Kovo 29 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko Kontrolės komiteto posėdis, kuriame buvo sprendžiamas klausimas dėl „auksinių“ kėdžių pirkimo baseinui bei dėl visų šešių plaukimo takelių nuomos kainos.
Kėdžių kaina kelia daug klausimų
Savaitraštyje „Radviliškio kraštas“ jau buvo rašyta apie plaukimo baseino „auksines“ kėdes, pirktas už 750 eurų. Kontrolės komitetas gavo piliečio skundą dėl tokių brangių kėdžių. Pasak Kontrolės komiteto pirmininko A.Venckaus, yra ir brangesnių kėdžių, net ir už 2 tūkstančius eurų. „Šiuo atveju mes negalime spręsti, ar kėdės už 750 eurų (už vienetą!) yra pigu ar brangu, reikia remtis dokumentais“. Pagal gautą piliečio skundą, tyrimą dėl „karštų kėdžių“ atliko savivaldybės Centralizuotas vidaus audito skyrius ir nustatė, kad „nupirktų kėdžių suma perdavimo momentu nebuvo tris kartus išpūsta“.
Kontrolės komiteto nariui J.Malinauskui iškilo klausimas, kokia tarnyba Lietuvoje galėtų nustatyti, kad baseinui nupirktos kėdės yra iš tikro pigesnės nei nurodyta dokumentuose. „Net Statybos skyriaus vedėjas sakė, kad kaina yra dirbtinai išpūsta, gal kėdės kainavo 200 eurų, o jas pirkęs rangovas užrašė didesnę sumą“,- sakė J. Malinauskas.
Posėdyje dalyvavęs plaukimo baseino direktorius J. Onaitis sakė neturintis kompetencijos spręsti, kiek gali kainuoti kėdės, nes „ką gavom, tą turim“.
Pasak Kontrolės komiteto nario J.Malinausko, galbūt būtų galima paprašyti dokumentų iš tiekėjų, už kiek jie pardavė kėdes, tačiau tuos dokumentus turi rangovas, pirkęs baldus, ir savivaldybės administracija jais nedisponuoja. Beje, ir savivaldybės Vidaus audito skyrius nustatė, kad pažeidimų nerasta – visi kėdžių perdavimo ir priėmimo dokumentai tvarkingi. Kėdes Radviliškio plaukimo baseinui pirko rangovas – UAB „Raseinių statyba“ 2014 m., jos tada kainavo po 2,5 tūkst. litų, o pavertus į eurus suma siekė 750 eurų. Tad, pagal dokumentus, kaina nebuvo išpūsta, tik konvertuota iš vienos valiutos į kitą.
Nieko čia nepadarysi, rajonas turi už korupciją teisiamą merą, turi naują prabangų baseiną, kuriam reikia ir prabangių baldų, kad ir beveik tūkstantį eurų kainuojančių kėdžių, ir visi jų perdavimo užsakovui dokumentai tvarkingi, o ir užsakovui – rajono savivaldybei – neužkliuvo tokia didelė kėdžių kaina. Belieka Kontrolės komiteto nariams atlikti tyrimą – surasti tarnybą, kuri nustatytų realia baseinui pirktų kėdžių kainą – galbūt jos kainavo tik 200 eurų, o rangovas jas lengva ranka pabrangino, „primesdamas“ „menkus“ penkis šimtelius. Beje, specialistai kalba, kad ir baseino kavinės įranga pirkta kelis kartus permokant.
Ši kėdžių pirkimo istorija nepadarytų gėdos net „didžiajam kombinatoriui“ Ostapui Benderiui, liepusiam savo padėjėjui: „Dainuok, Kisa, kad niekas neįtartų“. Šiuo metu Kisos vaidmenį galimai atlieka Tarybos nariai, kurie savo balsavimu palaikė kėdžių pirkimą už 2,5 tūkstančio litų, norėdami įtikti rajono „didžiajam kombinatoriui“.
Baseino takelių nuoma – tik privilegijuotiems?
