Seniūnija sudaužytų antkapių „nepastebėjo“ ir atsakomybės neprisiima

Gyventojus papiktino seniūno abejingumas - paminklai sudaužyti žiemą, o įvykiu pasidomėta tik pavasarį

Radviliškio miesto seniūnija šių metų kovo 8 d. socialiniuose tinkluose pasidalino informacija, kad dar 2022 m. gruodžio mėnesį naujosiose miesto kapinėse Vingėliškio gatvėje buvo smarkiai aplaužytos medžių šakos. Nuotraukose, kuriose užfiksuotas vaizdas po šios nelaimės, matosi, kad nulūžo gana stambios pušų šakos. Būtų tiesiog neįtikėtina, jeigu tokios šakos neapgadintų paminklų. Vis tik tuo metu seniūnija nusprendė, kad žala kapams nepadaryta, o kad yra visiškai kitaip, pastebėjo tik kovo mėnesį.

Pasiteisinimų nesuprato

Socialiniuose tinkluose seniūnija teisinosi: „2022 m. gruodžio mėnesį dėl iškritusio gausaus šlapio sniego buvo smarkiai aplaužytos medžių šakos Naujosiose miesto kapinėse Vingėliškio g., Radviliškio m. Dėl gausaus sniego kapaviečių pažeidimų nesimatė. Gamtos stichijos padariniai buvo fiksuojami, atliekant medžių šakų tvarkymo darbus.“ Daugelis radviliškiečių  seniūno Ernesto Mončausko sprendimo tik po keleto mėnesių pasidomėti antkapių būkle nesuprato.

Daugelis piktinosi

Socialiniuose tinkluose po seniūnijos įrašu dalintasi įvairiomis nuomonėmis. Dauguma jų – nepalankios seniūnui. „Facebook“ vartotoja, pasivadinusi Rasa, pakomentavo: „Gruodžio mėnesį? Jūs ką? Per rinkimų filmavimus ir jų pasiruošimus nesugebėjot anksčiau parašyti? Manau, turėtų būti gėda, nes jau kovas.“

Česlovas taip pat buvo pasipiktinęs: „Jei ne Kazimiero vardo diena ir noras ta proga uždegti žvakę ant Kazimiero kapo, nebūčiau nei matęs, nei žinojęs iki pavasario, kad taip yra nutikę. Gerai sako komentatoriai, jog ar dabar laikas pranešti. Juk ne vien fiksuoti įvykius reikia, bet ir apie juos pranešti nedelsiant. Ir kieno dabar atsakomybė už sudaužytus ir išvartytus antkapius? Ar žmonės kalti, kad valdžia neleidžia nupjauti jokio medelio, kad kapinėse užaugo miškas ir jame niokojami kapai?“

Diskusijai tęsiantis ir bandant seniūną teisinti, pretenzijų turėjo ir Sigrida: „Jie visai neinformavo, kol pačiam seniūnui nebuvo pranešta, jog kreipsimės aukščiau dėl patirtų nuostolių. Kas liečia šakas, suprantu, kad oro sąlygų negalima nuspėti ir negalima pasirinkti, tačiau atvykus prie kapų ir pamačius baisų vaizdą, kada sukelti nuostoliai tikrai kainuos ne vieną ir ne du šimtus… Kiekvieną sezoną važiuoja apžiūrėti seniūnija šių kapų bei medžių, jei jau buvo spėjimas, kad įvyks kažkas panašaus, reikėjo dar vasaros metu šalinti susidariusią bėdą. Pyktis ima todėl, jog niekas net nepasakė žmogiško „atsiprašau, jog neinformavome iš karto“. Antras dalykas – dėl stichinių padėčių tikrai, manau, yra skirti pinigai…“

Grįžusi prie pokalbio, Rasa pridėjo: „Pasirodo, reiks ir kapelius jau drausti. Draudimo kompanijos, čia jums mintis. Aš suprantu, kad valdžia dėl gamtos stichijos nekalta, bet padėti žmonėms turėtų. Sutaupo pinigus, bet tik žmonių sąskaita, o ne žmonėms.“

Seniūnija „atsimušinėjo“

Seniūnas ar jo įgaliotas žmogus tuo tarpu vėl teisinosi: „Kilus diskusijoms socialiniuose tinkluose, pateikėme faktinę informaciją. Radviliškio miesto seniūnijos darbuotojai užfiksavo gamtos stichijos padarinius (nulaužytas medžio šakas) 2022 m. gruodžio mėnesį, suskilusios plokštės, apgadinti antkapiai fiksuoti, nutirpus sniegui“.

Buvo ir galvą už seniūniją guldančių, pavyzdžiui, Vilma: „Žiemos metu kapinėse tiek žmonės, tiek seniūnijos atstovai, manau, kasdien nesėdi. Nupjauti bet kurį nepatikusį žmonėms medį (spėjimais, įvyks kažkas ar ne) taip pat negali, nes yra įvairiausių draudimų iš aplinkosauginės pusės. Jei įvyko stichinė nelaimė, tai jos padarinius juk ir šalina ne iš Jūsų pinigų. Taip, suprantu, pikta, todėl impulso pagauti žmonės ir linkę vis ieškoti kaltų. Už nuverstus, suskaldytus paminklus tikrai niekas neatlygins. Grasinkit negrasinę, visokiais kreipimaisi, nieko nepasieksite. Žmogiškas pokalbis vertingesnis už puolimą, o ir tikiu, rezultatai būtų matomi labiau.“

Klausimai seniūnui

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija nusprendė paklausti paties seniūno, ką jis mano apie šią situaciją. E. Mončauskui pateikėme tris klausimus: kodėl apie paminklų apgadinimą nebuvo pranešta anksčiau; kas atsakingas už informacijos pateikimą gyventojams, kapinių apžiūrą ir paminklų būklės įvertinimą bei ką jis patartų gyventojams, kurie patyrė nuostolių dėl paminklų sugadinimo, kur jiems kreiptis dėl žalos atlyginimo ar paramos skyrimo?

Atsakomybės neprisiima

Už Radviliškio miesto seniūną atsakymą pateikė savivaldybės komunikacijos specialistė. Ji informavo, kad Radviliškio miesto seniūnijos socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje kovo 8 dieną buvo nurodyta, jog dėl gausaus sniego nesimatė kapaviečių pažeidimų, todėl iš karto kapavietes prižiūrintys asmenys nebuvo informuoti. Pasirodo, Radviliškio miesto seniūnija neturi atsakingo asmens, kuris galėtų pateikti informaciją gyventojams apie tokias nelaimes. Visą atsakomybę dėl kapo priežiūros seniūnija suvertė ant velionio artimųjų galvų. Cituojame: „Kiekviena kapavietė turi turėti prižiūrėtoją (pvz. velionio artimas asmuo), kuris prižiūri ir vertina kapavietės būklę.“ Seniūnija turėjo vienintelį patarimą gyventojams, kurie patyrė žalos dėl sudaužytų paminklų – pasiūlė kapą apdrausti. 

Kol kas nežinia, ar draudimo bendrovės teikia tokią paslaugą. Na, o prižiūrintiems artimųjų kapavietes, kuriose buvo apgadinti antkapiai, gyventojams siūlome apie tai, kaip pavyko išspręsti padarytos žalos klausimą, informuoti savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją telefonu +370 606 82602

Rita Grigalienė

Exit mobile version