Šilumos kaina Radviliškio gyventojams kasmet vis didėja, nors buvo sakoma, kad rekonstravus UAB „Radviliškio šiluma“ katilinę ir pradėjus kūrenti biokuru, šilumos kaina radviliškiečiams bus vos ne mažiausia Lietuvoje. Tačiau realybė kitokia.
Per metus – žemyn per 13 pozicijų
Nors „Radviliškio šilumoje“ jau seniai katilai kūrenami biokuru, bet žadėtojo šilumos atpigimo gyventojai taip ir nesulaukė. Tačiau sulaukta atvirkštinio proceso – šilumos kaina pradėjo drastiškai augti. Jeigu 2018 m. spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje Lietuvoje, tai 2019 m. su 5,29 cnt/kWh kaina nukrito į 19 vietą. Sutikite, kad per metus nukristi per 13 pozicijų yra nemenkas „pasiekimas“.
Šiluma Radviliškyje neatpigo ir 2020 m. – balandžio mėnesį vieną kilovatvalandė kainavo 5,38 cnt, tačiau „Radviliškio šiluma“ stabiliai išsilaikė 19 vietoje.
Radviliškyje kainų vidurkis vėl didesnis nei Lietuvoje
Radviliškiečiai jau nebesistebi, kad rajonas labai dažnai „pirmauja“ įvairiuose statistiniuose tyrimuose: gyventojų atlyginimai beveik mažiausi Lietuvoje, mero atlyginimas beveik didžiausias iš visos Lietuvos merų, bedarbystės procentas didesnis nei Lietuvos vidurkis.
Tokia pat padėtis ir su šilumos kaina. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) paskelbė, kad balandžio mėnesio vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje yra 4,08 ct/kWh (be PVM). Palyginus su kovo mėn., kilovatvalandės kaina mažėjo 9,13 proc., per metus (2020 m. balandis / 2019 m. balandis) – 17,91 proc. Tačiau Radviliškis juk ne visa kita likusi Lietuva, čia šilumos kaina – 5,38 ct/kWh. Kaip matome, skirtumas nemažas.
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba informavo, kad centralizuotai tiekiamos šilumos kainos pokyčius iš esmės lėmė kuro ir superkamos šilumos kainos. Į 2020 m. balandžio mėn. šilumos kainas įskaičiuota vidutinė 2020 m. vasario mėn. biokuro (žaliavos kartu su transportavimu) kaina – 138,21 Eur/tne yra 0,45 proc. mažesnė nei į kovo mėn. šilumos kainas įskaičiuota vidutinė 2020 m. sausio mėn. biokuro kaina (138,84 Eur/tne). Kadangi radviliškiečiai ir toliau už šilumą moka brangiai, galimai „Radviliškio šiluma“ brangiai pirko kurą, arba gyventojams prie šilumos sąskaitų „pripliusuojama“ ir „auksinių vamzdžių“ keitimo kaina.
Nors namas renovuotas, kaina vienoda?
Pastaruoju metu Radviliškio rajono gyventojai raginami renovuotis daugiabučius namus. Gyventojams pažadama, kad renovavus daugiabutį namą jie už šilumą mokės labai pigiai, taigi žiemos sezonu sutaupytų apvalią sumelę. Tačiau realybė pasirodė esanti kitokia.
Štai Naujoji g. Nr. 8 namas buvo baigtas renovuoti 2015 m. rugpjūčio mėnesį ir jo gyventojai nekantriai laukė šildymo sezono pradžios bei žadėtojo šilumos atpigimo. Deja…
Šio namo gyventojai tapo kredito „įkaitais“, o už šildymą žiemą moka beveik tokią pat kainą, kaip ir nerenovuotų daugiabučių gyventojai.
UAB „Radviliškio šiluma“ rašte, atsiųstame savaitraščio redakcijai, informavo, kad šio daugiabučio namo gyventojai gauna dvi skirtingas ir atskiras sąskaitas – vieną už patalpų šildymą bei karštą vandenį, o kitą – kredito, paimto daugiabučio namo atnaujinimui, ir palūkanų sąskaitą.
O į savaitraščio klausimą, kodėl renovuoto namo gyventojai už šilumą moka beveik tokią pat sumą, kaip ir nerenovuotų namų, „Radviliškio šiluma“ atsakė: „Šilumos kaina, nepriklausomai, namas renovuotas ar ne, visiems UAB „Radviliškio šiluma“ vartotojams yra vienoda“.
Vadinasi, renovuotų namų gyventojai moka du kartus: ir paskolą su palūkanomis už namo renovaciją, ir toli gražu ne kelis eurus už šilumą.
Nenuostabu, kad radviliškiečiai jiems siūlomos renovacijos purtosi lyg maro – daugelis bijo, kad po šio proceso nebeįstengs išlaikyti butų, ypač taip beveik kasmet brangstant šilumai.
Atsakymo vis dar laukiama…
Praėjusiame Tarybos posėdyje Tarybos narys G. Lipnevičius tiesioginės transliacijos metu paklausė: „Kodėl UAB „Radviliškio šiluma“ 2017 m. gavo 2643 052 eurus pajamų, o 2019 m., nors oras žymiai atšilo, pajamų buvo gauta žymiai daugiau – 2801 311 eurų?“
Tarybos nariui buvo pažadėta atsakymą pateikti raštu. Mūsų žiniomis, nei meras A. Čepononis, nei UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius P. Mickaitis atsakymo nepateikė. Tikrai įdomu būtų sužinoti, dėl kokių priežasčių šylant orui, vykstant renovacijoms, atnaujinus didelę dalį vamzdynų iš žmonių surenkama ženkliai daugiau pinigų.
(Bus daugiau)
„Radviliškio krašto“ informacija