Šeduvos gimnazijoje bus įsisavinami milijonai

Paskutiniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje, vykusiame spalio 10 d., vienuoliktąjį klausimą nuspręsta perkelti į posėdžio pradžią. Ir koks gi tai klausimas? Ogi mero Kazimiero Račkauskio siūlymas pritarti trišalės bendradarbiavimo sutarties tarp Radviliškio rajono savivaldybės, Radviliškio rajono Šeduvos gimnazijos bei Šveicarijos paramos fondo „FSU Education Association“ pasirašymui. Pagal minėtos Šveicarijos asociacijos siūlymą turėtų būti remontuojama Šeduvos gimnazija. Buvo žadama, kad Šeduvos gimnazija taps bene moderniausia visoje Lietuvoje. Tiesa, posėdyje kilo diskusija, ar renovuoti bei remontuoti reiškia tą patį. Sutartyje minimos abi sąvokos. Klausimų dėl sutarties teisinių niuansų kilo ne vienam.

Kas bus atliekama – renovacija ar remontas?

Pirmas posėdyje abejones dėl sutarties išreiškė buvęs Radviliškio rajono meras, „žaliasis“ Vytautas Simelis: „Smagu, kad į Radviliškio rajoną ateina investuotojai, tačiau kyla klausimų. Štai sutarties pradžioje rašoma, kad pastatus žadama renovuoti, o po to – remontuoti, minimi iš pradžių vienokie objektai, po to atsiranda kiti – žadama statyti priestatą, nugriauti dirbtuves ir pan. Nesu statybininkas, tačiau tai man kelia dviprasmiškų minčių. Dar įdomiai rašoma 18 sutarties punkte, kad asociacija savo teises ir pareigas pati gali perleisti kitiems, su niekuo nepasitarusi. Manau, kad perduodant objektą, reiktų pasitarti su jo savininku“. Į tai meras K. Račkauskis atsakė trumpai –

fondas nėra statybų bendrovė ir logiška, kad darbus atliks rangovai. Savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Gintaras Pilypas paantrino merui – esą fondas rengia projektą, o po to turės parinkti rangovą. Esą daryti kitaip neverta, kadangi, jeigu tai būtų daroma savivaldybės vardu, tektų skelbti konkursą… G. Pilypas paaiškino, kad į statybos darbų sąvoką patenka ir remontas, ir renovacija, ir nugriovimas ar pastatymas.

Sinonimai?

Tuojau pat meras K. Račkauskis ėmė aiškinti žodžių prasmę: esą žodžiai „renovacija“ bei „remontas“ reiškią tą patį ir gali būti vartojami kaip sinonimai. Ir iš tiesų Bendrinės lietuvių kalbos žodynas žodį „renovacija“ aiškina taip: „Padarymas kaip naujo, vartojimo, dėvėjimo žymių panaikinimas; atnaujinimas“. Tarptautinių žodžių žodynas apie žodžio „remontas“ prasmę rašo: „Taisymas – techninių įrenginių, statinių, mašinų, prietaisų, daiktų gedimų ir fizinio susidėvėjimo šalinimas“.

Pasigedo atsakomybės

Vyriausias Tarybos narys „valstietis“ Jonas Povilaitis sutartyje pasigedo atsakomybės ir pastebėjo, kad nėra numatytos pasekmės dėl galimų nuostolių, jeigu darbai netikėtai nutrūks, jų nebaigus, arba bus skirtas mažesnis nei nuspręsta finansavimas. Meras ir čia rado ką pasakyti – esą galutinių sąmatų dar nėra, tad darbų kaina nėra visiškai aiški, darbai bus vykdomi etapais. Jam pritarė Šeduvos gimnazijos direktorė Edita Varneckienė, pastebėjusi, kad sutartyje šis klausimas yra aptartas, nurodant, kad ir nutrūkus sutarčiai, asociacija įsipareigojo darbus užbaigti iki galo. Ji buvo įsitikinusi, kad darbai pusiaukelėje tikrai nenutrūks. K. Račkauskis replikavo, kad fondas panašų projektą vykdo ne pirmą kartą, todėl pagrindas pasitikėti yra. „Sumanymas – sveikintinas dalykas, reikia tik mūsų palaikymo ir geros valios“, – už milijoninį projektą agitavo kuo greičiau balsuoti meras.

Netrukdykim daryti gerus darbus“

V. Simelio bei J. Povilaičio argumentams pritarė ir nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius, pastebėjęs, kad sutartyje nėra punkto dėl nenumatytų aplinkybių bei neaptarta galimybė sutartį nutraukti Radviliškio rajono savivaldybės iniciatyva. Šis politikas siūlė juridinius dalykus išspręsti kad ir tą pačią dieną, klausimo svarstymą perkeliant į posėdžio pabaigą. Tokiu atveju sutartyje būtų pakoreguotos teisinės formuluotės. Su tuo meras K. Račkauskis nesutiko, sakydamas, kad darbus norima pradėti jau lapkričio 1-ąją, o ir taisyti nebesą kada, nes sutartį rengė trijų šalių atstovai. „Netrukdykim žmonėms daryti gerus darbus. Mes juk nė vienu euru neįsipareigojame prisidėti prie šios sutarties. Argi nenorime turėti Šeduvoje pačią moderniausią Lietuvos mokyklą?, – kalbėjo posėdyje meras.

