„Slaptas“ savivaldybės projektas – rajone iškils devyni gigantiški bokštai

„Slaptas“ savivaldybės projektas – rajone iškils devyni  gigantiški  bokštai

Visai dar neseniai rajono valdantieji  Radviliškio kraštą norėjo paversti  vėjo jėgainių parku – čia būtų montuojami iš  Danijos atgabenti jau  nurašyti „vėjo malūnai“. Tačiau aktyviai pasipriešinus bendruomenėms, šio  projekto valdininkams teko atsisakyti. Tiesa, vėjo jėgainių  projektas buvo viešinamas, aptartas Radviliškio rajono savivaldybės taryboje, tad rajono bendruomenės iš anksto buvo informuotos apie jų statymo vietas ir turėjo  laiko  organizuoti susirinkimus, į kuriuos kvietėsi ir rajono politikus, kad  išsakytų savo pasipriešinimą vėjo jėgainių statybai. Netikėtai paaiškėjo, kad  savivaldybėje rengiamas tvirtinti naujas projektas –  Radviliškio rajone bus statomi net devyni ryšių bokštai!

Sunerimęs Tarybos narys problemą iškėlė į viešumą

Sunerimęs dėl galimos žalos gyventojams šią problemą savo „Facebook“ paskyroje iškėlė Tarybos narys Gediminas Lipnevičius, su gyventojais kovojęs prieš vėjo jėgainių statybas per arti gyvenamųjų  namų: „Visai dar neseniai kartu su gyventojais, bendruomenėmis kovojau dėl valdininkų noro statyti vėjo jėgaines arti gyvenviečių. Šiandien savivaldybėje rengiamas tvirtinti naujas projektas – net devyni ryšio bokštai Radviliškio rajone! Daugelis kaimų gyventojų dar nežino, kad rajono valdžia iškart po rinkimų ruošia „dovanėlę“ – leidimą statyboms įspūdingo aukščio, net 65 metrų, ryšio bokštams šalia jūsų namų. Pasiteiravau projektuotojų, kokie tai bokštai, kam jie reikalingi. Jie informavo, kad bokštai reikalingi neva greitesniam internetui, o į klausimą, ar neatsitiks taip, kad šie bokštai netrukus taps 5G siųstuvais, kurių taip bijomasi dėl galimos žalos sveikatai, atsakė, kad ateityje visko gali būti. Mieli Radviliškio krašto žmonės, domėkitės, kreipkitės į seniūnus, bendruomenės vadovus, dalyvaukite svarstyme, kuris vyks spalio 23 dieną, nes čia jums, o ne ponams valdininkams reikės gyventi šių bokštų pašonėje. Visada su Jumis -Tarybos narys Gediminas Lipnevičius“. Taip trumpai galimą problemą paviešino nepartinis Tarybos narys.

Bokštai reikalingi greitesniam internetui

Leidimus statyti įspūdingo aukščio – net  65 metrų – ryšio bokštams  projektuotojai  jau gavo, tad netrukus šie gigantai gali iškilti: Sidabravo seniūnija: Beinoravos k.;  Birželių k., Taikos g. 1. Radviliškio seniūnija:  Varnionių k., Klevų g. 23;  Miežaičių k.; Šniūraičių k. Grinkiškio seniūnija: Kairėnėlių k. Šaukoto seniūnija:  Papušynio k. Tyrulių seniūnija: Vendrės k. 5. Baisogalos seniūnija:  Valatkonių k.

O kad šis projektas netrukus bus įgyvendintas, rodo jau pradėti vietovių, kuriose stovės gigantiški bokštai, geologiniai tyrimai.

Įslaptintas“  projekto viešinimas

Paprastai privalomi įvairių projektų viešinimai vyksta Radviliškio rajono savivaldybės didžiojoje salėje, juose dalyvauja bendruomenių atstovai, gyventojai, kurie renginio metu gali išsakyti savo nuomonę, pateikti pasiūlymus. Šį kartą valdininkams  labai  „pagelbėjo“ susibūrimų draudimas dėl Covid – 19 pandemijos – šio projekto viešinimas spalio 23 dieną, 17 val., vyks nuotoliniu būdu. Ne paslaptis, jog kaimuose, kuriuose numatoma statyti 65 metrų  ryšių bokštus, gyvena pagyvenę žmonės, kurie nelabai „draugauja“ su kompiuteriu, tad ir pareikšti savo nuomonės dėl  ryšių bokštų statybos neturės galimybės.

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija  pasiteiravo seniūnų, kurių valdose numatomi statyti ryšių bokštai, ar jie buvo informuoti apie numatomas statybas, ar žino apie spalio 23 dieną vyksiantį projekto viešinimą.

Sidabravo seniūnas Vidmantas Blužas apie projekto viešinimą informuotas nebuvo

Sidabravo seniūnijos seniūnas V. Blužas sakė, jog apie projekto viešinimą informuotas nebuvo: „Pirmą kartą girdžiu, kad ši sistema bus, girdėjau, kad bus, bet niekas neklausė mano nuomonės. Gal apie tai ir nereikia kaimo seniūnams žinoti, ką stato, kadangi čia galbūt yra aukštesnės institucijos. Jie turi leidimus, apie žalą žmonių sveikatai sprendžia daktarai, seniūnas to nenuspręs. Informuoti galėjo, gal dar informuos. Kadangi dar tik vyksta projektavimo darbai, gal dar paskambins, pakvies, kol kas su manimi niekas nesusisiekė“.

Grinkiškio seniūnijos seniūnė Giedrė Bložienė  dalyvaus projekto viešinime

„Konkrečiai gavau pranešimą į elektroninį paštą apie bokšto statybą bei būsimą projekto viešinimą. Pas mus dabar uždrausti bet kokie susirinkimai uždaroje erdvėje, tai tas trukdo dalyvauti viešinime. Prisijungti į viešinimą galbūt atvyks tik bendruomenės pirmininkas su keletu atstovų“,- sakė seniūnė Grinkiškio seniūnijos seniūnė G. Bložienė.

Apie bokšto statybą Šaukoto seniūnas Vidmantas Tamošiūnas informavo gyventojus

Šaukoto seniūnijos seniūnas V. Tamošiūnas redakcijai sakė, jog apie projekto viešinimą buvo informuotas, šia informacija pasidalino ir su seniūnijos gyventojais. „Pačių papušiniškių  ir nepaklausiau, ar jie dalyvaus ryšių bokštų statybos viešinime – čia jiems aktualiausia, bet gyventojai apie tai žino. Žmonių  nuomonių yra įvairių – vieni bijo spinduliavimo, kiti ne, bet juk ryšio irgi reikia, tai ką daryti?“

Tyrulių seniūnas Rimantas Liukumas pirminę informaciją gavo „per aplinkui“

Tyrulių seniūnas R. Liukumas redakcijai sakė apie ryšių bokšto statybą pirmą kartą sužinojęs iš Tytuvėnų regioninio parko  direktoriaus: „Direktorius parašė man laišką sakydamas, kad statys bokštą, klausė, kokia mano nuomonė, kokios spalvos bus tas bokštas. Atsakiau, kad  niekas manęs neklausė apie spalvą. Nebuvo jokių apklausų, derinimo, man tai buvo naujiena. Vėliau iš savivaldybės gavau raštą apie būsimą projekto viešinimą. Kiek suprantu, su privatininku dėl žemės bokšto statybai klausimai  jau  suderinti“.

Informaciją apie bokšto statybą Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė paviešino pagal įstatymą

Baisogalos seniūnė R. Masiulienė sakė, jog pranešimą apie ryšių bokšto statybą Valatkonių kaime iš savivaldybės yra gavusi ir ši informacija paviešinta seniūnijos skelbimų lentoje. „Kaip suprantu, šis bokštas bus statomas privačiame sklype, su šeimininkais  viskas yra suderinta. Su seniūnaičiu apie šio bokšto statybą kalbėjomės, o apie platesnį žmonių informavimą  ir susirinkimą negalvojome. Kadangi bokštas statomas privačiame sklype, o ne viešoje erdvėje, sklypo savininko teisė leisti statybas. Viešinimas apie renginį yra įstatymo nustatyta tvarka – informacija dedama į skelbimo lentas. Pas mane buvo atvažiavęs projektuotojas, su juo kalbėjome, jis išaiškino to reikalo būtinybę“.
Pasiteiravus baisogališkių, ar jie ką nors  žino apie ryšių  bokštų statybas, visi vienbalsiai atsakė, jog pirmą kartą girdi.

