Tarybos rinkimai – 2019 : sąžiningi ar nesąžiningi?

Tarybos rinkimai – 2019 : sąžiningi ar nesąžiningi?

Artėjant  2019 metų rinkimams į rajono savivaldybės Tarybą  bei merus, daugelis rajono gyventojų spėliojo, kaip „sukris“ rinkimų rezultatai: ar rajono Taryboje daugumą užims jau seni politikos „vilkai“, ar  atsiras daugiau naujokų, „įpūsiančių“ naujų idėjų į politinį rajono gyvenimą. Ir svarbiausias klausimas buvo – ar išliks šeštą kadenciją tas pats meras, daugelį kartų mynęs teismų slenksčius dėl korupcijos, ar rajono gyventojai panorės permainų ir išsirinks kitą rajono vadovą.
Pasvarstymais ir pastebėjimais apie praėjusius rinkimus su „Radviliškio krašto“ skaitytojais mielai sutiko pasidalinti išrinktas į Radviliškio  rajono savivaldybės tarybą nepartinio visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovas Gediminas Lipnevičius.
Pirmasis pastebėjimas: „nedraugiškų“  konservatoriams rinkiminių  apylinkių  sumažinimas
Pasak G. Lipnevičiaus, prieš prasidedant rinkimams jį šokiravo  žinia, kad  administracijos direktorė J. Margaitienė pateikė Vyriausiajai rinkimų komisijai projektą dėl rinkiminių apylinkių skaičiaus sumažinimo – neva dėl rajone mažėjančio gyventojų skaičiaus. „Pripažinkime, kad gyventojų mažėja visoje Lietuvoje, ne tik Radviliškio rajone, tačiau rinkiminių apylinkių nei viename rajone nebuvo taip drastiškai mažinama. Pavyzdžiui,  Kelmės rajone 2015 m. buvo 41 rinkiminė apylinkė, 2019 m – 40; Pakruojo r. 2015 m – 39, o 2019 m. – 38; Kėdainių r. 2015 m. – 54, o 2019 m. – 52; Šiaulių r. 2015 m. – 40, o 2019 m. – 39; Joniškio r. 2015 m. – 36, o 2019 m. – 36, Akmenės r. 2015 m. –   24,o 2019 m. – 22; Pasvalio r. 2015 m. – 35, o 2019 m. – 35; Panevėžio r. – 44, o 2019 m. – 40.

Šiame kontekste labiausiai išsiskiria Radviliškio rajonas: 2015 m. rajone buvo 44 rinkiminės apylinkės, o 2019 m. liko 28, vadinasi, nebeliko 14 rinkiminių apylinkių. Rinkiminės apylinkės buvo panaikintos kaimuose, tad  mažų kaimelių bei gyvenviečių rinkėjų neturėjo galimybės balsuoti – daugelis paprasčiausiai  neturėjo  kuo atvažiuoti iki balsavimo vietos. Mano nuomone, buvo panaikintos konservatoriams „nedraugiškos“ kaimų  rinkiminės apylinkės, kuriose gyventojai nepatenkinti dėl rajono valdžios  prastai tvarkomų  kelių. Beje, nors Radviliškio savivaldybės rinkiminės komisijos  (SRK) pirmininkas V. Jakavičius ir žadėjo, kad bus organizuojamas  rinkėjų pavėžėjimas iki rinkiminių apylinkių, daugelis taip ir nesulaukė žadėtųjų „geltonųjų autobusiukų“, taip pat ne visur buvo iškabinėti pranešimai, nuo kurios vietos ir kokią valandą rinkėjai bus vežami balsuoti “,- sakė G. Lipnevičius.
Antras pastebėjimas: šventės, koncertai, elnio dalybos
Nei vieni rinkimai neapseina be politikų pažadų liaudžiai, švenčių bei koncertų. Žodžiu, liaudžiai duodama „duonos ir žaidimų“. „Kadangi  TS – LKD (konservatorių) partija jau ilgus metus valdo Radviliškio rajoną, rajonas net vadinamas „konservatorių tvirtove“, prieš rinkimus pasipylė įvairūs renginiai, skirti rinkėjams.
„2018 m. lapkričio 14 d. miesto aikštėje buvo surengtas naujojo fontano šviesų ir muzikos šou. Meras A. Čepononis dėkojo susirinkusiems radviliškiečiams: „Ačiū, kad esate kartu“, tačiau audringų plojimų nesulaukė. Pasak A. Čepononio, fontano atidarymas planuojamas tik birželio 1 d. – kas gali paneigti, kad fontano atidarymo šou nebuvo tik rinkiminis trtiukas.
