Gegužės 4 d. Radviliškio rajono politikai Tarybos posėdyje nagrinėjo daugiau kaip 40 sprendimų projektų. Rajono „aukščiausia“ valdžia turėjo priimti sprendimus biudžeto tikslinimo, nekilnojamo turto, kuris apleistas, neprižiūrėtas ir nenaudojamas, maksimalaus mokesčio tarifo nustatymo, savivaldybei priklausančių įstaigų vadovų ataskaitų pritarimui, švietimo įstaigų restruktūrizavimo ir kitais rajonui aktualiais klausimais. Taip pat į posėdžio darbotvarkę buvo įtraukti valdantiesiems itin nemalonūs du klausimai: dėl galimo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorės J. Margaitienės tarnybinio nusižengimo ir skundo dėl Peticijų komisijos priimto sprendimo atsisakyti pripažinti gyventojo kreipimąsi peticija ir nagrinėti Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojo K. Augulio atstatydinimą. Posėdžio metu diskusijos kartais vyko valdantiesiems nelabai malonia gaida.
Klausimai kaip iš gausybės rago
Posėdis prasidėjo mero pavaduotojui K. Auguliui paskelbus, kad Tarybos nariams dovanojamos knygos pusės Tarybos darbo laikotarpio proga. Posėdžiui vadovaujančio pirmininko nuomone, tai turėtų politikus įkvėpti geriau dirbti. Po to pasipylė klausimai administracijai. Tarybos narys E. Martynkinas perdavė gyventojų skundus dėl daugiabučio namo kiemo aikštelės tvarkymo, medžių nupjovimo, dėl administratoriaus paskyrimo daugiabučio namui, dėl Tarybos narių mokymo bei teiravosi, kodėl, nesiremiant įstatymais, nesuteikiamas atsakymas dėl jo automobilio remonto išlaidų apmokėjimo. Opozicijos atstovas valstietis J. Povilaitis tik sarkastiškai dėkojo už daugybę sprendimo projektų nerodydamas didelio entuziazmo sunkiai dirbti Tarybos posėdyje. Darbietis J. Malinauskas teiravosi dėl situacijos baseine, jam antrino ir valstietis S. Zajančkauskas, kuris papildomai domėjosi ir administracijoje dirbančių juristų kompetencija bei dažnai pralaimimomis bylomis teismuose.
Nusišalinimas atskleidžia politikų ryšius
Pateikus visiems Tarybos nariams nusišalinimus, paaiškėjo, kad priimti sprendimą dėl rajono biudžeto tikslinimo trūksta kvorumo. Padidinti biudžeto pajamas reikėjo dėl gautų beveik 1,3 mln. eurų iš kelių priežiūros ir plėtros programos, 829 tūkstančių eurų skyrimo Radviliškyje statomam plaukimo baseinui, 208 tūkstančių eurų švietimo įstaigose dirbančiųjų, išskyrus vadovus ir jų pavaduotojus, pedagogų atlyginimų padidinimui, taip pat ir kitus pakeitimus. Nusišalinimai parodė, kad dauguma Tarybos narių vienaip ar kitaip susiję su savivaldybei priklausančiomis įstaigomis ar įmonėmis.
Klausimai savivaldybių įmonėms
Pradėjus svarstyti savivaldybės įmonių ataskaitas, darbietis J. Malinauskas teiravosi UAB „Radviliškio šiluma“ atstovo, kuo remiantis buvo panaikintas direktoriaus pavaduotojo etatas. Kaip žinia, mirus Tarybos nariui V. Januševičiui, ėjusiam šios įmonės direktoriaus pavaduotojo pareigas, etatas buvo panaikintas. Atstovas nerišliai aiškino apie 2014 metų atlyginimo fondą, tačiau ar tai daugiau susiję su konkrečiam žmogui sukurta konkrečia darbo vieta, telieka tik retorinis klausimas. Socdemas E. Martynkinas teiravosi dėl šios įmonės turimos skolos administravimo įtakos parduodamai šilumos kainai. Pateiktas atsakymas irgi nebuvo itin aiškus. Su didžiule energija posėdžiui vadovaujantis K. Augulis bandė išaiškinti savo bendrapartiečiui, bet nepavykus kvietėsi į pagalbą administracijos direktorę J. Margaitienę. Jos bei ją palaikančių valdančiosios koalicijos narių piktų žvilgsnių svaidymais dėl „nepatogių“ klausimų rodė jų nepasitenkinimą dėl užduodamų klausimų, bet vis tik išaiškėjo, kad turimos milijoninės skolos administravimas turi įtakos parduodamai šilumos kainai.
UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriui J. Jučui politikai klausimų neturėjo, nors salėje sėdėjo ir posėdį stebėjo sodų bendrijos „Obelėlė“ pirmininkas, kuris jau kelis kartus raštu kreipėsi į Tarybą dėl vandentiekio ir nuotekų tinklų įvedimo į šią bendriją. Šį klausimą Taryba nukėlė į posėdžio pabaigą.
