Paskutiniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje Šeduva sulaukė solidžios investicijos – net 3,7 mln. eurų kainuosiančio gatvės ir pėsčiųjų tako remonto projekto. Nors oficialiai projektas skirtas pritaikyti Šeduvos kultūros ir gamtos objektus lankymui, visuomenėje kyla klausimų, kodėl tokio masto darbai sutelkti būtent šioje miesto dalyje, juolab, kad infrastruktūros atnaujinimas vykdomas šalia mero Kazimiero Račkauskio valdomo žemės sklypo. Šis sutapimas kelia abejonių dėl prioritetų nustatymo ir sąžiningumo savivaldybės administracijoje. Radviliškio rajono savivaldybės taryboje šiam projektui buvo uždegta žalia šviesa, o Tarybos posėdžio metu svarstant šį klausimą meras nusišalino nuo svarstymo, kadangi remontuojama gatvė ir takas eina ir šalia jo valdomo nekilnojamojo turto. Nepaisant to, Tarybos nariams labiau užkliuvo net ne tai, kad remontuojama gatvė yra šalia mero Kazimiero Račkauskio valdomo sklypo, o dėl įspūdingai didelės remonto kainos – net 3,7 milijonų eurų.
Už milijonus – takas ir gatvelės
Atsakydamas į kritiką dėl aukštos projekto kainos, meras Kazimieras Račkauskis teigė, kad projekto vertę nustatė sąmatininkai pagal patvirtintas metodikas. Pasak mero, projektas yra skirtas ne jo sklypui, o Šeduvos kultūros paveldo objektų pritaikymui lankymui. Anot jo, būtina užtikrinti, kad miesto infrastruktūra atitiktų lūkesčius, o Europos Sąjungos lėšos būtų naudojamos tinkamai. Projekto, pavadinto „Šeduvos kultūros ir gamtos objektų pritaikymas lankymui“, tikslas – pagerinti infrastruktūrą lankytinų vietų, tokių kaip Šeduvos žydų senosios kapinės, Niauduvos upelis, miesto kapinės ir kiti kultūros paveldo objektai, teritorijoje. Projekto preliminari vertė – 3,7 mln. eurų, iš jų 3,145 mln. eurų – Europos regioninės plėtros fondo lėšos, o 555 tūkst. eurų – savivaldybės biudžeto dalis.
Planuojami darbai apima:
- Gatvės atkarpos tarp Kėdainių ir Žvejų gatvių (0,28 km) bei Žvejų gatvės aplinkkelio (0,57 km) remontą.
- Naujo 2,6 km ilgio pėsčiųjų ir dviračių tako tiesimą nuo Vytauto gatvės iki Šeduvos žydų senųjų kapinių ir miesto kapinių.
- Mažosios architektūros elementų bei informacinės infrastruktūros įrengimą.
Pagrindinės Šeduvos gatvės – vis dar užmarštyje
Šeduvių nuomone, jei savivaldybė siekia prieš muziejaus atidarymą pagerinti miesto įvaizdį, prioritetas turėtų būti pagrindinės reprezentacinės gatvės, kuriomis kasdien važinėja miestiečiai ir Šeduvos svečiai. Deja, šios gatvės jau daugelį metų skendi duobėse. Šią vasarą, neapsikentę automobilius gadinančių kelių, šeduviai į duobes sodino gėles – tai tapo simboliniu protestu prieš valdininkų apleistą infrastruktūrą, tačiau net šios pastangos nepaskatino valdžios veikti greičiau. Pagrindinės Šeduvos gatvės priklauso įmonei „Via Lietuva“, pasak įmonės atstovų redakcijai dar vasarą pateiktos informacijos, šios gatvės remonto darbų nesulauks dar gerą penkmetį. Lieka klausimas, ar savivaldybė yra pasiruošusi tiek ilgai laukti ir ar nebūtų geriau ieškoti papildomo finansavimo ir tartis su „Via Lietuva“ dėl gatvių remonto finansavimo per savivaldybę? Manoma, kad jeigu pagrindinis prioritetas būtų Šeduvos infrastruktūros pritaikymas turizmui, savivaldybė atrastų reikiamas priemones ir finansavimą. Tačiau dabar matomas tik epizodiškas palopymas, akivaizdžių rezultatų suteikiantis mažai.
Milijonai „mero keliukui“ užkliuvo ir Taryboje
Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis Gediminas Lipnevičius tarybos posėdžio metu tiesiai šviesiai išreiškė pastebėjimą, kad 3,7 milijonai eurų už tako tiesimą kelių gatvelių remontą yra labai didelė suma. G. Lipnevičius taip pat išreiškė prašymą, kad būtų atkreiptas papildomas dėmesys į šio projekto darbų pirkimo konkursą. Kiek milijonų bus išleista, paaiškės tik įvykus konkursui.
Ar prioritetai – pagrįsti?
Nors investicijos į kultūros ir paveldo objektus yra svarbios, gyventojams kyla klausimų dėl prioritetų, kai šaligatviai ir gatvės, kuriais kasdien naudojasi šimtai šeduvių, lieka be dėmesio. Savivaldybė turi užtikrinti, kad lėšos būtų paskirstytos ne tik reprezentaciniams projektams, bet ir gyventojų kasdieniams poreikiams spręsti. Šeduvos atnaujinimo projektas turi būti vykdomas skaidriai, o jo naudą turi jausti visi miesto gyventojai, o ne tik atskiros grupės ar tam tikrų interesų zonos.
Emilija Laukagalytė