Ypatingą dėmesį skiriant regionams, toliau plečiamas Pusiaukelės namų tinklas – Pusiaukelės namai nuteistiesiems atidaryti ir Šiauliuose. Specialus Lietuvos kalėjimų tarnybos Šiaulių kalėjimo padalinys, kuriame nuteistieji bus intensyviai rengiami paleidimui iš įkalinimo įstaigos, yra jau šeštasis šalyje.
Šiauliuose duris atvėrę Pusiaukelės namai įsikūrė iš Turto banko perimtame pastate, kur vienu metu iš viso galės gyventi dvidešimt nuteistųjų – vyrų ir moterų. Norima užtikrinant, kad asmenys galėtų integruotis į visuomenę būdami arčiau savo gyvenamosios vietos, artimųjų ir darbovietės.
„Šiandien atvertos jau 6-ųjų Pusiaukelės namų durys. Tokie namai – labiausiai pasiteisinantis bausmės atlikimo modelis, kai taikomi nauji veiksmingi resocializacijos metodai, padedantys žmogui greičiau grįžti į visuomenę. Tiek užsienio šalių praktika, tiek patirtis, kurią jau sukaupėme Lietuvoje, atskleidžia, kad Pusiaukelės namuose, kaip tarpinėje stotelėje tarp įkalinimo įstaigos ir laisvės, sukuriama produktyvi aplinka resocializacijai, o taip ilgainiui užtikrinamas pakartotinio nusikalstamumo mažėjimas“, – akcentavo atidarymo ceremonijoje dalyvavusi teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
„Pusiaukelės namai yra vienas geriausiai pasiteisinusių iš Norvegijos Karalystės perimtų gerosios praktikos projektų, ruošiant nuteistąjį gyvenimui laisvėje bei sudarant jam artimos aplinkos sąlygas. Džiaugiamės, kad tokių vietų, padedančių nuteistiesiems sugrįžti į pilnavertį gyvenimą, įkuriama vis daugiau“, – sakė Lietuvos kalėjimų tarnybos direktorius Virginijus Kulikauskas.
Šiaulių Pusiaukelės namuose dirbs 3 socialiniai darbuotojai, kurie kartu su nuteistaisiais kiekvieną savaitę planuos jų darbus ir užduotis, užimtumo veiklas, pasimatymus, išvykas už Pusiaukelės namų ribų, konsultuos juos, teiks įvairią socialinę pagalbą. Taip pat čia lankysis ir nuteistuosius konsultuos Šiaulių kalėjime dirbantys psichologai, nevyriausybinių organizacijų atstovai ir savanoriai. Nuteistųjų priežiūros funkcijas atliks Šiaulių kalėjimo Saugumo valdymo skyriaus pareigūnai.
Pusiaukelės namų pagrindinis tikslas – intensyviai rengti nuteistąjį paleidimui iš laisvės atėmimo vietos.
Pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji gali be apribojimų naudotis pinigais, privalo patys apsirūpinti maistu, drabužiais, avalyne ir higienos priemonėmis. Savaitgaliais jie gali išvykti į namus ar aplankyti artimuosius.
Iš viso šių Šiaulių Pusiaukelės namų įrengimas kainavo per 337 tūkst. eurų. Tai finansuota pagal 2014-2021 m. Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis finansuojamos programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ projektą „Lietuvos bausmių vykdymo sistemos kokybės gerinimas“.
Pusiaukelės namai iki šiol buvo Alytuje, Marijampolėje, Vilniuje, Pravieniškėse ir Panevėžyje.
LR teisingumo ministerijos informacija