Susitikime ligoninės direktoriui – daug nepatogių klausimų

Susitikime ligoninės direktoriui – daug nepatogių klausimų

Gegužės 24 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko VšĮ „Radviliškio ligoninės“ direktoriaus Vaidoto Smalinsko susitikimas su Radviliškio rajono savivaldybės meru Kazimieru Račkauskiu, Savivaldybės tarybos nariais, Savivaldybės administracijos specialistais, visuomenės ir žiniasklaidos atstovais.

„Norėtume, kad kiekvienas Tarybos narys galėtų paklausti, kas jam įdomu, užduoti klausimus. Norėtųsi sužinoti, kokios problemos kamuoja ligoninę, kuo galime pasidžiaugti, kokie vykdomi projektai, kokios reformos vyksta“,- susitikimo pradžioje sakė meras Kazimieras Račkauskis.

Direktorius džiaugėsi pasiekimais

Radviliškio ligoninės direktorius V. Smalinskas savo kalbą pradėjo nuo pasidžiaugimo pasiekimais: „Ligoninė – didžiausia rajono įstaiga, kurioje dirba daugiausia darbuotojų, yra didžiausia apyvarta. 2022 metais apyvarta buvo 8 milijonai eurų. Ligoninėje dirba 300 darbuotojų, iš jų 70 gydytojų. Per pirmą ketvirtį finansinė situacija gerėja.

2022 m. į ligoninę kreipėsi 23 tūkst. pacientų. Dėl to didėja pajamos, galima didinti atlyginimus. Gydytojų atlyginimai didėja nuo 10 iki 14 procentų. Dedame pastangas, kad pacientas išeitų kuo laimingesnis, sveikas.

Netrukus gali atsirasti naujų gydytojų: radiologas, neurologas, kardiologas.
Radviliškio ligoninėje atliekama daug operacijų. Buvo atlikta 2,5 tūkst operacijų, 200 kelio protezavimo operacijų. Pradėtos peties protezavimo operacijos. Ligoninėje dirba 5 traumatologai, todėl sumažėjo pacientų eilės.

Birželio mėnesį pradėsime naudoti kompiuterinį tomografą. Šiuo metu vykdoma sveikatos apsaugos reforma, mes atitinkame visus reikalavimus, kad išliktume daugiaprofiline ligonine. Tik reikia keleto sprendimų dėl reanimacijos, dializės aparatą reikia įsigyti, kad galėtume tęsti esamas paslaugas.
Turime 4 rezidentūros bazes, gal šiemet atsiras rezidentų.

Slaugos ir palaikomojo gydymo personalas suformuotas. Ligoninėje gydytojų trūksta kaip ir visoje Lietuvoje, nemažai dirba garbaus amžiaus gydytojų. Su specialistai važiuojame į konferencijas, reklamuojame savo gydymo įstaigą. Turime du gydytojus iš Ukrainos“.

Meras paklausė V. Smalinsko, kokią jis mato ligoninės viziją.

„Norint išlaikyti daugiaprofilinę ligoninę, turi būti padaroma 1200 operacijų, mūsų ligoninėje jų padaroma daugiau. Traumatologinio skyriaus pacientų srautas – kelerių metų įdirbis. Galime išlaikyti operacines paslaugas, taip pat ir ligoninę“,- atsakė V. Smalinskas.

Nepatogūs klausimai

Po nuopelnų išvardijimų, Tarybos nariai ir kiti susitikimo dalyviai V. Smalinskui nepagailėjo nepatogių klausimų.

Tarybos narė Laima Škėmienė teiravosi: „Tenka girdėti nusiskundimų dėl Slaugos skyriaus darbo. Jeigu turėčiau artimąjį, jo negalėčiau aplankyti, nes skyriuje nustatytos lankymo valandos nepatogios dirbančiam žmogui. Šiame skyriuje yra žmonių, kuriems reikia padėti pavalgyti. Kas nustato lankymo valandas, kiek komunikuojate su pacientų artimaisiais?“

„Lankymo valandas rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija. Be abejo, jos galėtų būti ilgesnės. Lankymo valandos šiame skyriuje ribojamos, kad nebūtų didelio lankytojų srautų, nes ateina besimptomiai lankytojai, o po to ligoniams nustatoma infekcija. Labai daug artimųjų apskritai nelanko ligonių, todėl kviečiame savanorius, kad pabendrautų su ligoniais. Pagerėjus orui bandysime ligonius išvežti į lauko aikštelę“,- atsakė direktorius.