G. Lipnevičius paminėjo dar kelis konservatorių partijos atstovų „rinkiminius triukus“: „Štai 2018 m. gruodžio 31 d. popietę miesto aikštėje buvo surengtos metų palydėtuvės: savivaldybės įstaigų vadovai, kurių dauguma konservatorių, apsirengė Kalėdų seneliais (tik kažkodėl meras neišdrįso),  gyventojams buvo dalinama košė bei keptas elnias (kalbama, kad paaukotas miesto seniūno konservatoriaus  E. Mončausko aplinkos). Įdomu tai, kad  Savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas V. Jakavičius, beje, būdamas konservatoriumi ir skyriaus pirmininko A. Čepononio pavaduotoju, čia neįžvelgė rinkėjų papirkimo: konservatoriai organizavo miestiečiams šventę, vaišino elnio kepsniu – viskas gerai, visi linksmi, sotūs ir patenkinti.
Vasario 16- ąją Sidabrave buvo apdovanoti aktyviausi seniūnijos žmonės, jiems apdovanojimus scenoje teikė  kandidatas į merus – tarybą A. Čepononis, po šventės – nemokamas V. Šiškausko koncertas. Ar tai „nekvepia“ rinkėjų papirkinėjimu? Beje, „priešrinkiminiai“ renginiai, tik kuklesni, buvo organizuoti Aukštelkuose, Tyruliuose“. 
Trečias pastebėjimas: „vojažai“ po rajoną su … nepatvirtintomis ataskaitomis
Kad konservatoriai  „trūks – plyš“ siekė laimėti rinkimus, rodo ir beveik anekdotinis atvejis – rajono mero bei būrio valdininkų  lakstymas po rajoną  su Taryboje  nepatvirtintomis  veiklos ataskaitomis,kurios, pradėjus domėtis žurnalistams, tiesiog virto „pabendravimu“ su gyventojais.  „Tarybos komiteto posėdžiuose buvo akcentuojama, kad mero ataskaita bus parengta tik vasario 14 d.  ir ją turės patvirtinti Taryba. Įdomu, su kokiomis darbo ataskaitos „špargalkėmis“ ar pabendravimu meras su komanda jau nuo sausio mėnesio lakstė po rajoną? Juk tai aiški rinkiminė agitacija, kuri ir vėl neužkliuvo  SRK pirmininkui konservatoriui V. Jakavičiui“,- sakė G. Lipnevičius.
Ketvirtas pastebėjimas: į „rinkiminį darbą“ įtraukti seniūnai
Siekdami vėl būti valdžioje, rajono konservatoriai rinkiminei agitacijai pasitelkė ir seniūnus – juk jie arčiau žmonių, žino rinkėjų nuotaikas, yra seniūnijose gerbiami žmonės, tad ir gyventojams gali „teisingai“ patarti, už ką balsuoti. „Radviliškio rajono žmonės skambino į „Radviliškio krašto“ redakciją, skųsdamiesi, kad po namus vaikščioja seniūnai ir siūlo parodyti ar patarti, kaip pildyti balsavimo biuletenius. Kadangi daugelis seniūnų konservatoriai, tai  spėkite, ką jie galėjo parodyti  ar paaiškinti, už kokią partiją balsuoti. Beje, ir į šiuos skundus SRK nekreipė dėmesio“,- stebėjosi  visuomenininkas G. Lipnevičius.

Beje, kad G.Lipnevičiaus žodžiai ne iš piršti laužti, patvirtino ir pats V. Jakavičius: „Vieną kartą SR komisija Justino Pranio, Šeduvos seniūno, socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje patalpintą informaciją „Aš dalyvausiu pavasarį vyksiančiuose merų rinkimuose“, traktavo kaip naudojimąsi tarnybine padėtimi bandant paveikti rinkėjų valią ir raštu įspėjo J.Pranį, kad, pasikartojus panašaus pobūdžio veiksmams, jis gali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 85 straipsnį „Rinkimų ar referendumo agitacijos tvarkos pažeidimas“.
Penktas pastebėjimas: kai kuriuos pažeidimus V. Jakavičius pastebėjo
Nors daugelio konservatorių partijos rinkimų metu padarytų pažeidimų SRK pirmininkas V. Jakavičius ir nepastebėjo, vis dėlto  kai kurie „pažeidimai“ pro jo akis neprasprūdo.  SRK nuolatinė stebėsenos grupė apskundė nepartinį visuomeninį komitetą „Už geresnį gyvenimą visiems“, kurio nariu yra ir G.Lipnevičius, dėl „Radviliškio krašto bendruomenės“ organizuotos trejų metų šventės.
