Siekiama nacionalizuoti Raudondvario dvaro ansamblį

Savininkų apleistą Raudondvario dvaro ansamblį siekiama sugrąžinti valstybei. Jau šį mėnesį pirmosios instancijos tesimas skelbs nutartį byloje, kurioje Kultūros pagalbos departamentas bando gelbėti vieną gražiausių Lietuvos dvarų.

Dvaro rūmai iš savininko gali būti atimti

Pasak Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Šiaulių skyriaus vedėjo R.Budrio, šiuo metu baigiamas teismo procesas dėl rūmų pastato nusavinimo. Dvaro rūmų savininkui yra pateiktas didžiulis ieškinys dėl pastato nepriežiūros, jeigu jis nesugebės baudos sumokėti, pastatas gali būti atimtas.

„Lietuvoje jau yra tokių atvejų, kai dvaro rūmai už nepriežiūra nusavinami, tačiau tokius atvejus gali suskaičiuoti ant pirštų. Radviliškio rajone yra dar vienas „pretendentas“ – Šiaulėnų dvaras. Šiuo metu taip pat vyksta teisminiai procesai ir dvaras gali būti nusavintas valstybės ar savivaldybės naudai“,- sakė R. Budrys.

Kultūros paveldo departamento juristė R. Šimkūnaitė „Radviliškio krašto“ redakciją informavo, kad Raudondvario dvaro rūmų savininkui ne vieną kartą buvo skirtos baudos už pastato nepriežiūrą, vienas jis sumokėdavo, kitų ne, teisindamasis, kad neturi lėšų.

„Šiuo metu baigiamas ilgai trukęs teismo procesas dėl dvaro rūmų likimo ir nuosprendis bus skelbiamas birželio 20 d. Tai bus pirmos instancijos teismo sprendimas, jis gali būti skundžiamas“,- sakė juristė.

Dvaro ansamblis toliau griūva

Vienas gražiausių Lietuvos dvarų, esantis Raudondvario gyvenvietėje, yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą. Dvaro rūmus nusipirko šiaulietis verslininkas ir nuo tada prasidėjo jo nykimas: ugnis nuniokojo stogą, išdaužyti langai, dažais išterliotos sienos. Beje, 2012 m. dvaro pastate kilusio gaisro priežastis buvo įtariamas padegimas. Sutapimas ar ne, bet dvaro savininkas prieš gaisrą buvo pastatą apdraudęs ir, neoficialiais duomenimis, po gaisro gavo išmoką, viršijusią pastato pirkimo sumą.

Dvaro ansamblio pastatų būkle Raudondvario gyventojai susirūpino jau prieš septynerius metus – 2011 m. sausio 13 d. Raudondvario bendruomenės nariai kreipėsi į Pakalniškių seniūną K. Ulinską su raštu, kuriame prašė informuoti apie sankcijas, taikytas griūvančių pastatų savininkams, bei prašė imtis priemonių, kad dvaro ansamblis toliau nebūtų niokojamas. Raštą pasirašė 54 bendruomenės nariai.

Tuomet Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriumi dirbęs V.Januševičius sudarė komisiją, kuri buvo įpareigota įvykdyti Raudondvario dvaro ansamblio pastatų apžiūrą, nustatyti pastatų avaringumo būklę ir pašalinti jos priežastis.

Kaip matome, šių avaringumo būklės priežasčių šalinimas tęsiasi jau septynerius metus, o Raudondvario gyventojai kasdien gali „grožėtis“ griuvėsiais virstančiu dvaro ansambliu.

Ragina prižiūrėti

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjo V. Simelio, visas Raudondvario dvaro ansamblis priklauso keturiems savininkams: šiauliečiui, panevėžiečiui, kauniečiui ir radviliškietei.

Pasak V. Simelio, dvaro rūmų savininkui 2014 m. buvo sudaryta komisija, kuri nustatė žalą, padaryta pastatui dėl nepriežiūros. Savininkas buvo nubaustas pinigine bauda. Jis šį sprendimą apskundė Apeliaciniam teismui, kuris baudą sumažino, tačiau paliko virš 200 tūkst. eurų. Šiuo metu su dvaro savininku vyksta derinimas dėl paskirtos baudos sumokėjimo, dėl jos išdėstymo per tam tikrą laikotarpį, nes suma nemaža.

Svirnas taip pat apgailėtinos būklės – sausio mėnesį įgriuvo jo stogas, nugriuvo vienas šlaitas. Kultūros paveldo departamento įsakymu sudaryta darbo grupė, kuri taip pat įvertins pastatui padarytą žalą dėl nepriežiūros ir jo savininkui galbūt taip pat bus paskirta „premija“.

Tvarto, kuris yra prieš seniūnijos pastatą, savininkas baigia derinti projektą ir žada pakeisti stogo dangą.

Vandens malūno savininkė nepatvirtintais duomenimis pastatą žada parduoti.

„Su visais pastatų savininkais yra dirbama, palaikomas ryšys. Jiems nuolat primenama apie įsigytų pastatų priežiūrą“,- sakė Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas V.Simelis.

Iš dvaro istorijos

Raudondvaryje dvaras pastatyta XIX a. pradžioje, barono Teodoro fon Ropo iniciatyva. Vėliau, iki pat sovietų nacionalizacijos, jį valdė Ropų šeima. Dvaro teritorijoje buvo įsikūrusi spirito varykla, vandens malūnas ir XVIII a. dailininkų paveikslų galerija. Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad rūmus puošė italų tapytojo Ticiano kūriniai.

Sovietų valdžia dvarą nacionalizavo, o meno vertybes sunaikino sovietų kareiviai.

Sovietmečiu dvaras ir jo pagalbiniai pastatai buvo perduoti mokslo įstaigoms – Šeduvos tarybinio ūkio technikumui, vėliau – aukštesnei žemės ūkio mokyklai. Čia buvo įkurta biblioteka, kultūros centras, arklidės ir daug pagalbinių patalpų.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts