Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose atidaryta paroda „Tarpukario Lietuvos teisėjos

Dar nėra 100-o metų, kai prisiekė pirmoji Lietuvos teisėja – moteris. Tarpukariu įvairiuose Lietuvos teismuose dirbo 11 moterų teisėjų. Parodą apie tarpukario Lietuvos teisėjas Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose pristatė parodos autorius, kadenciją baigęs teisėjas Alfredas Vilbikas.

„Tai, kad Elena Jackevičaitė buvo paskirta teisėja jau nuo 1926 m., yra vienas iš Lietuvos visuomenės modernėjimo ženklų, bylojančių apie jaunos valstybės raidą bei modernybės brandą“, – sako parodą pristatęs A. Vilbikas. Anot parodos autoriaus, XX a. pradžioje moteris, einanti teisėjo pareigas, buvo retas atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.1932 m. Lenkijoje dirbo tik dvi teisėjos, Vokietijoje, Anglijoje ir Skandinacijos šalyse – po vieną. Nei Latvijoje, nei Estijoje moterų teismuose nebuvo.

Trys stendai, eksponuojami Radviliškio rūmuose, pristato Lietuvos moterų kelią į teisėjo pareigas. Lietuvoje 1918–1940 m. iš 470 dirbusių teisėjų 11 buvo moterys. Dar viena statistika pateikiama stenduose: „1924–1940 m. Lietuvos universitetuose Teisių fakulteto Teisių skyrių baigė 896 vyrai ir 83 moterys.“

Istorinėje ekspozicijoje daugiausia dėmesio skiriama pirmajai Lietuvos teisėjai Elena Jackevičaitei, kuri teisėja pradėjo dirbti 1926 metais. Ji buvo baigusi teisės mokslus Petrapilyje (dabar Sankt Peterburgas). Nuo 1926 m. E. Jackevičaitė dirbo Aleksoto nuovados taikos teisėja, vėliau dirbo Marijampolėje, o nuo 1938 m. – Kauno apygardos teismo teisėja. Prezidentas Antanas Smetona 1928 m. gegužės 15 d. E. Jackevičaitę apdovanojo Lietuvos Nepriklausomybės 10 metų jubiliejiniu medaliu. Rašytiniuose šaltiniuose yra išsaugotas įrašas, kur E. Jackevičaitė atsako į klausimą, ar teisėjo profesija tinka moterims: „Teisme maža vietos sentimentalizmui, bet širdies jautrumą labai galima pritaikyti. Teismo darbas yra sulaužytų teisių atstatymas, kuris auklėja protą ir valią visuomenės narių santykiuose“.

Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmuose paroda bus iki vasario vidurio, vėliau bus eksponuojama Šiaulių apylinkės teismo Kelmės ir Raseinių rūmuose. Paroda „Tarpukario Lietuvos teisėjos“ jau buvo pristatyta Šiaulių rūmų, Joniškio rūmų ir Pakruojo rūmų darbuotojams.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

Exit mobile version