„Bendruomenės šventės stebėti buvo atsiųsti net du SRK nariai, kurie filmavo bei įrašinėjo šventę. Norėdami susidoroti su nepartinio visuomeninio komiteto nariais ir pašalinti juos iš rinkimų, SRK, vadovaujama konservatoriaus V. Jakavičiaus, nusprendė, kad buvo padarytas pažeidimas. G. Lipnevičius, kartu su „Radviliškio krašto bendruomene“ teikė skundą VRK, kuri, vadovaudamasi  LR įstatymais ir teisės aktais, nepripažino, kad G. Lipnevičius ir bendruomenė padarė kokių nors su rinkimais susijusių pažeidimų. Manau, VRK sprendimas aiškiai parodo Radviliškio r. SRK pirmininko V. Jakavičiaus bei kitų narių „kompetenciją“ ir tendencingą ketinimą susidoroti su nepartiniais. Tiesa,  paklausus V. Jakavičiaus, ar jis siuntė savo narius stebėti konservatorių organizuojamų švenčių, išgirdau atsakymą: „Nemačiau jokio reikalo“. Beje, V. Jakavičius nematė jokio reikalo bausti ir mero rinkimuose dalyvaujančio konservatoriaus A. Čepononio: jo nuotraukos nuolat puikavosi savivaldybės finansuojamo laikraščio pirmuose puslapiuose, jis teikė dovanas važinėdamas po rajono šventes – juk tai rinkiminiu laikotarpiu uždrausta. Na, matyt, Radviliškio rajone, „konservatorių tvirtovėje“, šios partijos nariams įstatymai negalioja. Tiesa, V. Jakavičius išspaudė frazę: „Aš ir juos (konservatorius) įspėjau, kad taip nesielgtų“. Tačiau žodinis įspėjimas, manau, nėra lygus SRK mestiems kaltinimams“,- dalinosi pamąstymais G. Lipnevičius.
Šeštas pastebėjimas: perskaičiuoti balsų nėra reikalo
Per kiekvienus rinkimus pasklinda kalbų ir būna gaunama skundų apie sugadintus balsavimo biuletenius. Tokių skundų buvo gauta ir Radviliškio rajone. „Kovo 21 d. gavau skundą apie kovo 3 d. balsavimo metu sugadintus biuletenius. Kreipiausi į SRK pirmininką V.Jakavičių dėl galimybės perskaičiuoti balsavimo biuletenius, tačiau pirmininkas man to padaryti neleido ir tai sukėlė mūsų nepartiniam  komitetui dar daugiau klausimų nei atsakymų. „Kodėl reikia bijoti, kad balsai bus patikrinti ir perskaičiuoti“,- retoriškai klausė G. Lipnevičius. Gautas ir SRK pirmininko V.Jakavičiaus paaiškinimas, kad tokios galimybės nėra: „Kandidatų sąrašus iškėlusios partijos, rinkimų komitetai, kandidatai, atstovai rinkimams, rinkimų stebėtojai apylinkių rinkimų komisijų sprendimus dėl balsų skaičiavimo protokolų surašymo gali apskųsti savivaldybės rinkimų komisijai ne vėliau kaip per 24 valandas nuo protokolų surašymo. Šie skundai turi būti išnagrinėti ne vėliau kaip per 24 valandas. Pranešu, kad rinkimų stebėtojai nebuvo pareiškę pastabų ir pretenzijų apylinkių rinkimų komisijoms dėl  Lietuvos Respublikos įstatymų pažeidimo“.
G. Lipnevičiaus  nuogąstavimus iš dalies įrodo ir skaičiai –  sugadintų balsavimo biuletenių Radviliškio rajone buvo tikrai nemažai: rinkimuose į Taryba – 724, į merus – 396. Galime šiuos skaičius palyginti su kitais rajonais: Kelmės rajone sugadintų biuletenių į Tarybą buvo 500, į merus – 348; Pakruojo r. į Tarybą – 312, į merus – 186; Šiaulių r. į Tarybą – 692, į merus – 498; Joniškio r. į Tarybą – 385, į merus – 205. Kaip matome, Radviliškio rajono rinkėjai beveik lyderiai tarp biuletenių gadintojų. Ir kas galėtų paneigti, kad toks biuletenių gadinimas  nepadėjo konservatoriams vėl laimėti rinkimus. Beje, rinkimus konservatoriams padėjo laimėti  visos mestos didžiulės pajėgos: jų politikų atvaizdais buvo nukabinėtos viso rajono pastatų sienos, o savivaldybės finansuojamas laikraštis uoliai skalbė mero „mundurą“ – žinią apie jo išteisinimą paskleidė dvigubu tiražu ir leidinį daugelis rajono gyventojai gavo nemokamai – juo  buvo „apdovanotos“ beveik visos rajono pašto dėžutės“,- samprotavo G. Lipnevičius.
