Tyčinio bankroto istorijos voratinklis. Kokia tikroji tiesa apie mero ir jo šeimos valdytą įmonę „Ropokalnis“?

Tyčinio bankroto istorijos voratinklis. Kokia tikroji tiesa apie mero ir jo šeimos valdytą įmonę „Ropokalnis“?

Dar rinkimų kampanijos metu meras reklamavo save kaip gabų verslininką ir įmonių vadovą, žinantį verslo ir organizacijų valdymo principus. Tačiau kiek yra žinoma apie merui vadovauti pavestų įmonių likimus? Pradėję domėtis mero šeimai priklaususios įmonės „Ropokalnis“ likimu, patekome į tikrą labirintą, kuriame paaiškėjo mero noras slėpti tiesą tiek apie įmonės, tiek ir apie jo, kaip vieno iš įmonės vadovų, finansinius fiasko.

UAB „Ropokalnio“ istorija. Bylos teismuose ir skundai dėl piktybiško sąskaitų neapmokėjimo

Įmonė „Ropokalnis“ daugelį metų buvo mero Kazimiero Račkauskio šeimos narių verslas. Įmonei vadovavo mero tėvas Vytautas Klemensas Račkauskis, buvęs ir vieninteliu šios įmonės akcininku. 2013 metais UAB „Ropokalniui“ ne tik teisminiu keliu buvo iškelta bankroto byla, tačiau apie įmonės piktybišką nenorą kalbėtis ir apmokėti gautas sąskaitas buvo rašomi skundai teismams, o taip pat visa tai buvo viešinama didžiuosiuose šalies naujienų portaluose. 2013 metų balandžio 15 dieną portale Tv3.lt publikuotame straipsnyje „Susigrąžinti skolų bankroto keliu“ apie piktybiškai nemokamas UAB „Ropokalnis“ skolas žurnalistams pasakojo skolų išieškojimo įmonės UAB „Inforo“ vadovas Algirdas Vilčinskas. Pasak A. Vilčinsko, įmonė ne tik piktybiškai neapmoka sąskaitų, bet ir nebendradarbiauja, todėl su ja galima tartis tik teismo būdu.

Meras meluoja apie darbą įmonėje ar bando nuslėpti, kad prisidėjo prie įmonės nuvarymo iki bankroto?

Paklausus mero K. Račkauskio, kaip jo šeimos įsteigta ir daugelį metų valdyta įmonė buvo nuvaryta iki bankroto, iš mero sulaukėme įdomaus atsakymo. Pasak mero, K. Račkauskis niekada nebuvo nei įmonės UAB „Ropokalnis“ vadovas, nei akcininkas, o prieš įmonei bankrutuojant UAB „Ropokalnis“ buvo valdomas nebe K. Račkauskio šeimos narių. Tačiau ar ši mero pateikta informacija teisinga, o gal mėginama nuslėpti tiesą?

UAB „Ropokalnis“ buvo ilgus metus valdomas mero tėvo Vytauto Klemenso Račkauskio. Savo oficialioje biografijoje meras K. Račkauskis nurodo, kad UAB „Ropokalnis“ jo darboviete buvo dešimtmetį. Kaip jis pats nurodo, nuo 2001–2013 metų meras šioje įmonėje užėmė sandėlininko ir direktoriaus pavaduotojo pareigas. Taigi, jei šie duomenys teisingi, per dvyliką sandėlininko ir direktoriaus pavaduotojo darbo metų, K. Račkauskis ne tik kad turėjo puikiai išmanyti menkiausias smulkmenas apie šią įmonę, bet ir pagal savo pareigų svarbą neabejotinai turėjo itin daug atsakomybės įmonės finansų ir išteklių valdymo klausimais. Žinoma, nenurodoma, kurį 2013 metų mėnesį meras pasitraukė iš ilgamečių pareigų, bet aišku viena – būtų naivu tikėti, kad prieš išeidamas meras paliko įmonę bent jau padorios finansinės padėties, nes tais pačiais metais įmonei jau buvo skelbiamas bankrotas.

Dar kartą sutikslinkime datas. Oficialioje mero biografijoje pažymima, kad K. Račkauskis UAB „Ropokalnis“ sandėlininko ir direktoriaus pavaduotojo pareigas užėmė 2001–2013 metais. 2013 metų balandžio 15 dieną pasirodo straipsnis, kuriame UAB „Ropokalnis“ kaltinamas, cituojame: „piktybiškai ir ilgą laiką“ nemokantis skolų. Tų pačių metų, to paties mėnesio pabaigoje teismą pasiekia civilinės bylos dėl bankroto iškėlimo nutartis. Negana to, 2014 metų liepos 10 dieną Šiaulių apygardos teismas nustatė ir pripažino, kad „Ropokalnio“ bankrotas buvo tyčinis, o mero šeimos nariai, ypatingai ilgametis įmonės vadovas ir mero tėvas Vytautas Klemensas Račkauskis, išparceliavo skolose įklimpusios įmonės turtą giminaičiams ir galimai pačiam sūnui K. Račkauskiui.

