Radviliškietis Česlovas Šimkevičius, gyvenantis Vaižganto gatvėje esančiame daugiabutyje, savo sugyventinę skriaudė, tai yra, smurtavo prieš ją, du kartus – balandžio 8 d. ir rugpjūčio 10 d. Šešeriais metais vyresnis vyras pavasarį išgertuvių metu savo moteriai sudavė į veidą, jiems abiems būnant laiptinėje. Rugpjūčio mėnesį jis sugyventinę savo namuose tampė už plaukų ir taip sukėlė fizinį skausmą.
Išnagrinėjo supaprastinto proceso tvarka
Bylą dėl dviejų nusikaltimų, numatytų Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje, Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Vilma Šiukštienė 2022 m. rugsėjo 28 d. išnagrinėjo rašytinio proceso tvarka, priimdama teismo baudžiamąjį įsakymą. Įdomi detalė – 55 metų kaltinamasis anksčiau nė karto nebuvo teistas. Minėtas Baudžiamojo kodekso straipsnis numato atsakomybę už fizinio skausmo sukėlimą ar nežymaus sveikatos sutrikdymą šeimos nariui.
Už bandymą raminti – smūgis
Nukentėjusioji ikiteisminio tyrimo metu nurodė, kad su ranką prieš ją pakėlusiu vyru kartu gyvena ir bendrą ūkį veda daugiau nei 20 metų. 2022 m. balandžio 8 d. namuose vyko išgertuvės, kuriose dalyvavo ji kartu su gyvenimo draugu, brolis G. M. su savo drauge A. R. bei nukentėjusiosios mama. Moteris kartu su brolio drauge ir savo sugyventiniu išėjo į laiptinę parūkyti. Laiptinėje Česlovas Š. pradėjo žodžiais prie savo sugyventinės kabinėtis, ją įžeidinėti. Moteris pabandė savo artimą žmogų nuraminti, uždėdama ranką ant peties ir sakydama: „Nusiramink ir nedaryk gėdos“. Šių žodžių užteko, kad Česlovas Š. susierzintų ir užsimotų kumščiu jai smogti. Moteris bandė smūgio išvengti, tačiau nepavyko – kumštis pataikė į veidą, tiksliau, į dešinį skuostą, kliudydamas apatinę lūpą. Nors matomų sužalojimų nebuvo padaryta, tačiau smūgis buvo stiprus ir sukėlė fizinį skausmą.
Reikalavo pinigų
Po šio įvykio sugyventiniai buvo susitaikę, nes Česlovas Š. savo moters atsiprašė, o ji atleido. Tam kartui smūgį gavusi nukentėjusioji pretenzijų sugyventiniui nebeturėjo. Praėjo keletas mėnesių, tai yra, atėjo rugpjūtis, kai Česlovas Š. ir vėl ėmė elgtis nederamai su savo šeimos nare. Moteris papasakojo pareigūnams, kad rugpjūčio 10 d. apie 16.30 val. ji kartu su dukra parėjo į namus iš parduotuvės, o sugyventinis gulėjo lovoje. Nukentėjusioji traukė prekes iš pirkinių krepšelio, kai sugyventinis pasakė, jog iš jos laukia pinigų. Moteris atsakė, jog pinigų jam neduos. Šis atsakymas vyriškį supykdė ir jis iššoko iš lovos bei greitai ėmė artėti prie moters. Tuo metu nukentėjusioji stovėjo susilenkusi ir išėminėjo prekes. Česlovas Š. prie jos priėjo iš už nugaros ir paėmė sugyventinei už plaukų, o tada pradėjo tempti žemyn, kas moteriai buvo skausminga. Pamačiusi sugyventinių konfliktą, policiją iškvietė suaugusi dukra.
Kaltės neginčijo
Viską, ką policijai buvo nurodžiusi nukentėjusioji, kaltinamasis Česlovas Š., pripažino – ir kad laiptinėje kabinėjosi, ir kad sudavė, ir kad rugpjūčio mėnesį tampė sugyventinę už plaukų. Jis ir už antrąjį smurto atvejį atsiprašė nukentėjusiosios. Teismas, gavęs prokuroro pareiškimą, sprendė, ar jis pagrįstas, vertino kaltinamojo asmenybę. Česlovas Š. padarė dvi nusikalstamas veikas, priskiriamas nesunkių nusikaltimų kategorijai. Jo atsakomybę lengvinanti aplinkybė – kaltu prisipažino ir gailisi, o jo atsakomybę sunkinanti aplinkybė – nusikaltimą padarė, būdamas girtas, ir tai turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui. Jis neteistas, tačiau turi galiojančių administracinių nuobaudų, „Sodros“ duomenimis, vyras nedirba ir netgi nėra registruotas Užimtumo tarnyboje.
Laisvės apribojimo metu taisys elgesį
Buvo nuspręsta, kad bausmės tikslai bus pasiekti Česlovui Š. už abi nusikalstamas veikas paskyrus baudžiamojo įstatymo straipsnio sankcijoje numatytą švelnesnę bausmės rūšį – laisvės apribojimą, skiriant įpareigojimą dalyvauti elgesio pataisos programoje. Jam už dvi nusikalstamas veikas paskirta galutinė 4 mėnesių laisvės apribojimo bausmė. Šiuo laikotarpiu nuteistasis įpareigotas dalyvauti elgesio pataisos programoje. Jo elgesį bausmė atlikimo laikotarpiu kontroliuos Probacijos tarnyba. Šiuo metu teismo baudžiamasis įsakymas išsiųstas nuteistajam, laukiama jo įsiteisėjimo. Per 14 dienų nuo šio dokumento įteikimo nuteistasis turi teisę pareikšti prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme žodžiu bei prašyti skirti kitokią bausmę, tačiau praėjus šiam laikotarpiui, baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.
Rita Grigalienė
Asociatyvus koliažas