Šiauliuose rinkosi regiono verslo asociacijų vadovai

Sausio 4 d.  Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmuose rinkosi visų Šiaulių regione veikiančių verslo asociacijų vadovai. Pradedami nauji ir tęsiami pradėti darbai. Dar 2014 metais buvo įkurtas savarankiškų regiono verslo organizacijų susirinkimas – Šiaulių regiono verslo forumas. Jo formatas suteikia galimybę svarstyti ir teikti pasiūlymus aktualiais verslui klausimais. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmuose verslo asociacijų vadovai aptarė aktualijas: rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų nustatymo regiono savivaldybėse bei Šiaulių apskrities ekonominės specializacijos klausimus.

Pasitarimo metu buvo pasidalinta informacija ir išryškintos problemos, kurias sukėlė regiono savivaldybių tarybų priimtos praėjusių metų pabaigoje tvarkos. Informaciją pateikė ir Šiaulių regiono atliekų centro direktorė Jolita Šalkauskienė. Tvarkos savivaldybėse skiriasi, tačiau visose yra ženklus rinkliavos padidėjimas verslui. Tai sukelia daug nepasitenkinimo bei reikalauja loginio pagrindimo iš atliekų surinkimo sistemos pusės.
Susitikimo dalyviai pritarė „Radviliškio verslininkų asociacijos“ prezidento Gedimino Lipnevičiaus pasiūlymui rinkliavą už atliekas skaičiuoti nuo darbuotojų skaičiaus ir fakto (šiukšlių svorio), o ne nuo kvadratų skaičiaus. Susirinkusieji pasiūlė tokį dvinarės rinkliavos modelį taikyti visose Šiaulių regiono savivaldybėse. Kaip minėjo G. Lipnevičius, toks modelis nėra tobulas, bet tai „mažesnė blogybė“, nei mokėti už kvadratus, tikrai „negaminančius“ šiukšlių.  Tiesa, toks modelis yra taikomas daugelyje savivaldybių, išskyrus Šiaulių rajono ir Kelmės.

Pasak G. Lipnevičiaus, reikia atkreipti dėmesį į vis didėjančią rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą: gyventojų mažėja, verslas traukiasi, o mokesčiai didėja ir nesimato galo tam didėjimui.  Jam antrino Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Alfredas Januška – 2018 m. planuojama, kad rinkliavos mokestis gali didėti tiek gyventojams, tiek verslui.

Pasitarimo metu sutarta, kad regiono verslo asociacijų ir Rūmų vardu būtina paruošti ir inicijuoti LR Vyriausybei nutarimo „Dėl vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklių” bei atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimus. Taip pat sutarta dėl teikimo ir įtakojimo regiono savivaldybių tarybų vienodų įmokos pastoviosios ir kintamos dalių apskaičiavimo principų taikymo. Rinkliavą rekomenduojama skaičiuoti nuo darbuotojų skaičiaus ir nuo fakto, įvertinus atliekų susikaupimo normas.

Šiaulių regiono verslo forumo dalyviai nutarė, kad reikia leisti atliekų surinkėjams pardavinėti surinktas atliekas, pavyzdžiui, makulatūrą, baldų gamybos atliekas ir kt. Šiaulių verslininkų asociacijos vadovas Žydrūnas Grinius iškėlė problemą – baldus gaminanti įmonė „Grafų baldai“ gamybos atliekas veža į Lenkiją – ten galima krosnis kūrenti baldų atliekomis, kas Lietuvoje draudžiama. Leidus atliekų surinkėjams pardavinėti baldų atliekas, verslininkai ženkliai sutaupytų.

Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į Aplinkos ministerijos baigiamos diegti Vieningos gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (toliau – GPAIS), kuri pradėjo veikti 2018 m. sausio 1 d. ir yra privaloma visam verslui: gamintojams ir importuotojams, jų organizacijoms, atliekų tvarkytojams, darytojams ir kitiems atliekų sektoriaus dalyviams. Sutarta išanalizuoti šios sistemos poveikį verslo įmonėms.

Verslo asociacijų vadovams buvo pranešta, kad regiono savivaldybės netrukus gaus nemažai lėšų verslo skatinimui. Verslo asociacijų vadovai turėtų stebėti, kad šios lėšos būtų panaudotos pagal paskirtį, o ne bereikalingoms statyboms ar paprasčiausiai „pravalgyti“. „Manau, kad kontroliuojančios institucijos ypač turėtų atkreipti dėmesį, kad verslo skatinimui skirtos lėšos savivaldybėse nepavirstų „auksinėmis“ trinkelėmis ar brangiais bordiūrais“,- sakė „Radviliškio verslininkų asociacijos“ prezidentas G.Lipnevičius.

Buvo  pristatyti procesai, kurie vyksta ministerijų ir regionų plėtros tarybų lygmenyje dėl regiono ekonominės specializacijos. Šiaulių miesto savivaldybė, prisidedant kitoms apskrities savivaldybėms, rengs ekonominės specializacijos pagrindimo ir pasirinkimo studiją.

Čia ypatingą vaidmenį turėtų vaidinti verslo asociacijos. Sėkmė priklausys nuo verslo atstovų aktyvumo ir bendradarbiavimo rengiant dokumentą.

Verslo atstovai pasidžiaugė iniciatyva susitikinėti, dalintis patirtimi bei derinti pozicijas, įtakojant verslo aplinkos gerinimo procesus Šiaulių regiono savivaldybėse.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts