Turizmas rajone – podukros vietoje?

Liepos 16 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl  Radviliškio rajono savivaldybės turizmo plėtros strategijos kūrimo. Pasitarime dalyvavo Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai,vicemeras M. Pauliukas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius, gidas Albertas Vitartas, Paveldosaugos ir turizmo poskyrio specialistai.
Siekiamybė – sukurti viso rajono turizmo strategiją
„Radviliškio rajonas tikrai lankytinas, tad buvo nutarta nesiblaškyti ir pradėti nuo turizmo strategijos kūrimo – tai  3 metų programa. Konkursą šiai strategijai kurti laimėjo UAB „Eurointegracijos projektai“. Reikia žengti pirmą stiprų žingsnį šios strategijos kūrimo kryptimi, o metų pabaigoje jau turėtume produktą“,- pasitarimo pradžioje sakė savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas V. Simelis.
Susitikime dalyvavusi UAB „Eurointegracijos projektai“atstovė I. Levinskienė  paklausė susirinkusiųjų, kaip jie šiuo metu vertina turizmo sektoriaus situaciją rajone.
„Mes neturime normalaus muziejaus, kurį galėtų aplankyti pro šalį važiuojantys žmonės. Gediminas Lipnevičius yra išsakęs idėją Laisvės alėjoje įkurti Muziejų gatvę, šis muziejų kompleksas būtų pasiekiamas ne tik autobusais, bet ir traukiniais“,- sakė  Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkas J. Kvėglys.
G. Lipnevičius trumpai pristatė bei papildė savo idėją – Muziejų gatvę. „Į šią Muziejų gatvę galima įtraukti  geležinkelio tiltą, nuo kurio matosi visas geležinkelio mazgo didingumas; namelyje, esančiame prie geležinkelio stoties, galima būtų įrengti „Gelžkeliečio muziejų“, taip pat prie šio projekto būtų galima prijungti žydų kvartalą – Jankaus gatvę, kurioje yra išlikusių įdomios architektūros namų. Paskaičiavus, šioje gatvėje būtų apie 18 objektų. Susidėliotų labai gražus kompleksas – traukos objektas būtų Muziejų gatvė, po to turi įsikurti Šeduvos kraštotyros muziejus, bus pastatytas žydų muziejus – Štetlas, turime Šiaulėnuose apžvalgos bokštą“,-  išvardino keletą turistinių objektų G. Lipnevičius.
Pasak V. Simelio, reikėtų, kad Radviliškis įgytų savo veidą, prisirištų prie kokio nors simbolio. Kadangi Radviliškis nuo seno vadinamas „Geležinkelininkų sostine“, reikėtų „prisirišti“ prie geležinkelio, miesto prieigose pastatyti geležinkelininko skulptūrą, kuri sutiktų miesto svečius, įvairiose miesto vietose pastatyti su geležinkeliu susijusius meninius akcentus. „Turizmo plėtros programa apima ne tik miestą, bet ir rajoną. Vakarinėje rajono dalyje, durpyne, būtų galima padaryti takų, apžvalgos aikštelių. Tai būtų lankytinas gamtos kampas. Pietinė rajono dalis – Šiaulėnai su apžvalgos bokštu, Šaukotas. Šioje dalyje būtų galima įkurti Šiaulės krašto muziejų, analogišką Daugyvenės muziejui. Į Šiaulės krašto muziejų įeitų 17 objektų: mitologiniai akmenys, senosios kapinaitės ir kt. Turizmo plėtros strategija turėtų apimti ir kaimo turizmą, įvairias edukacines programas“,- sakė V. Simelis.
„Kaip gidas, turiu pasakyti, kad jau šiandien reikėtų pradėti ruošti jaunus gidus – jeigu atvykus turistams neturėsime žmonių, kas juos palydi, papasakoja apie eksponatus, turizmas nesivystys. Reikėtų, kad  ir Turizmo informaciniame centre dirbtų licencijuoti gidai. Kalbant apie Geležinkelio  muziejų, jau reikėtų pradėti ieškoti eksponatų, nes juos surinkti sudėtinga, reikia numatyti, kad dalį eksponatų reikės pirkti“,- sakė gidas A.Vitartas. 
Pasak G. Lipnevičiaus, reikėtų paskatinti rajono gyventojus, kad paskolintų ar padovanotų būsimiems muziejams turimus vertingus senovinius daiktus: „Aš asmeniškai turiu keletą kolekcijų, kurias padovanočiau muziejui. Kam laikyti daiktus dėžėse ar spintose, kai jais galėtų pasigrožėti daugelis žmonių“.
Priekaištai turizmo specialistams
Pasak  UAB „Eurointegracijos projektai“ atstovės, Radviliškio rajonas neturi savo veido, rajono lankytinos vietos bei turizmo objektai nėra pakankamai viešinami.
