Venta – viena gražiausių Lietuvos upių su vaizdingais kraštovaizdžiais, gamtos ir kultūros paminklais, savo miestais ir miesteliais. Kuršėnų pakraštyje, tarp Daugėlių ir Pavenčių, buvusių didelių pramoninių miesto rajonų, yra didelis Ventos vingis, kurio vidinėje (Daugėlių) pusėje gražus, miestiečių mėgstamas pušynas su 5 senais ąžuolais pakraštyje. Vienas tų ąžuolų, Daugėlių 3-sis, aukščiu (per 34 m) lenktyniauja su aukščiausiu Lietuvos ąžuolu, augančiu Juravos ąžuolyne Prienų rajone, kuriam nusileidžia tik keliais metrais. Išorinėje pusėje (Pavenčių), ant upės kranto – senas Milvydų dvaras su parko liekanomis. Parke iškilęs gražus, kelių šimtų metų senumo Milvydų ąžuolas. Nėra abejonės, kad prie šio galingo medžio lankydavosi pirmojo lietuviško kalendoriaus autorius Laurynas Ivinskis, nes jis labai mylėjo gamtą ir domėjosi botanika. Mokytojaudamas pas dvarininkus, daugelio sulenkėjusių bajorų šeimų sūnus nukreipė į lietuvybės kelią. Milvyduose jis praleido paskutinius savo gyvenimo metus.
Einant nuo Milvydų dvaro Kuršėnų centro link, prie pat upės, auga keturi seni ąžuolai. Du iš jų – labai seni. Vienas vadinamas Pavenčių vardu. Tačiau likę trys niekaip nepažymėti. Jų nėra Google maps žemėlapyje.
Įdomiausia, kad iš tų trijų ąžuolų, vienas yra apie 6,5 m apimties. Mano turimais duomenimis, storiu Šiaulių krašte jis formaliai nusileidžia tik Kybarčių (Rusteikų) ąžuolui, kurio kamienas kažkada galėjo turėti daugiau kaip 7 m apimtį, bet dabar išlikęs gal tik ketvirtadalis kamieno? Į Šiaulių rajono savivaldybės administracijos gamtos paveldo objektų sąrašą medis kažkodėl neįtrauktas? Prie jo nėra informacinės lentelės. Gal todėl, kad šis galiūnas yra prie sodybos, galimai privačioje žemėje?
10 ąžuolų, kurių kamienų apimtis nuo daugiau kaip 3 m. iki 6,5 m. vienoje vietoje, po 5 abiejose upės pusėse su išlikusia dvaro sodyba ir gražiu Ventos vingiu – unikalus dalykas. Galbūt patys seniausi ąžuolai yra seno, dar pagonių laikais augusio, ąžuolyno liekanos?
Jonas Sireika
Fotografuota 2024 metų lapkritį ir 2025 metų sausį