Tarybos narė Zita Žvikienė teiravosi: „Ar ligoninė su savo personalu pajėgi aptarnauti Slaugos skyriuje gulinčius ligonius? Buvo skundų, kad jų niekas nepamaitino. Ar apskritai kada nors darėte gyventojų apklausas dėl paslaugų kokybės, dėl darbuotojų elgesio? Ar visi pacientai nemokamai aprūpinami medicinos priemonėmis ir vaistais? Kokie teisės aktai leidžia liepti nusipirkti gydymo priemones? Ar yra liftas į dializės skyrių?“

„Pagal esamą pacientų skaičių Slaugos skyriuje darbuotojų užtenka, yra 3 gydytojai. Galbūt artimuosius klaidina, kad tai slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kuriame gydymas neatliekamas, o tik palaikomas. Jeigu įsisenėjusios ligos paūmėja, pacientas keliamas į terapinį skyrių.
Dėl apklausų – pacientai gali užpildyti anketas ir įmesti į skyriuose esančias dėžutes.
O dėl mokamų vaistų – yra nustatytos normos, kai vaistų užtenka aktyviam gydymui. Jeigu yra įsisenėjusios ligos, pacientas savo vaistus atsineša, kurių skyrius neturi. Taip pat nemokamai neduodami papildai, vitaminai.
Į visus skundus mes reaguojame, bandome juos aiškintis. Mes visada už tai, kad viskas būtų išsiaiškinta. Priėmimo skyriuje ir konsultacinės poliklinikos koridoriuose yra stebėjimo kameros, kurių įrašus, gavus skundą dėl gydytojų elgesio, keletą kartų teko atsisukti ir pasirodė, kad pacientas buvo neteisus.  Patekti į dializės skyrių galima patekti per mūsų Slaugos skyrių“,- į Tarybos narės klausimus atsakė V. Smalinskas.

Savivaldybės gydytoja Irmina Ruškienė pabrėžė, kad ją nuolat pasiekia skundai dėl ligoninės darbuotojų elgesio Vidaus ligų ir Ambulatorinės reabilitacijos skyriuje.

Direktorius aiškino, kad per metus gauti tik penki skundai iš pacientų, ir jie nėra pagrįsti. Visi skundai tiriami, sudaroma komisija. Neretai pacientai prašo daugiau, negu jiems priklauso, ko negalima paskirti. Anot direktoriaus, užfiksuota atvejų, kai lankytojai nesilaikė nustatytos pacientų lankymo tvarkos, dalis skundų susiję su tuo, kad pacientai reikalavo to, kas jiems nepriklauso. Radviliškio ligoninės profsąjungos pirmininkė antrino direktoriui sakydama, kad pacientai aprūpinti būtinomis priemonėmis, tačiau į ligoninę neretai patenka sunkios būklės. Jeigu yra paprašoma papildomai atnešti sauskelnių, tai artimiesiems neturėtų būti problema.

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius ligoninės direktoriaus teiravosi: „Kokių planuojate imtis konkrečių veiksmų, kad skundų sumažėtų? Ar turime ligoninėje laisvų patalpų ir ar nebuvo svarstoma eiti sanatorinio gydymo link?“

„Vietinėje spaudoje šmėžavę skundai iki mūsų nepriėjo. Po publikacijų net prašėme pacientų, kad leistų naudoti asmens duomenis ir paaiškinti situaciją. Yra įrašomi pokalbiai su pacientai, sutarta su policija, kad padėtų spręsti konfliktines situacijas. Mokame personalą elgtis konfliktinėse situacijose, nes kartais pacientams nekaltas sakinys atrodo kaip įžeidimas.
Procedūras, reikalingas sanatoriniam gydymui, ligoninėje atliekame. Na, o laisvų lovų ligoninėje kaip ir neturime“,- atsakė direktorius.

