Gegužės 4 d. Šeduvoje buvo įkasta būsimo modernaus muziejaus „Dingęs štetlas“ kapsulė. Muziejus Šeduvoje turi iškilti per dvejus metus – iki 2020 m.
Būsimam muziejui – pirmieji eksponatai
Į būsimo muziejaus „Dingęs štetlas“ simbolinę statybų pradžios ceremoniją atvyko Vyriausybės, Seimo nariai, įvairių šalių ambasadoriai, savivaldybės bei bendruomenės vadovai. Visus iškilmių dalyvius pasveikino muziejaus mecenatas bei Šeduvos žydų memorialinio fondo steigėjas Sergejus Kanovičius.
Pasak Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, jis žodį „štetlas“ pirmą kartą išgirdo 2015 m. Šeduvoje, kai buvo atidengtas monumentas Šeduvoje gyvenusiems žydams. Seimo Pirmininkas tada Izraelio ambasadoriui Lietuvoje Amir Maimon įteikė radviliškiečio žydo Samuelio Bėkino 1941 m., prieš sušaudymą, parašytą laišką. Šis laiškas bus eksponuojamas naujajame muziejuje.
Seimo Pirmininkas V.Pranckietis, paprašytas „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko G. Lipnevičiaus, sušaudyto radviliškiečio S. Bėkino laiško faksimilę persiuntė savaitraščiui „Radviliškio kraštas“.
Antrąjį eksponatą muziejui įteikė režisierius Saulius Beržinis. „Daugiau nei per 20 metų aš kaip palikimą gavau vinilo plokštelę, kuriai daugiau nei 100 metų. Plokštelė priklausė berniukui, kuris svajojo tapti kantoriumi. Berniukas su visa šeima sudegė Holokausto lauže. Šis muziejus bus geriausia vieta šiai plokštelę saugoti“,- sakė S. Beržinis.
Muziejus taps viso pasaulio žydų traukos centru
Lietuvos Premjeras Saulius Skvernelis padėkojo viso pasaulio litvakams, Lietuvos žydų bendruomenei, kad Šeduvos miestelis tapo skirtingų likimų tauraus įprasminimo simboliu.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius priminė, kad Šeduvos žydų kapinėse palaidota Izraelio premjero Benjamino Netanyahu prosenelė, o lankydamasis Izraelyje ministras premjerui padovanojo Šeduvoje stovinčio „Mergaitės“ monumento kopiją.
Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky priminė, kad beveik kiekviename Lietuvos miestelyje gyveno nuo 27 iki 70 proc. žydų, kurie darė didelę įtaką šių miestelių gyvenimui. Ji padėkojo S. Kanovičiui už pasiryžimą įgyvendinti tokį reikšmingą projektą.
Pietų Afrikoje gimęs, šiuo metu Australijoje gyvenantis žydų paveldo tyrinėtojas Eli Rabinowitz pasidžiaugė, kad į Šeduvą susipažinti su dingusio štetlo istorija atvyks žydai iš Izraelio, Amerikos, Pietų Afrikos, Australijos, mokiniai iš visos Lietuvos.
Iškilmingą muziejaus statybos pradžios ceremoniją vainikavo simbolinės kapsulės įleidimas į betoną. Kapsulę buvo patikėta įleisti jaunosios kartos atstovams – Šeduvos gimnazijos mokiniams. Į kapsulę buvo įdėtas sušaudyti radviliškiečio S. Bėkino laiškas bei rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus žodžiai iš jo romano „Miestelio romansas“:„Gailu patikėti, bet nuo šiol šiai pražudytai genčiai lemta atgimti ir gyvuoti tik teisingame, iškentėtame žodyje ir nepaperkamoje atmintyje, todėl niekam nepavyks nuslopinti mūsų negęstančios meilės ir dėkingumo protėviams. Nes tą, kas užmiršta mirusiuosius, ir patį pamirš jo palikuonys.“
Didžiausias ir vienintelis muziejus Europoje
Būsimas muziejus „Dingęs štetlas“ bus statomas su Šeduvos miestu siejamo mecenato lėšomis, bendras jo numatomas plotas – apie 3 tūkstančius kvadratinių metrų, numatoma jo atidarymo data – 2020 m. vasara. Pasak S. Kanovičiaus, tokio muziejaus Europoje dar nėra, jo ekspozicijoje bus pasakojama, kaip žydai gyveno, kaip dirbo ir kaip dingo. Gal šitaip pavyks suvokti, ko netekome.
Muziejų Šeduvoje kuria žinomi pasaulio architektai bei interjero dizaineriai.
„Dingusio štetlo“ muziejaus įrengimu rūpinasi daugybės apdovanojimų už geriausius muziejus, memorialus ir programas apie nacionalinį paveldą laimėtoja JAV kompanija „Ralph Appelbaum Associates“. Jos specialistai visame pasaulyje yra apipavidalinę beveik 700 muziejų ir kitų kultūrinės paskirties objektų, tarp jų – Holokausto atminimo muziejų Vašingtone, Holokausto muziejų Hiustone, Karališkąjį Alberto memorialinį muziejų Londone.
Projekto architektūrinį sprendimą sukūrė Suomijos kompanija „Lahdelma & Mahlamäki Architects“, kurianti muziejus ir parodų centrus visame pasaulyje. Šios kompanijos suprojektuotas ir Varšuvoje pastatytas Lenkijos žydų muziejus „POLIN“ gavo „Muziejų forumo“ „Europos muziejaus apdovanojimą 2016“.
Projekto vadovaujantis architektas – Suomijos Oulu universiteto Šiuolaikinės architektūros profesorius ir Architektūros mokyklos dekanas Raineris Mahlamakis (Rainer Mahlamäki). Suomių architektams talkina Augusto Audėjaičio vadovaujama „Studija 2A“. Statybų projektui vadovauja Šveicarijos įmonė „Ecas AG“, kurios darbą reguliuoja Karališkoji privilegijuotų ekspertų institucija „RICS“.
Susirinkę į iškilmes šeduviai diskutavo, kada Šeduvoje bus atidarytas muziejus, skirtas šio krašto istorijai.
„Radviliškio krašto“ informacija