Radviliškio rajono savivaldybėje nuo senų laikų susiklosčiusi keista tradicija – pagarboje dažniausiai valdininkai bei politikai, na, o verslininkai paprastai paliekami nuošalyje…
Tokia situacija dažnai pastebima ir Verslo šventėse, kur valdininkai nemokamai linksminasi iš visos širdies, o verslininkai po keliolika spaudžiasi prie mažų stalelių ir už šventinę vakarienę susimoka patys. Lyg būtų ne svečiai, o šeimininkai, vaišinantys valdininkus
Situacija pasikeitė beveik kardinaliai
Tačiau ar čia koronaviruso baimė paveikė valdininkus, kad jie ėmė ir patikėjo, jog didžiąją dalį lėšų į biudžetą suneša verslininkai ir kad be tų jų įnašų valdininkams bei biudžetinių įstaigų atstovams tikrai nelemta būtų išgyventi.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė, dar liaudyje vadinama Moterimi Saule, rajono biudžetinių įstaigų vadovams išsiuntinėjo laišką, kuriame pagaliau pripažįstama ir verslo svarba, cituojame: „Stebint situaciją dėl Covid-19 šalyje, karantino termino pratęsimas 2 savaitėms (prognozes – iki gegužės mėn. pabaigos). Turime galvoti apie išgyvenimą biudžetinėse įstaigose, kurių darbuotojai ir ūkis išlaikomi iš verslo grupių renkamų mokesčių į valstybės ir savivaldybių iždus, kitų šaltinių. Kaip žinia – verslas merdi, paslaugos daugely įmonių neteikiamos, jau nekalbame apie jų darbuotojų darbo santykių tęstinumą, savalaikį darbo užmokestį jiems. Valstybė savo milijardus skirs resursams ligos priemonėms, karantinuotų šalies gyventojų išlaikymui, verslo kompensacijoms. Na, manyti, kad mums, biudžetininkams, bus užtikrintas sklandus šimtaprocentinis darbo užmokestis į netolimą ateitį – būtų per grubu ir nepadoru. Mes esame Lietuvos dalis“
Nuotolinis darbo būdas – apčiuopiama nauda ar darbo imitacija?
Administracijos direktorė savo laiške biudžetinėms įstaigoms bei seniūnijoms, jų vadovų prašė įvertinti kiekvieno savo darbuotojo darbo krūvį ir nuspręsti, kurie iš jų reikalingi, o kurie, švelniai tariant, nelabai. Administracijos direktorė neslėpė, kad gali būti priimti nepopuliarūs sprendimai.
Įstaigų vadovai turėjo užpildyti lentelę ir nulemti kiekvieno savo darbuotojo likimą: dirbs įprastai, nuotoliniu būdu, atostogaus ar eis nemokamų atostogų.
Sutikime, kad galimai tokias darbuotojų pozicijas gali lemti ir santykiai su įstaigos vadovu: esi lojalus – dirbsi įprastai, o jeigu ne – eisi nemokamų atostogų iki karantino pabaigos
Ne visi vadovai gavo rekomendacijas?
Tokiam administracijos direktorės laiškui pasiekus įstaigų vadovus, savaitraščio redakciją užplūdo darbuotojų skundai, daugiausia – švietimo įstaigų aptarnaujančio personalo. Suprantama, mokinių mokyklose nėra, tad ir personalo tiek nereikia.
Tik keista, kad vieni mokyklų direktoriai prisipažino gavę „rekomendacijas“ iš savivaldybės administracijos direktorės, kaip elgtis su darbuotojais, o kai kurie kažkodėl „suko uodegas“.
Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijos direktorius Vytautas Jarašiūnas savaitraščio redakcijai prisipažino gavęs rekomendacijas ir informavo, kaip pasielgs su šiuo metu nelabai užimtais ir reikalingais darbuotojais: „Karantino metu atleistų darbuotojų ar išleistų į nemokamas atostogas nėra. 10 darbo dienų eilinių atostogų yra suteikta 20 gimnazijos darbuotojų. Tai valytojos, vairuotojai, auklėtojo padėjėja, laborantė, bibliotekininkė, pailgintos dienos grupių auklėtojos, pastatų remontininkas, kiemsargė. Atostogoms pasibaigus, visi jie grįš į savo pareigas. Nurodymų iš savivaldybės administracijos negavome, o rekomendacijas – taip. Buvo siūloma pakalbėti su kiekvienu darbuotoju, kurio dėl karantino gimnazija negali aprūpinti darbu, ir susitarti. Taip ir buvo padaryta“.
Tačiau Radviliškio V. Kudirkos progimnazijos direktorė Rasa Dagienė nebuvo tokia atvira ir sakė apie jokias rekomendacijas negirdėjusi. „Dvi savaites mokamas atostogas turi šešios valytojos, du aplinkos
prižiūrėtojai (vienas dirba Aukštelkuose) ir 0,25 etato turintis darbuotojų saugos ir sveikatos specialistas. Po atostogų visi darbuotojai tęs darbus. Dėl personalo jokių specialių nurodymų negavome“,- rašė progimnazijos direktorė.
Tai ir suprask, kad gudrus, ar visi vadovai gavo direktorės „rekomendacijas“, ar tik kas antras, ar kas trečias? O gal kai kurie prisibijo direktorės keršto ir nutarė, kad „Tyla – gera byla“
P.S. Kviečiame visus Radviliškio rajono savivaldybės administruojamų įstaigų ar įmonių darbuotojus, kurie nukentėjote nuo mero ar administracijos direktorės „rekomendacijų“, informuoti savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją, galima ir anonimiškai.
„Radviliškio krašto“ informacija