Nepamatė termino

„Darbietė“ Zita Žvikienė pasigedo darbų atlikimo termino įrašymo į sutartį. Meras ėmė teisintis, kad termino į sutartį nenorėta įrašyti dėl to, kad fondas dirba ne vienoje šalyje, kur skirtingas teisinis reglamentavimas. Vis tik G. Pilypas paneigė tokį teiginį, paminėdamas, kad sutarties 6 punkte darbų atlikimo terminas yra – darbai būsią baigti iki 2025 m. rugpjūčio 31 d., o jeigu pritrūksią laiko, asociacija pasilieka teisę terminą pratęsti. Čia pat pratrūko socialdemokratas Jonas Pravilonis: „Visa tai paanalizuoti galėjome per komitetų posėdžius. Manau, kad diskusijų dėl šio projekto dar bus daug, bet savivaldybėje yra teisininkai, todėl palaikykime…“

Ar gimnazijos pavadinimas nesikeis?

Taryba vienbalsiai palaikė šį sprendimo projektą. G. Lipnevičius po balsavimo reziumavo: „Norėčiau padėkoti kolegoms. Manau, šis projektas tikrai reikalingas. Vieningai nubalsavome. Ačiū gimnazijos direktorei už puikų darbą. Noriu tik paminėti, kad nemažai šeduvių kreipėsi į mane, nuogąstaudami, kad gali keistis gimnazijos pavadinimas. Noriu būti įsitikinęs, kad taip nenutiks.“ K. Račkauskis patikino, kad nei gimnazijos pavadinimas, nei kiti svarbūs dalykai tikrai nesikeis.

Įsipareigojo skirti beveik 6 mln. eurų

Nors Tarybos posėdyje nuolat buvo minima 12 mln. eurų suma, priimtas sprendimas, kad Taryba sutinka, jog asociacija Šveicarijoje „FSU Education Association“ teiktų paramą ir savo lėšomis renovuotų tris Šeduvos gimnazijos pastatus: mokyklos korpusą adresu Panevėžio g. 30, Šeduva; mokyklą adresu Pilies g. 17, Šeduvoje bei ten pat esantį bendrabutį. Taip pat žadėta pastatyti priestatą, skirtą mokinių maitinimui. Visa tai įsipareigota atlikti už 5.91 mln. eurų.

Žada būti greiti

Spalio 15 dieną trišalę sutartį pasirašė Šveicarijos fondo „FSU Education Association“ direktorius David Benish, Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis ir Šeduvos gimnazijos direktorė Edita Varneckienė. Kitą dieną savivaldybės interneto svetainėje atsirado šį veiksmą pašlovinantis įrašas. Minima, kad renovacija apims ne tik esamų trijų mokyklos pastatų remontą, bet ir naujo pastato statybą. Planuojama, kad prie pradinės mokyklos bus pastatytas naujas priestatas, kurio pirmame aukšte įsikurs valgykla, antrajame – sporto salė. Žadama atnaujinti visas mokyklos erdves, koridorius, kabinetus, laboratorijas ir jų įrangą. Bus nupirkti nauji, pritaikyti įvairių poreikių turintiems mokiniams baldai. Savivaldybės pranešime minima, kad sutartyje fondas įsipareigoja darbus užbaigti iki 2025 metų rugpjūčio mėnesio pabaigos, tačiau investuotojai, pasitelkę gausias darbininkų pajėgas, darbus nori užbaigti iki ateinančių metų gegužės pabaigos. 

Kas toliau?

Kaip vyks šis grandiozinis planas, Radviliškio rajono gyventojai ir, be abejo, šeduviai, turės galimybę stebėti. Iš tiesų nelabai suprantama, kodėl tarptautinis fondas ketina už dyką renovuoti gimnazijos pastatus ir kodėl pasirinkta būtent Šeduvos gimnazija, tačiau tikėkimės, kad fondo ketinimai geri ir jo galimybės leidžia tokią dovaną Radviliškio rajonui. Nors jau dabar šeduviai šneka, kad už tokius pinigus galima pastatyti naują modernią mokyklą ir bijo bei stebisi mero pasirašyta sutartimi, pagal kurią bus atliktas paprastas remontas, įsisavinant šešis milijonus eurų.

Rita Grigalienė

Nuotraukos iš savivaldybės tarybos posėdžio, Vikipedijos bei savivaldybės interneto svetainės.

Exit mobile version