Smurtas prieš mažametę atsirūgo – skirta tūkstantinė bauda ir įpareigojimas mokytis

Smurtas prieš mažametę atsirūgo – skirta tūkstantinė bauda ir įpareigojimas mokytis

Iš karto po panaudoto smurto prieš mažametę (11 metų amžiaus) mergaitę 41 metų T. Š. buvo uždarytas į areštinę. Policija dėl šio įvykio iškviesta 2021 m. gruodžio 27 d., apie 19.00 val. į Radviliškio rajone esantį Pakalniškių kaimą. Vyrui nustatytas 0,57 promilių neblaivumas. Apie smurtą prieš mažametę informuotas specializuotos pagalbos centras ir Vaiko teisių apsaugos skyrius. 2022 m. kovo 18 d. Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Daiva Šabanskienė, priimdama teismo baudžiamąjį įsakymą, pakalniškiečiui T. Š. skyrė bausmę.

Sudavė dukrai per sėdmenis

Kaltinimai pagal Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 3 dalį T. Š., gyvenančiam Pakalniškių kaime, pareikšti dėl to, kad, būdamas savo namuose – kambaryje, kilus tarpusavio nesutarimui su mažamete dukra, tyčia jai sudavė rankos plaštaka keturis smūgius per sėdmenis ir taip sukėlė 11 metų mergaitei fizinį skausmą. Įstatymas numato, kad už šią nusikalstamą veiką gali būti skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Policijai prisipažino ne iš karto

Apie savo poelgio priežastis kaltinamasis išsamiai paaiškino policijos pareigūnams. Pasak jo, tą dieną kilo konfliktas dėl mobiliojo ryšio telefono naudojimo ir jis, kaip tėvas, norėjo iš savo dukters telefoną atimti, kad mergaitė negadintų sau regėjimo. Tuo metu iš vaiko rankų ištraukti telefono nepavyko. Praėjus kažkiek laiko, T. Š. ėmė pyktis su sugyventine, kad ji neprižiūri vaikų. Netrukus vyras ir vėl bandė atimti telefoną iš dukters. Iš pradžių, duodamas parodymus, T. Š. neigė, kad mušė vaiką. Vėliau parodymus patikslino, sakydamas, kad supyko ant dukters, kad ji neatiduoda savo mobiliojo ryšio telefono, ir dėl to sudavė jai keturis kartus rankos plaštaka per sėdmenis. Policiją iškvietė T. Š. brolis, kadangi smurtautojo sugyventinė pati bijojo skambinti bei prašyti pagalbos ir parašė jam žinutę.

Nors ir buvo išsakyti grasinimai, sugyventinė pareiškimo nerašė

Pats smurtautojas pripažino, kad tą vakarą buvo išgėręs ir elgėsi agresyviai ne tik su mergaite, bet ir su sugyventine. Supykęs, kad moteris esą per mažai namuose dirba, jis ėmė grasinti, kad  „kirvis į galvą sulėks“. Be to, prieš atvažiuojant policijos pareigūnams, dar susinervinęs metė į žemę sausainių dėžutę ir pasakė, kad „dabar skrido sausainių dėžutė į žemę, vėliau skris kirvis”. Vėliau dukra ir sugyventinė papasakojo, kad jis keikėsi necenzūriniais žodžiais, spardė savo sūnaus vaikštynę. Deja, dėl grasinimo nužudyti moteris pretenzijų sugyventiniui nereiškė, pareiškimą rašyti atsisakė ir prašė jokio tyrimo dėl naudoto prieš ją smurto nepradėti.

Prisipažinimas bei gailėjimasis – atsakomybę lengvinanti aplinkybė

Kaltinamasis savo paskutiniuose pokalbiuose su policijos pareigūnais aiškino, kad dėl savo poelgio gailisi, nurodė, kad primuštos dukters ir savo sugyventinės atsiprašė, pažadėjo taip nebesielgti. Sugyventinė paskutiniu metu buvo išsikrausčiusi gyventi atskirai nuo T. Š. Nuskriausta mergaitė taip pat buvo pakeitusi gyvenamąją vietą. Kaltinamojo gailėjimasis ir kaltės pripažinimas buvo pripažintas jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe.

1800 eurų bauda ir įpareigojimas keisti smurtinį elgesį, dalyvaujant mokymuose

Teismas įvertino visas aplinkybes ir pripažino, kad T. Š. padarė nesunkų nusikaltimą, numatytą Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 3 dalyje. Pritaikius įstatymo nuostatą bausmę mažinti trečdaliu, kai byla išnagrinėjama, priimant teismo baudžiamąjį įsakymą, jam skirta 40 MGL (2000 eurų) bauda. Į bausmę įskaitytos dvi sulaikyme išbūtos paros, todėl mokėtina suma sumažėjo iki 1800 eurų. Šią sumą nuteistasis turės sumokėti per 10 mėnesių nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos. T. Š. laiku nesumokėjus baudos, ji bus išieškota priverstinai. Jeigu asmuo vengs savo noru sumokėti baudą ir nebus galimybių ją išieškoti, teismas galės baudą pakeisti areštu. Šiuo metu teismo baudžiamasis įsakymas dar nėra įsiteisėjęs. Taip pat Radviliškio rajono gyventojas turės mokytis kitaip spręsti konfliktus – jis įpareigotas per 5 mėnesius nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos sudalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose.

Rita Grigalienė

Asociatyvi nuotrauka

Exit mobile version