai yra, viešoje vietoje, tačiau, pasak nukentėjusiojo, tuo metu pašalinių asmenų nebuvo, niekas muštynių nematė. Nei vieno iš užkalbinusių vyrų nukentėjusysis anksčiau nepažinojo, tik sakė, jog susidarė įspūdis, kad jie gerai vienas kitą pažįsta, nes visi bendrai rūkė vieną cigaretę, valgė tą pačią picą. Nuo smurto nukentėjęs radviliškietis iš pradžių aiškino, jog įvykio metu jam buvo išmuštas krūminis dantis, sumušta galva, tačiau vėliau ekspertas nustatė, kad krūminis dantis buvo pažeistas karieso ir dėl to nutrupėjo, užtat padaryti kiti sužalojimai: kraujosruvos kaktoje, akių vokuose, kairiame žaste, nugaroje bei juosmenyje. Nei vieno iš trijų nedraugiškai nusiteikusių vyrų nukentėjusysis tiksliai apibūdinti negalėjo, tepaminėjo, jiems buvo apie 25 metus, vienas iš jų buvo apie 185 cm ūgio, kiti – žemesni, visi buvo apsirengę sportiniais rūbais.
Nors ir praradęs atmintį, bet prisipažino
Kaltinamasis Stanislovas Š., galimai siekdamas gauti švelnesnę bausmę, savo kaltę dėl viešosios tvarkos sutrikdymo, smurtaujant prieš nukentėjusįjį B. P., pripažino visiškai, tačiau aiškino, jog gerai nepamena, nei su kuo jis tą vakarą sėdėjo bendrabučio bendrose patalpose, nei dėl ko kilo konfliktas ir kiek smūgių sudavė. Savo prastą atmintį jis bandė paaiškinti tuo, kad buvo išgėręs. Paklaustas, dėl ko spardė nepažįstamą žmogų, Stanislovas Š. tik mestelėjo: „Galbūt nukentėjusysis išprovokavo“. Neva nukentėjusysis pasakė kažkokį jam nepatikusį žodį. Stanislovas Š. aiškino, jog tąkart valgė picą ir gėrė alkoholį su kaimynais iš to paties bendrabučio, bet su kuriais, esą nepamena. Nors ir neprisiminė, kiek smūgių sudavė, tačiau aštuonis kartus teistas vyras pripažino, jog jų galėjo būti tiek, kiek nurodyta kaltinime. Pasak Stanislovo Š., jis bandė nukentėjusiojo atsiprašyti, jam rašė.
Užfiksavo vaizdo kamera
Nors tuo metu, kai buvo mušamas B. P., buvo einančių pro šalį, viską matė kiti, kurie valgė kartu picą ir gėrė alkoholį, tačiau niekas nepaliudijo, kas vyrą sumušė ir kodėl. Vis tik pats veiksmas buvo užfiksuotas vaizdo kamera. Įraše matyti, kad picą valgo ir geria ne trys, o keturi vyrai. Pro įėjimą į laiptinę įeina nukentėjusysis, vilkintis džinsines kelnes bei marškinėlius trumpomis rankovėmis su baltu paveikslėliu priekyje. Jis prieina prie ant žemės sėdinčių vyriškių. Vienas iš jų atsistoja ir paspaudžia ranką atėjusiajam. Nukentėjusysis prisėda prie kompanijos, kurį laiką kalbasi, kol atsistojęs vyras tamsiomis kelnėmis priėjęs jam spiria į galvą, po to suduoda ranka į galvą. Po kiek laiko spardyti žmogų ima vyras tamsiais šortais. Nors vaizdo įraše matyti, kaip prie kompanijos, kuri jau buvo pradėjusi daužyti nukentėjusįjį, prieina senyvas vyras, apklausiamas policijos pareigūnų šis senjoras neišsitaria ką nors matęs.
Įrodyta – pažeidė viešąją tvarką
Teismui užteko įrodymų, kad Stanislovą Š. pripažintų kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnį, tai yra, dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Kaltinamasis įžūliu elgesiu demonstravo nepagarbą aplinkiniams bei aplinkai, tyčia, dėl menkavertės dingsties, daug kartų spirdamas bei trenkdamas ranka nukentėjusiajam. Jis veikė sunkinančiomis aplinkybėmis – bendrininkų grupėje su ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu asmeniu, kurio atžvilgiu tyrimas išskirtas į atskirą. Už šio nusikaltimo padarymą įstatymas numato keletą bausmių rūšių: gali būti skiriami viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Nekeičia gyvenimo būdo
Įvertinta kaltinamojo asmenybė – jis teistas 8 kartus, teistumas neišnykęs. Stanislovas Š. baustas ir administracine tvarka, turi galiojančių nuobaudų, nedirba. Būdamas jauno amžiaus, vyrukas teisiamas jau devintą kartą, be to, teisme pats nurodė, kad jo atžvilgiu yra pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas. Yra ir šis tas teigiamo – Stanislovas Š. savo kaltę pripažino, neva nuoširdžiai gailėjosi, atsiprašė nukentėjusiojo. Vis tik nuspręsta, kad pasitaisyti jam padės tik griežčiausia bausmė – terminuotas laisvės atėmimas, mat iš ankstesnių teistumų peršasi išvada, kad švelnesnės bausmės požiūrio į gyvenimą nepakeitė – vyrukas ir toliau savo elgesio nevertina kritiškai, išvadų nedaro ir gyvenimo būdo nekeičia.
Bausmė – laisvės atėmimas 1-eriems metams
Stanislovui Šukiui Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Deimantė Andrulytė paskyrė galutinę, subendrintą su ankstesniais nuosprendžiais skirtomis bausmėmis, 1-erių metų laisvės atėmimo bausmę. Bausmės pradžia pradėta skaičiuoti nuo nuosprendžio paskelbimo dienos 2022 m. gruodžio 2 d. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui.
Rita Grigalienė
Asociatyvus nuotraukų koliažas