Seimo Pirmininkas domėjosi medienos granulių gamybos verslo nūdiena ir perspektyvomis

Pirmadienį (2017-10-02) Radviliškio rajone lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis. Savo vizito metu jis nuvyko į Vainiūnų kaime (Radviliškio r.) įsikūrusią bendrovę „Granulita“, kuri specializuojasi medienos granulių gamyboje ir per metus pagamina apie 70 000 tonų produkcijos.

Granulės yra puiki alternatyva tradiciniams kuro šaltiniams, tokiems kaip malkos ar anglys. Jos gaminamos iš pjuvenų, drožlių ir skiedrų, kurios džiovinamos, malamos ir presuojamos. Gaminant granules, yra galvojama apie žmonių sveikatą ir atsižvelgiama į aplinkos užterštumą, todėl nėra naudojami jokie cheminiai priedai ar klijai. Granules sudaro išskirtinai tik mediena, jos turi žymiai didesnę šiluminę vertę negu malkos. Žaliavos granulėms perkamos iš aplinkinių Radviliškio rajono girininkijų ar privačių asmenų. Didžioji dalis spygliuočių medienos naudojama statybos ir baldų pramonėje. Likusią medienos dalį, tą, kuri netinka baldų gamybai ar statybos pramonei, superka įmonė „Granulita“ ir naudoja granulėms gaminti. Verta pasidžiaugti įmonės entuziazmu gaminant granules naudoti žaliąją energetiką, kitaip tariant, saulės ir vėjo energiją. Iš saulės ir vėjo gauta elektros energija vėliau yra panaudojama būtent granulių gamyboje. Su Seimo Pirmininku ir kartu į „Granulitą“ atvykęs Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas su įmonės direktoriumi Girmantu Praninsku ir kitais vadovais aptarė keletą aktualių klausimų. Seimo Pirmininko buvo teirautasi apie galimybę Lietuvoje taikyti PVM lengvatą kietajam kurui. Kaip žinoma, granulės yra viena iš kietojo kuro rūšių. Jeigu įstatymai reglamentuotų tokios PVM lengvatos atsiradimą, tai padėtų gyventojams pigiau įsigyti kietojo kuro, tarp jo ir granulių. Tokia PVM lengvata yra taikoma septyniose Europos šalyse ir svyruoja nuo 4 iki 15 proc. Įmonės vadovai Seimo Pirmininko ir Seimo nario dėmesį atkreipė į kietojo kuro standartą (LS EN ISO 17225) ir jo taikymą. Lietuvos standartizacijos departamentas yra parengęs standartų rinkinį „Kietasis kuras“. Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-2:2014 žymi kietąjį biokurą – rūšiuotos medienos granules. Kietojo biokuro standartas (techninės specifikacijos) egzistuoja, tačiau apie jį mažai kas žino, o tai yra gana didelė problema. Medinos granulėms (kaip ir kitoms kietojo biokuro rūšims) keliami bendrieji ir specifiniai reikalavimai, kuriuos gaminys turi atitikti. Vykdant viešuosius pirkimus, įmonės ar įstaigos perka kietąjį biokurą patalpų šildymui, tačiau sutartyse neretai yra tik nurodomas šis standartas, tačiau plačiau neaprašomas, tad pirkėjai dažnai nežino, kokios jų pasirinkto kietojo kuro, pvz., medienos granulių, charakteristikos.

Biokuras gana aktyviai naudojamas Lietuvoje ir tapo populiaria kuro alternatyva tiek Lietuvoje, tiek ir kitose šalyse. Gaminamos I ir II rūšies granulės skiriasi savo kokybe ir kaina. Kaip sako įmonės vadovai, didžioji dalis produkcijos yra eksportuojama į užsienį, daugiausia į Italiją, granulėmis prekiaujama kietojo kuro (biokuro) biržoje. Ilgus metus įmonė išlieka patikimų, aukštos kokybės kuro granulių tiekėjų gretose, o tai lemia naujausių medienos perdirbimo technologijų naudojimas gamyboje – 2007 metais buvo įsigyta moderni, visiškai automatizuota medžio granulių gamybos linija.

Seimo Pirmininkui ne tik buvo aprodytos didžiulės įmonės patalpos, bet ir papasakota apie granulių gamybos technologiją, šio verslo situaciją Lietuvoje ir galimas perspektyvas. Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pasidžiaugė, kad Radviliškio rajone kuriamos darbo vietos, investuojama į verslą. UAB „Granulita“ šiuo metu dirba 40 darbuotojų iš viso Radviliškio rajono.  Įmonė finansiškai prisideda prie įvairių Baisogalos seniūnijoje vykstančių sporto renginių, remia sporto klubą „Auridana“.

 

 

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts