Švietimo situacija Radviliškio rajone: daugybė pedagogų, dirbančių didesniu krūviu, lituanistų trūkumas bei pabrangęs maitinimas

Radviliškio rajone, kaip ir daugelyje rajonų, situacija ugdymo įstaigose verčia sunerimti – trūksta pedagogų, mažėjant mokinių kaimiškosiose mokyklose, šios irgi praranda savarankiškumą, netenka dalies klasių ir panašiai. Su kokiais pokyčiais naujus mokslo metus pasitiko Radviliškio miesto ir rajono mokyklos, pasiteiravome savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Laisvūno Vaičiūno. Atsakymą pateikė Civilinės metrikacijos, informacinių technologijų ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Lina Stirbienė:

– Kuriose mokyklose padaugėjo, o kuriose sumažėjo mokinių?

Bendras mokinių skaičius, lyginant su praėjusiais mokslo metais, sumažėjo 28 mokiniais. Tiksliau į šį klausimą galėsime atsakyti kitą savaitę, nes mokiniai į ŠVIS registrą įtraukiami iki rugsėjo 6 d.

– Kurioms rajono gimnazijoms dėl mažėjančio mokinių skaičiaus gresia netekti teisės formuoti baigiamąsias klases?

– Šiuo metu tokių gimnazijų rajone nėra.

– Kur, kokių specialybių ir kiek trūksta mokytojų, pagalbos mokiniui specialistų?

Sidabravo pagrindinėje mokykloje reikia lituanisto. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijoje taip pat trūksta lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo, dirbančio puse etato. Šeduvos gimnazijoje reikėtų dar vieno matematiko ir vieno informatiko, tačiau pažadame, kad visos pamokos vyks. Lopšelyje-darželyje „Kregždutė“ reikėtų 0,5 etato dirbančio logopedo ir tokiu pat krūviu dirbančio specialiojo pedagogo. Grinkiškio Jono Poderio pagrindinėje mokykloje trūksta chemijos mokytojo (6 pamokoms), bet jį šiuo metu pavaduoja fizikos mokytoja. Chemiko trūkumas artimiausiu metu bus išspręstas.

– Kur ir kiek mokytojų dirba didesniu nei vieno etato krūviu?

– Daugiausia didesniu krūviu dirbančių pedagogų Šeduvos gimnazijoje – net 65; Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje – 44; Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje – 20; Baisogalos mokykloje-darželyje – 16;  V. Kudirkos progimnazijoje – 13; Baisogalos gimnazijoje – 12; Radviliškio Vaižganto progimnazijoje – 11; Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijoje – 10; Sidabravo pagrindinėje mokykloje apytiksliai 7–8 mokytojai turės 1,16 etato ir 1,05 etato (krūviai dar derinami); Grinkiškio Jono Poderio pagrindinėje mokykloje – 4; Radviliškio lopšelyje-darželyje „Kregždutė“ didesniu krūviu dirba 3 pedagogai, o lopšelyje-darželyje „Eglutė“ bei Šeduvos lopšelyje-darželyje tokių yra 2.

– Kiek teko girdėti, yra problema su mokytojais lituanistais – net kelios mokyklos jų nerado ir nėra kam vesti pamokų. Jeigu tai tiesa, kodėl susidarė tokia situacija ir kodėl mokyklų vadovai palikti vieni?

– Yra tokių mokomųjų dalykų, kuriuos per visą Lietuvą studijuoti renkasi tik vienetai. Vienas iš tokių mokomųjų dalykų – lietuvių kalba ir literatūra. Tai visos šalies problema. Rajono savivaldybė nepalieka vadovų vienų. Priimti sprendimai dėl mokytojų perkvalifikavimo, studentams skiriamų stipendijų, tikimės, kad šie sprendimai duos rezultatų.

– Kiek mokinių maitinimui mokyklos ir savivaldybė iš savo kišenės išleido per praėjusius mokslo metus ir kiek išleisdavo prieš kelerius metus, t.y., kaip keitėsi kainos nuo 2022 m. iki dabar? Juk keitėsi maitinimo tvarka, mokyklos pradėjo pačios gaminti maistą, anksčiau patalpas nuomojosi privatininkai.

– 2022–2023 m. mokslo metais Radviliškio rajono švietimo įstaigose buvo pagaminta 250 tūkst. porcijų, skirtų nemokamam moksleivių maitinimui. Privačiam tiekėjui už vienos tokios porcijos pagaminimą savivaldybė sumokėdavo 0,63 Eur (iš viso – 157 tūkst. Eur.). Per praėjusius 2023–2024 m. mokslo metus, pasikeitus maitinimo organizatoriui, savivaldybės kaštai mokinių maitinimui siekia apie 320 tūkst. eurų. Džiugina tai, kad padvigubėjo valgančių už savo pinigus mokinių, o tai reiškia, kad mokiniai pradėjo sveikiau maitintis.

Išvadas iš pateiktos informacijos, mieli mūsų skaitytojai, pasidarykite patys. Nors savivaldybė nurodo, kad tokių gimnazijų, kurioms gresia netekti teisės formuoti baigiamąsias klases, rajone nėra, kiek tai yra teisinga, tikriausiai gausime įsitikinti, mokslo metams bent jau įpusėjus. Abejonių kelia ir parašymas, kad lietuvių kalbos ir literatūros specialybę Lietuvoje studijuoja vienetai. Tai kurgi dingo anksčiau šią specialybę baigusieji? 

Rita Grigalienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts