Socialinio būsto remontas – už „aukso kainą“

„Radviliškio kraštas“ jau rašė apie brangiai perkamus valdininkų automobilius, „auksines“ baseino kėdes, šį kartą prisiminkime ir „auksinę“ socialinių būstų renovaciją Aukštelkų kaime. Prieš porą savaičių socialiniame tinkle „Facebook“ pasklido informaciją apie naujai renovuotą Radviliškio miesto vieną daugiabučių. Paviešintoje žinioje nurodoma, kad, norintieji įsigyti nekilnojamą turtą, gali rinktis iš kone pusšimčio butų. Anksčiau tikrai klaikiai atrodęs ir beveik kiauras Stiklo gatvės bendrabutis dabar rekonstruotas ir renovuotas. Jis kažkada priklausė Radviliškio profesinei mokyklai. Šioje istorijoje iš privataus verslo daug ko pasimokyti galėtų rajono valdžia. Pavyzdžiui, išmokti racionaliai leisti mokesčių mokėtojų pinigus.

Aukštelkuose esantis socialinis būstas
Jau ne kartą aprašyta socialinio būsto istorija. Aukštelkų kaime pradinei mokyklai kadaise priklausantis dviejų aukštų bendrabutis pertvarkytas į socialinį būstą. Po rekonstrukcijos buvo įrengta 14 butų. Statybos darbus atliko „Irdaiva“ su „Statybos kodu“ už 654.375,89 eurų sumą. Vidutiniškai kiekvienas butas Savivaldybei kainavo beveik 47 tūkstančius eurų. Tiesa, didžioji suma buvo dengiama iš ES fondų lėšų, skirtų socialinio būsto plėtrai. Rekonstrukcijos kainos nesiskyrė nuo sostinės kainų. Iš keturiolikos butų tik vienas yra trijų kambarių, kiti penki – vieno kambario, dar 7 – dviejų kambarių. O vienas, kurio plotas kaip trijų kambarių, – su atskiru įėjimu įrengtas neįgaliajam. Pasibaigus statyboms, prasidėjo rajono valdininkai dejonės – sostinės žiniasklaidos priemonėse jie paskelbė esą Radviliškio rajono bėdžiai jau taip išmandrėjo, kad net į naujai rekonstruotus butus eiti nenori.

Bendrabutis paverstas daugiabučiu
Pagal paviešintą informaciją, verslininkei Radviliškio miesto Stiklo gatvėje stovinčio bendrabučio rekonstrukcija ir renovacija kainavo pigiau. Tiesą sakant, gerokai pigiau. Kad nebūtumėme apkaltinti, esą lyginame apelsiną su obuoliu, reikia tam tikro aiškumo. Privataus verslo atveju pastatas 5 aukštų, o už savivaldybės ir ES lėšas rekonstruotas – vos dviejų. Natūralu, kad reikėtų apsiriboti informacija tik iš dviejų pirmųjų aukštų. Kiekvienas statybose dirbantis žino, kad kuo aukštesnis pastatas, tuo brangesnės yra statybos išlaidos. Gaila, bet palyginimui neužtektų reikiamo skaičiaus butų, tad vietoj vieno ar dviejų kambarių palyginsime trijų kambarių butų kainas. Arba vieno ar dviejų kambarių butus iš trečio aukšto.

Verslas rekonstravo gerokai pigiau
Pirmuosiuose Stiklo gatvės daugiabučio dviejuose aukštuose yra 7 vieno kambario butai, kurių kaina svyruoja nuo 20 tūkst. 600 eurų iki 23 tūkst. 300 eurų. Savivaldybė negailėjo 233 tūkst. 705 eurų už penkis vieno kambario butus, kai verslo pasamdyti statybininkai rekonstravo vos 116 tūkst. 500. Tiesa, reikia pažymėti, kad privatus verslas taip lengvai dovanų nedalina, tad už renovaciją prašo patiems pirkėjams susimokėti. Net pridėjus papildomai 16 tūkst. 852 eurus už renovaciją, galutinė suma už penkis vieno kambario butus būtų 133 tūkst. 352 eurai. Arba 100 tūkst. eurų mažiau nei savivaldybė sumokėjo rekonstruodama Aukštelkuose. Stiklo gatvės daugiabučio pirmuose dvejuose aukštuose tėra vos trys dviejų kambarių butai, kurių kaina svyruoja nuo 33 tūkst. 700 iki 38 tūkst. 300 eurų. Trijų kambarių butai yra 5, kurių vienas turi atskirą įėjimą. Kaina jų kinta nuo 32 tūkst. 200 iki 45 tūkst. 600 eurų. Brangiausias butas šiame name yra dėl atskiro įėjimo – tinkamas smulkiam verslui kurti, pavyzdžiui, kirpyklai ar advokatų kontorai. Pasirodo, valdininkų sugebėjimas viešojo pirkimo būdu Aukštelkų kaime suremontuoti neįgaliajam skirtą vieno kambario butą kažkokiu mistiniu būdu atitinka verslininkų požiūrį į pirmuose daugiabučių namų aukštuose butuose esamą galimybę kurti verslą.

Aukštu aukščiau – kaina pigiau
Jei palyginimui paimsime dviejų kambarių butus iš visų namo aukštų, skaičiai parodys dar  akivaizdesnį skirtumą. Radviliškio rajono valdžia už septynių dviejų kambarių butų renovaciją iš mokesčių mokėtojų kišenės statybininkams atseikėjo 327 tūkst. 187,5 eurus, kai privati bendrovė sumokėjo 278 tūkst. 72 eurus. Arba 49 tūkst. 115 eurų mažiau. Palyginimui, Stiklo g. rekonstruotame bendrabutyje brangiausias trijų kambarių 65 kvadratinių metrų dydžio butas įkainotas 45 tūkst. 600 eurų. Kas galėtų paneigti, kad po gerai pravestų derybų ir vėliau dar sėkmingesnių statybų Aukštelkuose, kokio nors politiko ar valdininko sūnus, dukra ar šiaip tolimas giminaitis kur nors sostinėje neįsigijo nekilnojamo turto? Galima lyginti ir dar kitaip. Už 668 400 eurų sumą Radviliškio rajono savivaldybė galėjo nupirkti 26 butus naujai rekonstruotame ir renovuotame daugiabutyje. 8 butais daugiau negu suremontavo Aukštelkuose. Taip, galima ginčytis, ar tikrai verta visus asocialų, jei tokių ir būtų, gyvenimo būdą gyvenančius asmenis sukelti į vieną vietą ir taip sukelti socialinę krizę. Tačiau finansinė šio palyginimo pusė neabejotinai yra privataus verslo, kuriančio pridėtinę vertę ir negyvenančio iš rajono valdininkų organizuojamų viešųjų pirkimų, pusėje. Taip pat ir rajono valdininkams galėtų būti gera proga įvertinti ne tik privataus verslo pasiekimus, kiek ir savo sugebėjimus planuoti ir leisti mokesčių mokėtojų lėšas.
Radviliškio verslininkų asociacijos“ vadovo komentaras
„Manau, kad valdininkų brangūs pirkiniai vieną kartą jiems „atsirūgs“, kaip ir kariuomenei „auksiniai šaukštai“. Verslininkai, skirtingai nei rajono valdininkai, atsakingai ir racionaliai leidžia pinigus. Tikiuosi, kad darbą pradėjus naujai Tarybai, šių „auksinių“ apsipirkinėjimų sumažės, o pinigai, sunešti į biudžetą verslininkų ir kitų mokesčių mokėtojų, bus leidžiami ypač atsakingai“, – sakė „Radviliškio verslininkų asociacijos“ vadovas bei  išrinktas į rajono Tarybos narius  Gediminas Lipnevičius.

Marius Aleksiūnas

Total
0
Dalinasi
Related Posts