Balandžio 30 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose lankėsi Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro vadovai: direktorius Jonas Pravilonis, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stanislava Kavaliauskienė, praktinio mokymo vadovas Alvidas Slavinskas ir socialinė pedagogė Silva Bosienė. Svečiai papasakojo apie mokymosi sąlygas, atsakė į bendruomenės nariams rūpimus klausimus.
Puiki galimybė įsigyti profesiją
Pasak Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro vadovo J. Pravilonio, šios mokyklos istorija prasidėjo 1983 m., kai ji pradėjo dirbti kaip Žemės ūkio mokykla, 1985 m. tapo Radviliškio technikos mokykla, vėliau – Respublikiniu reabilitaciniu profesinio rengimo centru, o nuo 2011 m., susijungusi su Šeduvos žemės ūkio mokykla, tapo Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centru . Šiuo metu Centre mokosi 480 mokinių, dirba 135 darbuotojai. 70 proc. mokinių – su intelekto sutrikimais, 30 proc. besimokančiųjų – iš Radviliškio rajono. „Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre mokosi jaunuoliai iš visos Lietuvos, turintys sveikatos problemų. Taip pat mokosi jaunuoliai iš mūsų rajono, baigę 10 klasių, jie gali įsigyti automechaniko specialybę. Mokome ir bedarbius – čia jie įsigyja specialybę, kad galėtų įsitvirtinti darbo rinkoje“,- sakė J. Pravilonis.
Kadangi Centre mokosi nemažai mokinių su negalia, jiems iškyla problemų tvarkantis dokumentus, registruojantis pas medikus – jas padeda spręsti socialinė pedagogė S. Bosienė.
Mokymosi sąlygos
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui S. Kavaliauskienė papasakojo apie mokymosi sąlygas Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre. „Mūsų Centre mokosi jaunuoliai, kuriems sunkiau sekėsi mokykloje. Čia jie gali įsigyti apdailininko, staliaus, virtuvės darbuotojo, viešbučio darbuotojo, šaltkalvio, automechaniko, floristo specialybes. Galime ruošti ir siuvėjus, tačiau šiuo metu nėra norinčiųjų įsigyti šią specialybę. Visi mokiniai aprūpinami bendrabučiu, jiems apmokamos kelionės išlaidos, o gerai besimokantieji gauna stipendijas“,- sakė S. Kavaliauskienė.
Žirgininkystė – paklausi specialybė
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos skyriaus veiklą pristatė praktinio mokymo vadovas A.Slavinskas. „Šeduvos skyriuje turime licenciją ūkininkavimo pradmenų programai, rengiame ūkininkams mokymus, kurių nebaigę jie negali registruoti ūkio. Šeduvos skyriuje ruošiame elektromontuotojus, virėjus, automechanikus, apskaitininkus, žirgininkystės specialistus. Beje, žirgininkystės specialybė labai populiari. Šiuo metu turime 14 žirgų. Žirgus patys išlaikome: auginame avižas, turime ganyklų, iš viso Šeduvos skyriaus mokomojo ūkio priežiūroje yra 80 ha dirbamos žemės“,- sakė A. Slavinskas.
Mokinių darbai matomi rajone
Technologijų ir verslo mokymo centras turi šiltnamių, dirbtuvių, kurios reikalingos įvairių sričių specialistų ruošimui. Centro šiltnamiuose auginamos gėlės, kurios reikalingos mokyti floristus. Beje, šiuose šiltnamiuose išaugintomis gėlėmis puošiamas ir Radviliškio miestas. Pasak mokyklos direktoriaus, gėlių sodinukų iš mokyklos šiltnamių buvo siūloma visoms rajono seniūnijoms, tačiau atsiliepė tik Radviliškio miesto seniūnija.
Visiškai išnaudojamos ir stalių dirbtuvių galimybės. Su savo dirbiniais būsimi staliai dalyvauja parodose, jų dirbiniai puošia miestą. Stalių pagamintas traukinukas stovėjo miesto parke, Pakiršinio Velykų šventei buvo pagamintas didelis margutis, taip pat Radviliškio seniūnijai pagamintas reklaminis stendas. Stalių specialybės atvyksta mokytis bedarbiai iš Radviliškio ir Pakruojo darbo biržų – jie išmoko pagaminti suoliukus, taburetes. Staliai teikia paslaugas ir rajono gyventojams. „Mūsų mokiniai atlieka smulkius medžio darbus, kurių neapsiima didesnės įmonės, taip pat obliuojame lenteles, gaminame langus, duris, laiptus, stalus. Beje, visų gaminių kainos nėra didelės“,- sakė Cenro direktorius J.Pravilonis.
Centras turi ir mokomąjį 15 vietų viešbutį, kuriame svečius aptarnauja mokiniai, besimokantys viešbučių darbuotojų specialybės.
Apribojimų dėl amžiaus nėra
Bendruomenės nariams buvo įdomu, ar mokykloje yra ribojamas mokinių amžius. Paaiškėjo, kad jokių apribojimų dėl amžiaus nėra ir vyriausiam mokiniui buvo 53 metai. „Mūsų Centre mokytis gali visi. Nemažai žmonių ateina įsigyti papildomos profesijos, įgyti naujų įgūdžių, save realizuoti kitoje veikloje. Ypač populiarios tokios profesijos kaip žirgininkystė, automechanikų“,- sakė S. Kavaliauskienė.
Įsidarbinant iškyla sunkumų
Bendruomenės nariai domėjosi, ar mokiniams, įsigijusiems profesiją Technologijų ir verslo mokymo centre, neiškyla sunkumų susirasti darbą – juk daugelis jų turi negalią. Pasak J.Pravilonio, įsidarbinimo problema yra, tačiau nemažai mokinių susiranda darbą ir sėkmingai darbuojasi savo srityje. „Centre besimokydami jaunuoliai įgyja gyvenimiškų įgūdžių, išmoksta tvarkytis buityje, bendrauti. Aišku, įsidarbinimo galimybės priklauso nuo sugebėjimų, nėra taip, kad 100 procentu įsidarbintų visi mokiniai. Tačiau stengiamės surasti darbdavių, pas kuriuos mokiniai galėtų atlikti praktiką, o gal net ir likti dirbti“,- sakė direktorius.
Beje, besimokydami šiame Centre, jaunuoliai aktyviai dalyvauja mainų programose bei projektinėje veikloje. Dalyvaudami įvairiuose projektuose mokiniai atlieka darbo praktiką Vokietijoje, Švedijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, susipažįsta su kitų šalių kultūra, įgyja darbo patirties.
Susitikimo pabaigoje „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas padėkojo svečiams už supažindinimą su Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro veikla, informaciją apie mokymosi sąlygas – galbūt bendruomenės nariams kils noras įsigyti papildomą profesiją, nes mokinių amžius neribojamas. Svečiams buvo įteikta dovanų savaitraščio „Radviliškio kraštas“ mėnesio prenumerata.
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro direktorius J. Pravilonis bendruomenei, neseniai atšventusiai dvejų metų gimtadienį, taip pat įteikė dovaną – apsilankymą žirgyne, belieka tik suderinti apsilankymo laiką. Žinia apie šią dovaną buvo sutikta gausiais aplodismentais.
Susitikimus organizuoja ir dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, prie „Kavos popiečių“prisideda bendruomenės nariai: R. Radavičienė, D. Dapkutė, V. Aleknienė, S. Skorkaitė. A. Litinskas, D. Kalaima ir kiti.
„Radviliškio krašto“ informacija