Ar galima tikėti mero žodžiu?

Taigi, atidžiai pažvelgus į datas, peršasi tik kelios logiškos mintys. Pirma, didelė tikimybė, kad galimai jau praskolintą, kreditorių persekiojamą ir teismų slenksčius minti bepradedančią įmonę Račkauskių šeima kažkokiu tai būdu įkalbino perimti kitam asmeniui. Antra, prie piktybiško sąskaitų neapmokėjimo ir mėginimo išsisukti skelbiant bankrotą istorijos galėjo žymiai prisidėti ir pats meras, nes mažai tikėtina, kad „Ropokalnyje“ užimdamas tokias aukštas pareigas K. Račkauskis neturėjo atsakomybės dėl įmonės resursų ir finansų valdymo. Trečia, meras K. Račkauskis galimai meluoja ir mėgina nuslėpti jam nepalankius biografijos faktus.

Įsigilinus į UAB „Ropokalnio“ finansus išaiškėja didžiuliai sukčiavimo mastai

Šioje istorijoje svarbu pažymėti, kad 2014 m. gegužės 24 d. Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos patikrinimo akte konstatuota, kad mero tėvui vadovaujant įmonei, o pačiam merui Kazimierui Račkauskiui būnant įmonės direktoriaus pavaduotoju ir sandėlininku, įmonėje dėjosi neįtikėtini dalykai.

Teismas nurodė, kad 2014 m. gegužės 24 d. Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos patikrinimo akte konstatuota, kad įmonėje buvo vedama dviguba apskaita, UAB „Ropokalnis“ už 2009–2012 m. (kuomet įmonėje dirbo meras) tvarkė apskaitą nesilaikydamas įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų, neapskaitė buhalterinėje apskaitoje parduotos produkcijos pagal išrašytus krovinio važtaraščius ir pateiktus bendrovės parduotuvių tinklo parduotuvėms, gautų pinigų už parduotą produkciją neapskaitė kasos aparato ir bendrovės kasos pajamose; įmonei mokestinio patikrinimo metu papildomai apskaičiuoti mokesčiai, nes bendrovė laikotarpiu nuo 2009 m. sausio 1 d. iki 2013 m. birželio 30 d. neapskaičiavo pridėtinės vertės, pelno, gyventojų pajamų mokesčio, valstybinio socialinio draudimo įmokų, įmokų į Garantinį fondą mokestį ir minėtų mokesčių deklaracijose įrašė nepatikimus ir prieštaringus duomenis. Atsižvelgęs į tai, teismas nustatė, kad UAB „Ropokalnis“ buhalterinė apskaita buvo tvarkoma apgaulingai, siekiant išvengti privalomų mokesčių valstybei, o taip pat atsiskaitymo su bendrovės kreditoriais.

UAB „Ropokalnis“ išvogė pusė milijono

Teismo nuomone, įmonės vadovo, mero tėvo V. K.Račkauskio nesąžiningumą įrodo ir tai, kad šis asmuo, pardavęs beveik visą UAB „Ropokalnis“ turtą, ir žinodamas, kad kreditoriai ketina kelti bankroto bylą, įmonės akcijas perleido G. M. ir UAB „Dainesa“, melagingai nurodydamas, jog UAB „Ropokalnis“ įsiskolinimas kreditoriams 2013 m. kovo 1 d. sudaro 126 508,59 Lt, nors įsiskolinimai kreditoriams tuo metu sudarė apie 500 000 Lt.

Teismas nustatė – UAB „Ropokalnis“ išparceliuotas mero giminaičiams

Teismas konstatavo, kad buvęs UAB „Ropokalnis“ vadovas ir vienintelis akcininkas Vytautas Klemensas Račkauskis veikė priešingai bendrovės interesams, sąmoningai sudarė bendrovei nenaudingus sandorius, mažesnėmis nei rinkos kainomis pardavė beveik visą bendrovės turtą giminystės bei kitais ryšiais susijusiems asmenims, pažeidė CK 6.9301 str. nustatytą atsiskaitymų grynaisiais ir negrynaisiais pinigais eiliškumą ir organizavo veiklą tokiu būdu, kad kreditorių reikalavimų tenkinimas tapo iš esmės neįmanomas. 

Ar klaidinančios informacijos teikimas ir politinių oponentų šmeižimas yra valdininko bendravimo kultūros ir etikos pavyzdys?

Radviliškio rajono savivaldybėje paskutiniu metu skandalai veja skandalus. Netrukus meras keliaus į teismą dėl susidorojimo su pedagoge, o oponentų šmeižimas merui jau tampa norma. Ar neišsigąs Radviliškio ir rajono gyventojai sužinoję, kas slepiasi už reklamose tviskančių mero ir jo grupuotės šypsenų…

Gertrūda Vileikienė

Viršelio nuotrauka: Mero K. Račkauskio ir jo šeimos „voratinklis“: tyčinis bankrotas, nemokėti mokesčiai ir pradangintas turtas.

Exit mobile version