Radviliškio seniūnijoje,vadovaujamoje Gabrielės Kuraitienės, iškils net  trys ryšių bokštai

Radviliškio seniūnė G. Kuraitienė, kurios seniūnijoje iškils net trys gigantiški 65 metrų bokštai, redakcijai sakė, jog  žiemą buvo atvykę  projektuotojai, sakė, kad statys kažkokius inžinerinius tinklus, tarėsi dėl žemės sklypų. „Seniūnija apie šį reikalą neturi jokios informacijos. Su seniūnija kaip įstaiga konkrečiai nepriklauso derintis, viskas eina per savivaldybę. Informaciją apie būsimą projekto viešinimą gavome, bet ten  prirašyta aukštom materijom, sunku suprasti, kas bus statoma. Jeigu žmonės  sutiko, kad  jų  žemės sklypuose būtų statomi bokštai, ne seniūno reikalas kištis į asmeninius žmonių reikalus, tik įdomu, ar tiems žmonėms buvo pasakyta, kas ten  stovės. Kaip suprantu, šie bokštai bus statomi dėl  5G  internetinio ryšio, jeigu pastatys bokštus arti gyvenviečių, įvairūs dažniai gali kenkti ir žmonėms, ir gyvuliams –  kaip žinoma, gyvuliai labiau nei žmonės reaguoja į įvairius dažnius“,- sakė seniūnė.

Ar ryšių bokštai pavojingi žmonių sveikatai?

Be abejo, gyventojams, kurių kaimynystėje iškils 65 metrų ryšių bokštai, pirmiausia rūpi, ar jie nepavojingi sveikatai. Yra įvairių mokslinių hipotezių: vienos teigia, jog jokio pavojaus sveikatai ryšių bokšto spinduliuotė nekelia, kitos – jog  pavojus žmonių sveikatai vis dėlto yra.

Asociacija „Firmus medicus“ pateikė  pasaulio mokslininkų tyrimų išvadas apie ryšių bokštų kaimynystės  įtaką gyventojų sveikatai.  Asociacijos pranešime teigiama, jog: „Tyrimais nustatyta, kad  mobiliojo ryšio bokštų kiekio didėjimą lydėjo ne tik ženkliai išaugęs elektromagnetinės spinduliuotės lygis aplinkoje, bet ir moksliniai stebėjimai bei pranešimai apie žmonių sveikatos blogėjimą ir biologinės įvairovės mažėjimą daugelyje šalių. 2019 m. atlikto tyrimo tikslas buvo ištirti įvairų radijo dažnio elektromagnetinės spinduliuotės poveikį sveikatai, lyginant netoliese gyvenusius asmenis ir tuos, kurie nebuvo veikiami elektromagnetinės spinduliuotės. Pastebėtos sveikatos problemos buvo suskirstytos į dvi kategorijas – trumpalaikį ir ilgalaikį poveikį. Trumpalaikį poveikį apėmė smegenų elektrinė veikla, kognityvinės funkcijos, miegas, širdies dažnis ir kraujo spaudimas. Ilgalaikiam poveikiui priskirtas spengimas ausyse, galvos skausmas, galvos svaigimas, nuovargis, karščio pojūčiai, galvos odos disestezija, su rega susiję simptomai, atminties praradimas, miego sutrikimai, raumenų problemos ir epidemiologinis poveikis, įskaitant vėžį ir smegenų navikus“.

Specialistai ryšių bokštų poveikį sveikatai vertins po viešinimų

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento, Radviliškio skyriaus vadovės Loretos Stirblienės, ar su jų tarnyba buvo derintas devynių ryšių bokštų Radviliškio rajone statybos projektas dėl poveikio žmonių sveikatai. „Spalio 23 dieną bus tik projekto viešinimas, su mumis derinimas būna vėliau, po viešinimo procedūrų. Pastaruoju  metu dėl ryšio bokštų projektų derinimui nesu gavusi. Jeigu viešinimo metu projektuotojai gauna pastabų, atsižvelgia į jas, projektus koreguoja, o po  to tik derina su visomis kitomis institucijomis“,- sakė L. Stirblienė.

Kadangi savivaldybės tinklalapyje šio projekto viešinimas sunkiai surandamas ir ne visi seniūnai žino informaciją apie bokštų statybas, galima įtarti savivaldybės valdininkų nenorą jo viešinti. Tad savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija dar kartą  informuoja, kad spalio 23 d., 17 valandą, vyks viešas šio projekto svarstymas internetu. Gyventojams dėl prisijungimo į projekto viešinimą  informacija paskelbta savivaldybės tinklalapyje radviliskis.lt, langelyje „Teritorijų planavimas ir statyba“, arba jos teiraukitės  projektų vadovo Pauliaus Žymančio: paulius.zymancius@enpro.lt, tel. 8 603 50 352.

(Bus daugiau)

Jonas Petrikas

Exit mobile version