Simonas Daukantas prisimintas Pociūnėliuose


Lietuvos Respublikos Seimas 2018-uosius paskelbė švietėjo, istoriko, rašytojo Simono Daukanto metais: spalio 28-ąją minimos 225-osios jo gimimo metinės. Ta proga Pociūnėlių pagrindinės mokyklos raiškiojo skaitymo ir jaunųjų kūrėjų būreliai visą mokyklos bendruomenę pakvietė dalyvauti minėjime ,,Istorijos ūkuos kalnėnų ir žemaičių dainiaus balsas aidi…“.

Minėjimas surengtas spalio 24 d. lietuvių kalbos kabinete, papuoštame rudeninių klevų ir ąžuolų lapų kompozicijomis, kurtomis pačių mokinių. Lapų kompozicijos pasirinktos todėl, kad šviesus Lietuvos žmogus Simonas Daukantas gimęs rudenį. Nekasdieniška ramių spalvų aplinka padėjo mokiniams susikaupti ir širdimi išgirsti lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Aušrelės Slabokienės pasakojimą apie istoriką ir rašytoją Simoną Daukantą, Pociūnėlių miestelio bibliotekos bibliotekininkės Elenos Jankūnienės mintis apie neeilinę asmenybę. Įdomių faktų apie iškilaus žemaičio gyvenimą bei veiklą vaikai sužinojo žiūrėdami dokumentinį filmą ,,Simonas Daukantas“.

Šviesuolio Simono Daukanto minėjimui labai noriai ruošėsi visų klasių mokiniai. Septintokai ir aštuntokai, lankantys raiškiojo skaitymo būrelį, paruošė trumpą vaidinimą pagal Simono Daukanto pasaką ,,Apie katiną su višta“. Kaukes mokiniams kūrė technologijų mokytoja Diana Masiliūnienė ir būrelio vadovė Aušrelė Slabokienė.

Devintokai, lankantys jaunųjų kūrėjų būrelį, parengė ir informacinių technologijų pagalba pristatė pranešimą ,,Simonas Daukantas“. Devintokės nupiešė piešinius, kuriuose matomi paminklai Simonui Daukantui, jo muziejus Papilėje (Akmenės r.), klėtelė Kalvių kaime (Skuodo r.). Dešimtokai parengė Simonui Daukantui skirtą knygų, straipsnių, nuotraukų parodą. Penktokai ir šeštokai, lankantys būrelį, nurašė ištraukas iš Simono Daukanto veikalo ,,Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“.

Jaunųjų kūrėjų būrelio vadovė papasakojo, kaip paminėti Simono Daukanto gimimo 225-ąsias metines rengėsi pradinukai. Pirmokai klausėsi skaitomų ,,Žemaičių pasakų“ ir jas iliustravo (mokytoja Giedrė Petrėtienė). Antrokai piešiniais pavaizdavo Simono Daukanto sukurtus žodžius ,,laikrodis“ ir ,,vaistininkas“ (mokytoja Jurgita Goscevičienė). Trečiokai kartu su mokytoja Audrone Macijauskiene gamino knygeles, ant kurių viršelių užrašė Simono Daukanto veikalų pavadinimus. Ketvirtokai, padedami mokytojos Danguolės Kavaliauskienės,  Lietuvos žemėlapyje žymėjo vietas, menančias Simoną Daukantą.

Visi mokinių kūrybiniai darbai eksponuoti lietuvių kalbos kabinete. Vėliau parodėlė perkelta į mokyklos pirmo aukšto koridorių, kad ja galėtų pasidžiaugti ir tie, kurie minėjime nedalyvavo. Šioje parodoje – ir mokinių bei mokytojų, mokyklos direktoriaus Anatolijaus Gailiūno, jo pavaduotojo ugdymui Zigmo Kačinausko, miestelio bibliotekininkės sukurti popieriniai medaliai, skirti Simonui Daukantui. Medaliai buvo kuriami minėjimo metu, remiantis išgirsta, pamatyta informacija.

Mokykloje įvykęs renginys parodė, kad mūsų krašte Simonas Daukantas, vienas iš pirmųjų tautinio atgimimo ideologų, rašytojas, istorikas, pirmasis parašęs Lietuvos istoriją lietuvių kalba, nėra pamirštas ir po daugiau nei dviejų šimtmečių. Jo balsas, rodos, iš tiesų ataidi iš tolimos praeities…

Roma Buivydienė, jaunųjų kūrėjų būrelio vadovė

Total
0
Dalinasi
Related Posts