Nemažai kritikos rajono turizmo specialistams pažėrė ir  Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro direktorė E. Karaliūtė: „Reikia matyti ne tik Radviliškį, bet ir visą rajoną, kuris dabar, kaip sako Turizmo  centras, yra balta dėmė. Pirmiausia atstovai, dirbantys turizmo sferoje Radviliškio rajone, turėtų apvažiuoti visus lankytinus objektus, kad apie juos galėtų papasakoti rajono svečiams. „Adventures“ parodoje Vilniuje Radviliškio turizmo centro atstovo paklausė, kur rajone būtų galima pavalgyti, šis atsakė: „Pas mus pavalgyti nėra kur“. Tokie atsakymai išmuša iš vėžių. Paaiškini tokiam specialistui, kad yra „Skėmių traktierius“, kuriame vyksta edukacinės programos, galima ten ir pavalgyti“.
Pasak E. Karaliūtės, reikėtų sukviesti visus  turizmo sričių atstovus ir paklausti, ką gali pasiūlyti dėl turizmo plėtros: kur turistai galėtų pavalgyti, pernakvoti, kokias edukacines programas pamatyti.
Taip pat rajone nėra vieno bendro žemėlapio su visais lankytinais objektais: su dvarais, bažnyčiomis, akmenimis, piliakalniais, pavalgymo vietomis. Dar reikėtų surinkti tinkamą informaciją apie rajono lankytinas vietas: bilietų kaina, darbo laikas, ar gali atvažiuoti autobusas, ar yra gidas  užsienio kalba, ar objektas pritaikytas neįgaliesiems.
„Paruošti jaunus gidus, kalbančius užsienio kalbomis, manau, yra įmanoma – juos jau prieš metus pradėjo ruošti Pakruojis pagal „Lyderio“ programą. Burbiškėse reikėtų, kad gidai kalbėtų latvių kalba – per Tulpių žydėjimo šventę atvyksta daug latvių, taip pat reikėtų turėti lankstinukų užsienio kalbomis. Turizmo centro neveiksnumą rodo ir tai, kad šį pavasarį Šiaulių bei Pakruojo turizmų centrų internetiniuose puslapiuose dar buvo patalpinta informaciją apie užsidariusį „Rimošės“ dvarą kaip lankytiną objektą – Radviliškio turizmo centras jų neinformavo, kad šio objekto nebėra. Taigi, tarp Turizmo centrų nėra bendravimo. Taip pat rajono lankytinuose objektuose nėra lankstinukų apie Radviliškio rajoną,  rajone trūksta rudų informacinių lentų apie lankytinus objektus“,- sakė Etninės kultūros ir amatų centro direktorė. 
Visos problemos dėl informacijos apie rajono lankytinas vietas bei edukacines programas stygiaus susijusios su tuo, kad  Radviliškyje nėra  savarankiško Turizmo informacinio centro – jis prijungtas prie Viešosios bibliotekos, o jo darbuotojai apkraunami bibliotekos darbais.
Pasitarimo dalyviai sutarė, kad  Burbiškio dvare turėtų dažniau vykti įvairūs renginiai, būtų kuriamos edukacinės programos, o neapsiriboti viena Tulpių žydėjimo švente per metus: kuo daugiau bus renginių, tuo daugiau  apsilankys žmonių, o muziejus gaus pajamų.
Yra ir gerų naujienų
Nors Radviliškio rajone turizmo sritis ir labai apleista, pasitarime buvo paminėta ir keletas gerų naujienų, galbūt padėsiančių  į rajoną pritraukti turistų.
Radviliškio rajone turi atsirasti 15 stendų su lankytinomis rajono vietomis, numatyti 6 regioniniai informaciniai stendai. Taip pat greitai bus paleistas internetinis portalas  „info radviliškis“, skirtas turizmui.
Vicemeras M. Pauliukas sakė kalbėjęs su Baisogalos dvare įsikūrusio LSMU gyvulininkystės instituto vadovybe, kuri dvaro oranžerijoje mielai vykdytų edukacinius užsiėmimus, suteiktų galimybę turistams pajodinėti žemaitukais – dėl šių atrakcijų pats dvaras būtų dar didesnis turistų traukos objektas.
Be abejo, visoms šioms idėjoms įgyvendinti reikės nemažų investicijų, tačiau kadangi šiuolaikinis turizmas – verslas, investuotos lėšos į biudžetą sugrįžtų pajamų iš turizmo pavidalu.
Tarybos narys G. Lipnevičius pasidžiaugė, kad jo pasiūlytas Muziejų gatvės projektas ne tik sulaukė pritarimo, bet ir išjudino visą Radviliškio rajono turizmo sferą. Ar Radviliškio miestas ir rajonas taps turistų lankoma vieta – parodys laikas, belieka palaukti.
Kitas posėdis, kuris vyks istoriniame Radviliškio malūno pastate, numatytas rugpjūčio pradžioje.

„Radviliškio krašto“ informacija




Exit mobile version