Antras klausimas, kurį svarstė Kontrolės komitetas, taip pat buvo susijęs su plaukimo baseinu. Šį kartą pilietis piktinosi, kad vieną penktadienį plaukimo baseinas nuo 17 val. buvo uždarytas visuomenei. „Atėję į baseiną žmonės pamatė ant durų raštelį, kad baseinas uždarytas ir turėjo sukti atgal. Kodėl privačios įmonės interesai, kuriai buvo išnuomotas baseinas, keliami aukščiau už visuomeninius? Ar nebuvo patirtas finansinis nuostolis – juk nuo 17 iki 22 valandos galėjo apsilankyti daugiau žmonių ir gal būtų surinkta daugiau lėšų nei 804 eurai, kuriuos sumokėjo 5 valandoms baseiną išsinuomavusi privati įmonė?“- kėlė klausimus pilietis.
Pasak baseino direktoriaus J. Onaičio, kad buvo padaryta finansinė žala, jis nemano. „Baseinas penktadienio vakarais nebūna visada pilnas, įmonė buvo išsinuomavusi visus 6 plaukimo takelius, tad baseinas buvo uždarytas. Be to, pinigų sugeneruota buvo dar iki 17 valandos. Kad baseinas tą penktadienio vakarą neveiks, buvo skelbiama tinklapyje, buvo ant durų pakabintas skelbimas“,- sakė direktorius J. Onaitis.
Beje, kokios įmonės darbuotojams buvo suteikta privilegija nardyti visuose 6 plaukimo takeliuose ir naudotis visų keturių pirčių paslaugomis lieka paslaptimi – jos baseino direktorius neišdavė. Turbūt labai svarbi ši įmonė, jeigu jos interesai buvo svarbesni už visuomenės interesą.
Baseino direktorius teigė, kad jis baseiną išnuomavo vadovaudamasis Tarybos sprendimu, tačiau Tarybos sprendime nenumatoma, kad baseiną galima visiškai uždaryti lankytojams, jeigu nevyksta varžybos.
Kontrolės komiteto nutarimu, reikia teikti Tarybai pasiūlymą peržiūrėti baseino nuomos kainas ir tobulinti jo nuomos tvarką, atsižvelgiant į viešąjį interesą.
Ar reikalingas UAB „Radviliškio vanduo“ auditas?
Kontrolės komiteto posėdžio pabaigoje buvo sugrįžta prie UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriaus konservatoriaus J.Jučo nusižengimų, kainavusių jam direktoriaus postą. „Centralizuotas auditas nustatė, kad sklypas Šeduvoje, Maniežo gatvėje, iki 2016 m. spalio 6 d. priklausė piliečiui J.J., o ne jo dukrai ir draugams, gyvenantiems Anglijoje. Taip išeina, kad J. Jučas paprašė pinigų, o mes ir davėme jam įsivesti komunikacijoms į sklypą. Juk visi žinome, kad įvedus komunikacijas sklypo vertė išauga“,- sakė J. Malinauskas. Pasak Kontrolės komiteto nario, visi šie darbai buvo atlikti be sąmatos, nurodyta tik galutinė suma. „Tokius pažeidimus galima vadinti nusikaltimais, kuriuos turėtų tirti teisėtvarka“,- sakė J. Malinauskas. Jis pageidavo, kad UAB „Radviliškio vanduo“ būtų atliktas išorinis auditas. „Atlikus išorinį auditą, gal paaiškėtų daugiau buvusio direktoriaus „darbelių“ , o ir dabartiniam direktoriui būtų lengviau dirbti, nes jis žinotų, kas dedasi įmonėje. Kaip žinome, nemažai projektų buvo pradėta prie senojo direktoriaus, kurie turi būti tęsiami. Reikėtų išsiaiškinti, ar ir juose nėra pažeidimų“,- sakė J.Malinauskas.
Kontrolės komiteto pirmininko A.Venckaus nuomone, siūlant pradėti įmonėje išorinį auditą reikia turėti rimtų argumentų ir juos pateikti Tarybai. Šiuos argumentus įpareigotas surinkti Kontrolės komiteto narys J.Malinauskas. Beje, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojos konservatorės S.Dišlės nuomone, auditas UAB „Radviliškio vanduo“ nereikalingas – naujasis direktorius ir pats išsiaiškins, kas įmonėje negerai. Belieka tik spėlioti, ar konservatorė S.Dišlė nori palengvinti darbo pradžia naujajam direktoriui, ar bijo, kad išorės audito metu vėl pradės lįsti bendrapartiečio J.Jučo „nešvarūs“ darbeliai ir dar labiau sumenkins konservatorių partijos autoritetą rinkėjų akyse.
„Radviliškio krašto“ informacija