Septintas pastebėjimas:rinkimų lapeliai – ne visiems
Daugelis Radviliškio rajono gyventojų skundėsi, kad negavo rinkiminių lapelių, tačiau niekas neinformavo, kad  galima balsuoti ir be lapelių, reikėjo tik turėti asmens dokumentą. Tokiu būdu buvo suklaidinta daugelis rinkėjų, kurie net nėjo balsuoti.
Aštuntas pastebėjimas: konservatoriai vėl „išdurs“ rinkėjus?
Ne paslaptis, kad  išrinkti į Tarybą  politikai dažnai atsisako savo mandatų: tai užleidžia vietą kitam partijos kolegai, tai paaiškėja, jog tarybos nario pareigos nesuderinamos su užimamomis pareigybėmis darbovietėje (lyg iki rinkimų apie tai  kandidatai nebūtų žinoję). Pasak rinkėjų, mandatų atsisakymas – rinkėjų pasitikėjimo paniekinimas. „Mes balsavome už žinomus žmones: mokyklų direktorius, seniūnus, o ką gavome Taryboje, kai šie atsisakė mandatų – „bet ką“, kurių net nepažįstame“,- po vienų rinkimų skundėsi radviliškiečiai.
Manome, kad šiemet situacija taip pat pasikartos. Į Tarybą išrinkti du seniūnai konservatoriai: Radviliškio miesto – E. Mončauskas ir Šeduvos – J. Pranys. Nemanau, kad seniūnai savo tūkstantinius atlyginimus iškeistų į  Tarybos nario 170 eurų išmoką. Beje, Šeduvos seniūnas konservatorius J. Pranys jau būtų antrą kartą „išdūręs“ savo rinkėjus. Seniūnams atsisakius mandatų, į Tarybą patenka ir Radviliškio ligoninės direktorius V. Smalinskas, kuris savo posto turbūt taip pat nepaliks dėl Tarybos nario mandato. Reikia pastebėti, kad 2015 m. savo rinkėjus „išdūrė“  ir mandatų atsisakė 5 konservatoriai: D. Brazys, V. Jakavičius, J. Margaitienė, I. Palionienė. Tais metais rinkėjų pasitikėjimo taip pat nepateisino ir Tarybos nario mandato atsisakė: liberalai L. Grigaliūnas ir L. Vaičiūnas, socialdemokratas V. Simelis.
2011 metais Tarybos nario mandato atsisakė konservatoriai: D.Brazys, V. Jakavičius, E. Pranevičius, I. Palionienė, K. Dočkus, R.Kalvaitis, J.Varkulevičius, A.Januševičienė, V.S.Skarelienė, V.Blužas, G.Vičas, S. Kruša, Z. Škleinikienė, A. Jakavičienė; socialdemokratai: V. Simelis, D. Povelauskienė; „darbietė“ Z.Žvikienė.

Kaip matote, dažniausiai savo rinkėjus apvilia konservatorių partijos atstovai. Bauda, atsisakius Tarybos nario mandato, siekia beveik 10 tūkst. eurų. Kaip pasielgs konservatoriai ir apie kitus rinkimų niuansus skaitykite kituose „Radviliškio krašto“ numeriuose. 
Bus daugiau.

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Aplikasi Bambu4d
Aplikasi RTP Slot
Aplikasi RTP Booster
Aplikasi Slot Demo
Aplikasi Prediksi Togel
RTP Bambu4d
RTP IDN Slot
RTP PG Soft
RTP Habanero
RTP Microgaming
RTP TopTrend Gaming
RTP GMW
RTP Nolimit City
RTP Booster
Slot Demo Bambu4d
Slot Demo PG Soft
Slot Demo Habanero
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Prediksi Togel Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Bambu4d
Lexitoto
Lexitoto
Aplikasi Lexitoto
Aplikasi RTP Slot
Aplikasi RTP Booster
Aplikasi Slot Demo
Aplikasi Prediksi Togel
RTP Lexitoto
RTP IDN Slot
RTP PG Soft
RTP Habanero
RTP Microgaming
RTP TopTrend Gaming
RTP GMW
RTP Nolimit City
RTP Booster
Slot Demo Bambu4d
Slot Demo PG Soft
Slot Demo Habanero
Situ Togel Online
Situs Togel Amanah
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Lexitoto
Prediksi Togel Lexitoto