Radviliškio rajone fiksuojamas nerimą keliantis tuberkuliozės susirgimų augimas, pasak Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro, sergamumas čia 2,43 karto didesnis nei šalies vidurkis. 2023 m. sergamumo rodiklis Radviliškyje siekė 52,4 atvejus 100 tūkst. gyventojų, kai palyginus Lietuvos vidurkis yra perpus mažesnis – 21,6. Svarbu ir tai, kad pagal Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro pateikiamus duomenis, padidėjęs sergamumas tuberkulioze pastebimas pastaruosius penkerius metus. Šie duomenys leidžia daryti išvadą, kad iki šiol atsakingų institucijų atliktos prevencijos priemonės ne tik neefektyvios – situacija laipsniškai blogėja. Taigi šie sergamumo skaičiai atspindi ne tik sveikatos priežiūros sistemos spragas, bet ir rimtą pavojų gyventojų sveikatai.
Rajono valdžios atstovų nuomone padidėjęs sergamumas – pačių sergančiųjų problema?
Tuo tarpu nepaisant rajono valdžios pranešimų apie įvairias diskusijas ir strateginius planus, konkretūs veiksmai išlieka neaiškūs. Savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis teigia, kad vis augančio sergamumo tuberkulioze problema jam yra žinoma. Pasak mero savivaldybėje apie tuberkuliozės plitimo priežastis ir būdus stabdyti ligos plitimą diskutuota apskritojo stalo diskusijoje. Nepaisant to, pateikti konkrečių veiksmų planą, kuris apsaugotų radviliškiečius ir rajono gyventojus nuo sunkiai kontroliuojamo ligos plitimo, meras K. Račkaukis negalėjo. Sunku suprasti ir redakcijai raštu pateikto mero komentaro pradžią, kurioje pateikiamas jo požiūris į situaciją: „Meras asmeniškai negali priversti gydytis nuo tuberkuliozės asmenis, jeigu jie patys to nenori.“ Galima suprasti, kad didėjančią tuberkuliozės protrūkio problemą meras K. Račkauskis laiko asmenine sergančiųjų problema, o kadangi ligą perduodama kontaktiniu būdu, tai tampa ir visų radviliškiečių problema. Atsakyme redakcijai meras taip pat pažymėjo, kad tuberkuliozės sirgimo prevencija ir sergamumo rodiklių stebėjimų bei sergamumo mažinimo klausimais rūpinasi Radviliškio visuomenės sveikatos biuras.
Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras: sergamumas tuberkulioze vis didėja ir išlieka aukštas
Pasak Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorės Dovilės Eičinienės, analizuojant penkių metų laikotarpį didžiausias sergamumas tuberkulioze Radviliškio rajone buvo 2019 m. (67,3/100000 gyv.), mažiausias 2020 m. (31,3/100 000 gyv.), šiam sumažėjimui įtakos galimai turėjo COVID-19 pandemija, nes kitais metais sergamumas vėl didėjo ir išlieka aukštas.
D. Eičinienė pažymėjo, kad pastaraisiais metais Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras vykdo projektą „Radviliškio rajono gyventojų sergamumo tuberkulioze mažinimas ir profilaktikos gerinimas“, kurio tikslas: tuberkuliozės plitimo ir sergamumo mažinimas Radviliškio rajone. 2023 m. projekte dalyvavo 302 asmenys, 2024 m. – 543. Projekto metu yra organizuojamos paskaitos, atliekami tuberkulino mėginiai bei plaučių rentgenograma. Šiomis veiklomis šviečiami Radviliškio rajono gyventojai, didinamas jų raštingumas, bei sąmoningumas, vykdoma prevencija, išaiškinami tuberkuliozės susirgimo atvejai atlikus plaučių rentgenogramą. „Tikimės, kad ir toliau gausime finansavimą, kad galėtumėm tęsti šį projektą ir taip vykdyti prevenciją.“ – baigdama komentarą redakcijai teigė Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Eičinienė.
Tarybos posėdyje kovai su liga – G. Lipnevičiaus siūlymai
Tuberkuliozės plitimo problemos suvartymas persikėlė ir į Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdį. Gruodžio mėnesį vykusio posėdžio metu Tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis Gediminas Lipnevičius Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorei D. Eičinienei ir Tarybos nariams uždavė klausimą, ar nereikia didinti finansavimo, kad būtų suvaldytas tuberkuliozės ligos plitimas rajone. Nors statistika negailestinga, didėjant sergančiųjų skaičiui, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė kol kas papildomo finansavimo galimybės atsisakė. Tarybos narė Zita Žvikienė taip pat pažėrė kritikos medikams dėl ligos plitimo, iškeldama klausimą Radviliškio ligoninės direktorei Aušrai Čiūdarienei dėl sumažinto gydytojo pulmonologo darbo krūvio. A. Čiūdarienė posėdyje aiškinosi, kad neva tokio gydytojo darbo laiko pakanka, o jai pritarė ir visuomenės sveikatos biuro direktorė. Po posėdžio Tarybos narys G. Lipnevičius dar kartą pasikartojo, kad į šią problemą turi būti žiūrima labai rimtai ir, jei situacija negerės, būtų verta apsvarstyti finansavimo didinimą tuberkuliozės ligai suvaldyti.
Ar tuberkuliozės reikia bijoti?
Gyventojams primename, kad tuberkuliozė – rimta užkrečiamoji liga, pirmiausiai pažeidžianti plaučius. Tad verta saugoti save, o pasireiškus ligos simptomams (kosuliui, trunkančiui tris ar daugiau savaičių; kosėjimui krauju; krūtinės skausmui arba skausmui kvėpuojant ar kosėjant), nedelsiant kreiptis į gydytojus.
Gertrūda Vileikienė