Savivaldybės fokusai: turizmo centrą naikina, turizmo centrą įkuria, o rezultatas – minus 70 000 eurų

Savivaldybės fokusai: turizmo centrą naikina, turizmo centrą įkuria, o rezultatas - minus    70 000 eurų

Tuo metu, kai dėl antirekordus mušančios infliacijos ir drakoniško kainų augimo gyventojai raginami susiveržti diržus, rajono vadovas Vytautas Simelis kartu su konservatore administracijos direktore Jolanta Margaitiene pinigų tratinimo mašinos stabdžių nespaudžia. Jie pasiūlė rajone įkurti dar vieną biudžeto išlaikytinių peryklą – Turizmo informacijos centrą. Turistauti pamėgusio mero, kuris dėl dažnų kelionių užsitarnavo pravardę „savivaldybės gastrolierius“, įgeidis rajono biudžetą patuštins daugiau kaip 70 tūkstančių eurų, – tokia suma nuskambėjo šią savaitę vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje. Ir panašu, kad tai – tik pradžia.

Nauja biudžetininkų šėrykla – mero minčių kūdikis

Kovo 24 dieną vyksiančiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje rajono politikai svarstys, ar Radviliškyje reikalinga įkurti dar vieną naują biudžetininkų šėryklą – Radviliškio turizmo informacijos centrą. Savo pomėgiu turizmui garsėjantis rajono vadovas V. Simelis neslepia, kad nauja biudžetinė įstaiga – jo minčių subrandintas kūdikis.

Daugelis turbūt nesiginčytų, kad kiekvienas rajonas turi pasirūpinti, kad atvykstantys turistai rastų reikiamos informacijos apie lankomus objektus. Įdomiausia aplinkybė yra ta, jog Radviliškio turizmo informacijos centras Radviliškio mieste jau veikia ne vienerius metus ir turi patalpas su iškaba palei centrinę Aušros aikštę, netoli „Grūstės“ parduotuvės.

Tai kaip čia dabar atsitiko, kad rajono vadovams į galvas šovė mintis įsteigti Turizmo informacijos centrą, nors jis jau seniausiai sėkmingai atlieka savo darbą? O gal meras, buvęs savivaldybės Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas sumanė įsteigti antrą Turizmo informacijos centrą, remdamasis liaudies išmintimi, kuri sako, kad kur du stos – bus daugiau naudos? Panašu, kad atsakymas slypi visai kitur.

Taupydami lėšas, naujos „kontoros“ nekūrė

Paaiškėjo, kad šiuo metu Radviliškyje veikiantis turizmo informacijos centras nėra atskira biudžetinė įstaiga, o veikia po Radviliškio viešosios bibliotekos „stogu“, nes prieš gerą dešimtmetį rajono savivaldybės taryba, taupydama mokesčių mokėtojų lėšas, nusprendė nekurti atskiros „kontoros“, o šią funkciją priskyrė būtent bibliotekai.

Bibliotekoje šiuo metu dirba vienas darbuotojas, kuris priklauso bibliotekos Leidybos ir kraštotyros skyriui ir tuo pačiu metu atlieka kultūrinės veiklos vadybininko arba turizmo informacijos centro vadybininko funkciją.

2021 metais bibliotekos išlaidos turizmui siekė daugiau kaip 20 tūkstančių eurų, iš kurių daugiau kaip 13 tūkstančių eurų buvo skirta darbo užmokesčiui.

Mero stumiamas sumanymas taps našta biudžetui

Nežinia, kodėl merui V. Simeliui pasirodė, kad jeigu Turizmo informacijos centras bus sukurtas kaip nauja atskira biudžetinė įstaiga, kuri turės savo atskirą direktorių ir pulkelį biudžetininkų, tada į Radviliškio rajoną atvyks daugiau turistų, kurie gaus geresnes paslaugas.

Savaitraščio redakcijos paprašytas paaiškinti, kodėl, jo nuomone, atskira biudžetinė įstaiga dirbs efektyviau nei iki šiol dirbo Radviliškio viešosios bibliotekos atsakingi darbuotojai, meras V. Simelis konkretaus atsakymo išstenėti taip ir nesugebėjo. „Kiekvienas turi dirbti savo darbą. Turizmu užsiiminėti nėra bibliotekos funkcija“, – pareiškė rajono vadovas.

Tačiau šią savaitę vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje paaiškėjo, jog šis mero stumiamas sumanymas taps dar viena didele našta Radviliškio rajono biudžetui. Mat naujai steigiamoje įstaigoje planuojama įdarbinti ne tik naują direktorių, bet ir dar keletą darbuotojų, kurie bendrai dirbs 3,5 etato krūviu.

Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje administracijos direktorė Jolanta Margaitienė, priremta Tarybos narių klausimų, įvardijo ir pinigų sumą, kurios gali prireikti naujai įdarbintų „turistiečių“ išlaikymui, – daugiau kaip 70 tūkstančių eurų. Ir panašu, kad tai – tik pradžia.

Tarybos nariai žėrė ir daugiau priekaištų tiek merui, tiek direktorei: kodėl norima taškyti pinigus Turizmo informacijos centrui, net neturint mieste Radviliškio krašto muziejaus?  Kodėl meras žadėjęs, kad papildomų pinigų nereikės, o paaiškėjo, kad kasmet bus išleidžiami po septyniasdešimt tūkstančių eurų ir net daugiau? Į šiuos klausimus nebuvo atsakyta.

Beje, toks noras išlaidauti tikrai stebina, juk rajone ir be „naujo“ centro įsteigimo problemų – ne viena ir ne dvi.

Papildomai lėšų skirs tiek, kiek reikės

Pasak Radviliškio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos, informacinių technologijų ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Eligijos Zoltnerienės, minėta apie 70 tūkstančių eurų siekianti suma būtų skirta išmokėti atlyginimus 3,5 etato krūviu dirbantiems darbuotojams ir patalpų išlaikymui – komunaliniams mokesčiams, šildymui ir panašiai.

Bet panašu, kad to tikrai nepakaks, nes reikės lėšų ir spaudiniams, ir suvenyrams, ir komandiruotėms, ir ryšių paslaugoms, ir kompiuteriams bei kitoms informacinėms technologijoms, kanceliarinėms prekėms…

O netrukus įstaigai gali prireikti ir automobilio, nes kaipgi jo neturėdami „turistiečiai“ apžiūrės lankytinus rajono objektus ir semsis gerosios patirties iš aplinkinių ir labiau nutolusių rajonų?

E. Zoltnerienė neslepia, kad naujai įstaigai gali prireikti ne tik daugiau lėšų, bet ir didesnių patalpų. „Žinoma, jei bus įsteigta atskira įstaiga, reikės didesnių patalpų, tad bus papildomai skirta lėšų tiek, kiek reikės įstaigos išlaikymui“, – neslepia vyriausioji specialistė.

Kam reikia labiau: turistams ar pačiam merui?

Vienas rajono politikas žurnalistui sakė manąs, jog naujo Turizmo informacijos centro labiausiai reikia ne turistams, bet pačiam rajono vadovui. Pašnekovo nuomone, artėjant kitąmet vyksiantiems mero ir savivaldybės tarybos rinkimams, naujai įkurtas Turizmo informacijos centras būtų puiki vieta merui „susodinti“ sau lojalius žmones, kurie galimai būtų didelis ramstis, vykdant rinkimų agitaciją.

Nors V. Simelis ne kartą viešai yra pasakęs, jog daugiau į merus kandidatuoti neketina, tačiau kalbintas pašnekovas sakė manantis, kad V. Simelis persigalvos, nes kandidatuoti į merus „jo labai paprašys gyventojai“.

Tai, kad mero V. Simelio įtaka jo suplanuotame įkurti Turizmo informacijos centre bus labai didelė, galima pamatyti, perskaičius būsimos įstaigos nuostatų projektą, kuriame juodu ant balto parašyta, kad meras ne tik turės teisę priimti į darbą šios įstaigos direktorių, bet ir galės nustatyti naujojo vadovo tarnybinio atlyginimo koeficientą, personalinį priedą prie atlyginimo ir skatinimo sąlygas. Žodžiu, naujos įstaigos vadovas bus labai priklausomas nuo mero malonės.

Beje, savivaldybėje yra manančių, kad naujosios įstaigos direktoriaus postas ruošiamas rajono vadovui lojaliai savivaldybės valdininkei, kuriai nepavyko padaryti karjeros savivaldybės administracijoje. Ar šie spėliojimai teisingi – parodys netolima ateitis. Žinoma, jeigu rajono Tarybos nariai palaimins mero V. Simelio brukamą idėją, kuri radviliškiečiams kainuos ne vieną dešimtį tūkstančių eurų.

Kadangi, taupant kelis tūkstančius eurų, buvo uždarytos gydymo įstaigos kaimuose, duobėms keliuose tvarkyti vis trūksta pinigų, uždaromos mokyklos, o šimtametės miestų bei kaimų gatvės – net neasfaltuotos, ar šis savivaldybės vadovų noras paišlaidauti senai – naujam Turizmo centro įkūrimui tikrai yra pirmo būtinumo poreikis mūsų rajone, paliekame spręsti Jums, mūsų skaitytojai.

Paruošta pagal Joną Marcinkų

Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje tarybos nariai turėjo daug priekaištų konservatorei administracijos direktorei Jolantai Margaitienei ir rajono vadovui Vytautui Simeliui dėl planuojamų ištaškyti daugiau kaip 70 tūkstančių eurų

Exit mobile version