Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ savo skaitytojus jau anksčiau informavo, kad 2018 m. gruodžio 20 -ąją dieną į kaltinamųjų suolą, šį kartą jau Lietuvos apeliaciniame teisme, vėl buvo atsisėdę Radviliškio rajono savivaldybės meras A. Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Statybų skyriaus vyr. specialistas R. Eigminas, Radviliškio PSPC direktoriaus pavaduotojas A. Juodis ir buvęs Radviliškio miesto kultūros centro direktorius R. Juzukonis.
Vilniuje esančiame Apeliaciniame teisme buvo nagrinėjami kaltinamųjų R. Eigmino ir A. Juodžio bei prokuroro apeliaciniai skundai. Kaltinamieji R. Eigminas ir A. Juodis nesutiko su Šiaulių apygardos teismo 2017 m. spalio 12 dienos nutartimi jiems paskirtų bausmių. Taip pat ir prokuroras pateikė apeliacinį skundą nesutikdamas su A. Čepononio išteisinimu.
Vilniaus Apeliacinio teismo
trijų teisėjų K. Jučio (pirmininkas ir pranešėjas), V Ražinskaitės ir V. Kažio
kolegija nagrinėjo jau kelerius metus trukusios baudžiamosios bylos apeliacinį
procesą. Šiame procese dalyvavo du apeliacinius skundus pateikę nuteistieji,
vienas išteisintasis, dėl kurio prokuroras parašė apeliacinį skundą, ir vienas
atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės. Kolegija daugiausiai dėmesio skyrė Radviliškio miesto
parke esamo Latvių namelio rekonstrukcijos epizodui, buvo nagrinėjama šiame
epizode surinktų įrodymų teisėtumo klausimas. 2011 m. vasarą, kai tuomet ėjęs
mero pareigas A. Čepononis savo kabinete įtikinėjo „Leo statyba“ tuometinę
direktorę V. Adomaitienę ir kitus asmenis „priversti“ darbų vadovą L. Šeštoką
pasirašyti ant darbų atlikimo aktų. Šie aktai turėjo įteisinti prieš porą
savaičių pervestas lėšas už dar neatliktus darbus. Prokuroro nuomone, tai
bendrininkavimo ir piktnaudžiavimo požymių turinti baudžiamoji veika, už kurią
turėjo būti skirta bauda.
Teismas išteisino ir prisipažinusius kaltais
Nors Radviliškio rajono gyventojai ir vylėsi, kad korupcija kaltinamiems
valdininkams bei politikams bus atlyginta „pagal nuopelnus“, Lietuvos
apeliacinis teismas pasirodė esąs labai humaniškas ir išteisino net kaltais
prisipažinusius valdininkus. 2018 m. gegužės 15 d. Lietuvos
apeliacinio teismo teisėjų kolegija atmetė prokuroro G.Jasaičio apeliacinį
skundą dėl Radviliškio rajono savivaldybės mero Antano Čepononio išteisinimo, o
nuteistojo Radviliškio rajono savivaldybės specialisto Roberto Eigmino bei
nuteistojo Aloyzo Juodžio apeliacinius skundus, kuriais buvo prašoma juos
išteisinti, tenkino iš dalies.
Teisėjų kolegija įvertino, kad asmens, kurį Antanas Čepononis pagal pareikštą kaltinimą kurstė suklastoti dokumentus, veiksmai pasirašant dokumentus nesukėlė neigiamų padarinių. Be to, Antanui Čepononiui inkriminuojamų veiksmų atlikimo laikas nurodytas vėlesnis nei suklastotų dokumentų, dėl to, anot teisėjų kolegijos, kurstymas padaryti jau įvykdytą veiką yra neįmanomas.
Taip pat teisėjų kolegija nurodė, kad vertinant Aloyzo Juodžio veiksmus galima teigti, jog jis sukurstė suklastoti dokumentus, tačiau įvertinus, kad šiais jo veiksmais nebuvo padaryta esminė žala institucijoms, Aloyzo Juodžio padaryta veika, susijusi su kurstymu suklastoti dokumentus, vertintina kaip mažareikšmė. Atsižvelgusi į tai, teisėjų kolegija jį atleido nuo baudžiamosios atsakomybės ir bylą nutraukė.
Tokią pačią išvadą teisėjų kolegija padarė ir dėl Romualdo Juzukonio (pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už dokumentų suklastojimą pagal laidavimą), Kęstučio Čiūdaro (pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už dokumentų suklastojimą pagal laidavimą) ir juridinio asmens UAB „Leo statyba“ (pirmosios instancijos teismo nuteistas už dokumentų suklastojimą) veikų, susijusių su dokumentų suklastojimu, ir juos taip pat atleido nuo baudžiamosios atsakomybės dėl nusikaltimų mažareikšmiškumo bei jiems bylą nutraukė, nors dėl šių asmenų apeliaciniai skundai nebuvo gauti. Apeliacinio teismo teisėjų kolegija Aloyzą Juodį, Romualdą Juzukonį, Kęstutį Čiūdarą ir juridinį asmenį UAB „Leo statyba“ išteisino dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Robertui Eigminui byla taip pat buvo nutraukta.
Teisėjų palankūs sprendimai galimai nepigūs
Po tokio Lietuvos apeliacinio teismo sprendimo daugelis stebėjosi tokiu teisėjų kolegijos humaniškumu. Tačiau turbūt daugeliui toks įstatyto sargų humaniškumas paaiškėjo po aštuonių teisėjų sulaikymo – įtariama, kad už parankius teisėjų sprendimus jiems buvo žadėti ir mokėti kyšiai, jų sumos svyruoja nuo 1000 iki 100 tūkst. eurų. Tyrimo duomenimis, sutartų kyšių suma siekė 400 tūkst. eurų. Skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu – įtariami 3 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai, tarp jų ir A. Čepononio bei jo bendrų bylą nagrinėjęs Viktoras Kažys. „Su korupcija daugelį metų kovoję teisėjai patys gyveno iš korupcinės veikos“,- pasipylė komentarai.
O kas galėtų paneigti, kad ir mūsų rajono valdininkams palankus Lietuvos apeliacinio teismo sprendimas nekainavo kelių tūkstančių eurų? Šiuo metu rajono valdininkai bei politikai lankosi Lietuvos Aukščiausiajame teisme – Apeliacinio teismo sprendimą apskundė prokuroras.
P.S. Kai straipsnis buvo paruoštas spaudai, gautas pranešimas, kad A. Čepononiui ir jo „bendražygiams“ Aukščiausiojo teismo nutartis palanki. Ar, kaip minėjo STT pareigūnai, nebus imtasi šios bylos peržiūrėjimo, kadangi buvo suimtas bylą nagrinėjęs vienas iš Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų, informuosime vėliau.
„Radviliškio krašto“ informacija