Skirkite laiko pažinti šlapynes ir suvokti jų svarbą švelninant klimato kaitą

Skirkite laiko pažinti šlapynes ir suvokti jų svarbą švelninant klimato kaitą

Šiandien minime Pasaulinę pelkėtų vietovių dieną ir atkreipiame dėmesį, kad pelkės yra neįkainojamos savo gausia biologine įvairove, retomis ir saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, nekalbant apie jų svarbą kovojant su klimato kaita.

Kasmet Aplinkos ministerija įgyvendina pokyčius, kad prisidėtų prie pelkių būklės gerinimo. Šiemet steigiami nauji Gervelės, Giedraitiškių, Gratiškių ir Vilūniškių telmologiniai draustiniai, kurie padės atkurti pelkių ekosistemas ir išsaugoti jų biologinę įvairovę.

Pernai prasidėjo dar vienos – Juodymų pelkės draustinio steigimo procedūra. 245,5 ha ploto apimančio telmologinio draustinio statusu siekiama išsaugoti šioje natūralioje ekosistemoje aptinkamas Europos Bendrijos svarbos natūralias buveines, saugomas rūšis ir patį pelkės unikalumą. 

Taip pat praėjusiais metais pelkių būklei gerinti Aplinkos ministerija pakeitė medžioklės taisykles, pagal kurias įsigaliojo draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais. Per vandens paukščių medžiokles neretai pasipila šratų kruša, paliekanti taršos švinu pėdsaką. O pelkės ir kitos šlapynės itin jautrios taršai.

Šiuo metu pelkių draustinių Lietuvoje yra 52, iš jų natūralios pelkės užima vos apie 2,73 proc. Lietuvos teritorijos, o pažeistos – dar beveik 7 proc.

Šia proga  gyventojai kviečiami sudalyvauti žygiuose po pelkes ir su jomis dar geriau susipažinti. Dar galite spėti užsiregistruoti į vieną iš jų. Nemuno deltos regioninio parko direkcija vasario 5 d. kviečia į Pelkių dienos žygį Aukštumalos aukštapelkėje. Registracija į žygį vyksta iki vasario 3 d. Per 3-4 val. trunkantį žygį, susipažinsite su pelke iš arčiau, o sugrįžę ir su savimi turėdami daugkartinio naudojimo indelių bei įrankių, galėsite pasivaišinti karšta arbata, užkandžiais.

Jei ketinate eiti į žygį po pelkes, pasiruoškite: būtinai su savimi turėkite sausų rūbų komplektą ir taip pat avėkite tinkamą avalynę – ilgus guminius botus. Jei vis dėlto pelkė pasiglemžtų į savo glėbį, pasinaudokite aplinkos ministro patarėjo Mariaus Čepulio patarimu, kaip tokiu atveju geriausia elgtis. 

LR aplinkos ministerija

Exit mobile version