Dar nuskambėjo klausimas, kodėl taip dažnai keičiasi ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinai.
„Nepasakyčiau, kad nesiseka su pavaduotojomis. Viena pavaduotoja padirbusi išėjo į savo verslą, su kita atlaikėme kovidą, tačiau amžius savo padarė ir ji išėjo į pensiją. Dabar turime pavaduotoją, kuri pilna jėgų ir pratinasi dirbti administracinį darbą“,- į klausimą atsakė ligoninės direktorius.

Apie mokamas ir nemokamas paslaugas

Z. Žvikienė teiravosi, kiek per 2022 m. iš grožio operacijų gauta pelno ir kodėl prieš operaciją reikia privačiai konsultuoti pas gydytoją Gintarą Karalevičių Šiauliuose.

„Šios operacijos rentabilios, jų įkainiai geri. Su gydytoju G. Karalevičiumi sudaryta darbo sutartis, jis mokamas ir nemokamas operacijas. Deramasi, kad gydytojas pradėtų pas mus konsultuoti. Konsultacijas apmoka Ligonių kasos. Yra ir plastinių operacijų, kurias apmoka Ligonių kasos. Ligoninė dėl šių operacija nekrenta į minusą“,- atsakė V. Smalinskas.

„Vidinė ligoninės atmosfera nėra sveika. Kiek ligoninė pati rašė projektų, kreipėsi į fondus, pritraukė lėšų iš šalies, išskyrus saulės baterijas?“,- teiravosi Tarybos narys V. Simelis.

„Projektai buvo Dienos geriatrijos paslaugai, buvo pateiktas tuberkuliozės prevencijos projektas. Kiek iš projektų buvo pritraukta lėšų dabar nepasakysiu, atsakysiu raštu“,- atsakė ligoninės direktorius.
Tarybos narys pasiteiravo, ar ne būtų geriau, jeigu ligoninei vadovautų gydytojas ir gal tada būtų mažiau skundų.
„Aptarnaujame 23 tūkst. pacientų, ne visi patenkinti suteiktomis paslaugomis. Dabar visi moka rašyti, grasina kviesti televiziją, skųstis žurnalistams. Medicinos įstaigose skundai jau tapo tradicija. Į visus skundus atsakome, o jeigu pamatome, kad kažką praleidome, taisomės.
Tarptautinė praktika – gydymo įstaigoms vadovauja ne gydytojai. Lietuvoje taip pat yra tokių pavyzdžių“,- sakė V. Smalinskas.

Buvo pasiteirauta, kas sumokės ligoniams už tomografo nuotraukas, kurios kainuoja nepigiai.

„Bus peržiūrėtas vyriausybės nutarimas dėl tomografo paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo. Jeigu pacientas gydosi stacionare, tyrimai tomografu nemokami,- atsakė ligoninės vadovas.

„Malonu, kad atsirado Geriatrijos skyrius, ar jau turime pacientų, ar šeimos gydytojai jau rašo siuntimus? Kiek turėjote pacientų? O gal pinigai buvo išleisti veltui“,- teiravosi Z. Žvikienė.

„Visiems šeimos gydytojams išsiųsti pranešimai, kad pacientams rašytų siuntimus į Geriatrijos skyrių, tačiau kol kas pacientų nėra. Galvojame, kaip tą paslaugą reklamuoti“,- sakė V. Smalinskas.

Nuskambėjo klausimas, ar ligoninėje taikomas prievartinis gydymas ir kokiu tikslu pacientai rišami prie lovos.

Pasak V. Smalinsko, būna situacijų, kai žmonės atvyksta neadekvačios būsenos ir specialistai priima sprendimą juos fiksuoti. Taip pat fiksuojami neramūs pacientai, kuriems būtinai reikia pastatyti lašelinę.

Susitikime su Radviliškio ligoninės direktoriumi Tarybos narių nuomone, pritrūko konkrečių atsakymų.

Jonas Petrikas

Exit mobile version