Trečios įmonės UAB „Radviliškio autobusų parkas“ atstovui buvo pateikti klausimai, kuriais valdančiajai koalicijai priklausantis E. Martynkinas teiravosi dėl susiklosčiusios situacijos: kaip galima įmonės direktoriui V. Milkonui būnant komandiruotėje tvarkyti kitos įmonės reikalus. Paaiškėjo, kad V. Milkonas yra ir UAB „Emtra“ direktorius, o ši įmonė vykdo koncesijos sutartį dėl keleivių vežimo. Bet tai daugiau niekam iš politikų, išskyrus E. Martynkiną, neužkliūvo, tarsi būtų visiškai įprasta praktika dirbti keliose savivaldybės ar kitose įmonėse, todėl tik jis balsavo prieš ataskaitą.
Kova dėl Radviliškio plaukimo baseino dviejų direktoriaus pavaduotojų etatų
Administracijos parengtam sprendimo projektui dėl didžiausio leistino pareigybių skaičiaus Radviliškio plaukimo baseine labiausiai prieštaravo opozicija. Darbietis J. Baublys jau trečiame posėdyje klausė administracijos, kodėl iš viso reikalinga atskira įstaiga. K. Augulis bandė oponuoti, tačiau jo argumentus dėl etatų skaičiaus „sumalė“ jo bendrapartietis E. Martynkinas. Neatsigynęs nuo kaltinimų, vicemeras į pagalbą paaiškinti „pasikvietė“ administracijos direktorę J. Margaitienę. Direktorė paaiškino, jog bus siekiama, kad baseinas išsilaikytų pats, bet, jos nuomone, gyvenimas parodys, kas ir kaip bus. Ar tai susiję su jos turimais religiniais įsitikinimais, ar priklausymu partijai, kurios pavadinime yra apeliuojama į religijos pavadinimą, negalima aiškiai nustatyti, tačiau J. Margaitienės išreikšta „kas bus rytoj, priklauso ne nuo mūsų“ pozicija tikrai parodytų daugiau dievobaimingo žmogaus tikėjimo stiprumą, bet ne administracijos vadovo kompetenciją. Ji pažadėjo, kad, jei baseinas neišsilaikys, būtinai ateis į Tarybą prašyti „pinigėlių“, o pykstantiems Tarybos nariams tiesiog pareikšti nuomonę balsavimu. Iš valdančiųjų pusės nebuvo paaiškinimų, kodėl konkrečiai reikalingas pavaduotojas ūkiui, ar neužtektų tik ūkvedžio pareigybės. Valdančiųjų frakcijai priklausantis V. Smalinskas stengėsi įtikti administracijai ir atvesti opoziciją į „doros“ kelią. Biudžeto, ekonomikos ir ūkio komiteto pirmininkas, kuriam labai dažnai rūpi smulkmenos, net nesigilina, kiek kainuos baseino paslaugos. Panašu, kad šiuo metu administracijai vadovaujantis „režisierius“ kol kas turi „tik“ 18 etatų poreikį, bet Taryboje sėdintys to garsiai pasakyti taip ir neišdrįso. Po ilgų diskusijų už balsavo 14 valdančiajai koalicijai priklausančių narių. Du nariai, J. Malinauskas ir E. Martykinas, buvo prieš, o dar 7, daugiausiai iš opozicijos, susilaikė. Jie nenorėjo prisiimti „garbės“, jei dėl per didelio etatų skaičiaus ateityje baseinas „netyčia“ turėtų finansinių problemų.
„Ištirpo“ 5,5 etatai
Pradėjus svarstyti Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir Sporto Paslaugų Centro didžiausią leistiną pareigybių skaičių, išaiškėjo, kad yra naikinami 5 etatai, tačiau nei vienas darbuotojas nebus atleistas. Darbietis J. Baublys aiškinosi, kodėl prieš metus mažinant sporto metodininkų etatų krūvius kaimiškose vietovėse buvo didelis triukšmas, ir ar yra galimybė tuos galimai naikinamus etatus perkelti į kaimus. Tačiau K. Augulis retoriškai teiravosi Tarybos narių, ar reikia atsakymo, paaiškindamas visiems, jog tai buvo išsiaiškinta viskas komitetuose. Akivaizdžiai sakydamas netiesą dėl visapusiško sprendimo projekto išnagrinėjimo komitetuose, vis tik pateikė įdomų faktą, kad kai kuriuos etatus užimantys asmenys vietoj 8 valandų privalės dirbti 36 valandas. Tik nebuvo paminėta, per kokį laikotarpį. Kodėl politikai nesidomėjo, už ką tie darbuotojai gavo atlyginimą, lieka paslaptimi.
Marius Aleksiūnas