Sovietiniais laikais būdavo cenzūruojamas ne tik laisvas žodis, bet ir buvo sodinami į kalėjimą tie, kurie turėjo kitą nuomonę, nei partija Autoriaus nuotr.

Savivaldybėje – sovietinės „cenzūros“ metas

Savivaldybės administracijos svetainė tapo skirta tik patogiai bei teisingos partijos informacijai viešinti. Pradėti taikyti ir sovietinės cenzūros metodai. Tokias spėliones didžiausios rajono bendruomenės nariams pasėjo administracijos atsisakymas paviešinti visuomenei aktualią informaciją.

Netikėta reakcija

Savivaldybės interneto svetainėje visada buvo įprasta viešinti informaciją ne tik apie administracijos, seniūnijų, bet ir apie rajono bendruomenių veiklą. Todėl ,,Radviliškio krašto bendruomenė“ liepos 19 dieną kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės administraciją. Buvo norima rajono gyventojus informuoti apie minėtos bendruomenės veiklas. Savivaldybės administracijos atstovų buvo prašoma patalpinti parengtą tekstą apie bendruomenės narių išvyką į Širvintus bei Trakus.

„Radviliškio krašto bendruomenė“ keliavo po Širvintus bei Trakus. Atsiunčiame aprašymą ir keletą nuotraukų. Norėtume, kad kaip ir kitų bendruomenių ar organizacijų mūsų pateiktą informaciją apie kelionę patalpintumėte savivaldybės tinklalapyje. Iš anksto dėkojame“, – elektroniniame laiške savivaldybės prašė Radviliškio krašto bendruomenės aktyvas. Praėjus kelioms dienoms buvo atsiųstas labai netikėtas atsakymas, o tiksliau – atsisakymas.

„Apgailestaujame, tačiau Jūsų pateiktos informacijos neviešinsime. Viešiname bendruomenių ir organizacijų atsiųstą informaciją, o ne laikraščio straipsnius“, – atsakė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Kultūros, paveldosaugos ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Stirbienė.

Švaistėsi keistais argumentais

Radviliškio krašto bendruomenės atstovams buvo neaišku dėl kokių priežasčių atsisakoma skelbti informaciją apie jų veiklą, nes išsamių paaiškinimų nebuvo išsakyta. Radviliškio krašto bendruomenės aktyvas dar kartą pakartojo savo prašymą, išsakydami argumentus.

„Šis projektas (kelionė) buvo vykdomas su savivaldybės žinia, tai gali jums patvirtinti R. Aleknavičius, todėl ir prašome paviešinti apie bendruomenės išvyką savivaldybės tinklalapyje“, – dar kartą prašymą pakartojo bendruomenės aktyvas.

Jūsų atsiųstos informacijos neviešinsime dėl šių priežasčių: 1. Pagal LRV  nutarimą (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimas Nr. 480 „Dėl Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms ir mobiliosioms programoms aprašo patvirtinimo“), Jūsų prašoma skelbti informacija nėra Savivaldybės interneto svetainėje skelbtina informacija, kadangi ši informacija nesusijusi su Savivaldybės institucijų veikla. 2. Pateikiamoje informacijoje yra politinės reklamos apraiškų. 3. Kitų bendruomenių viešinama informacija yra tiesiogiai susijusi su Savivaldybės veikla (finansuojamais projektais ir pan.)“, – išvedžiojo L. Stirbienė. Jos įvardinti argumentai bendruomenės atstovams atrodo niekuo nepagrįsti, kadangi savivaldybei siųstuose tekstuose politinės reklamos su žiburiu nerastų net patys priekabiausi VRK atstovai.

Savivaldybės metodai labai primena sovietiniais laikais taikytą cenzūrą. Ji buvo būdinga totalitariniams režimams, siekiantiems kontroliuoti informaciją, patenkančią piliečiams per masinio informavimo priemones. Cenzūrą Tarybų Sąjungoje atliko ištikimi režimui, apmokyti, surišti su saugumu asmenys, kurie tikrino tekstų atitikimą ideologinėms komunistinėms dogmoms bei nuostatoms, atmesdavo ar keisdavo netinkamas vietas arba net blokuodavo neįtinkančių tekstų autorius. Kodėl tokia situacija susiklostė savivaldybėje ir kokiomis aplinkybėmis buvo įvesta sovietinė „cenzūra“, mero paklausti nepavyko, kadangi jis šiuo metu atostogauja.

Užsitvėrė – nuo gyventojų

Savivaldybės metodai sovietinius ėmė priminti dar šių metų pradžioje, kai mero V. Simelio bei konservatorės J. Margaitienės vadovaujama Radviliškio rajono savivaldybė nuo gyventojų atsitvėrė metaliniais atitvarais, kurie saugo rajono valdžios ponus nuo nekviestų piliečių įsibrovimo.

Naujoji tvarka Radviliškio rajono savivaldybės pastate įsigaliojo nuo sausio 19 dienos, kai pirmajame pastato aukšte buvo įrengti metaliniai atitvarai ir praėjimo mechanizmas, kuris prasivers tik pateikus specialius leidimus.

Tam, kad valdžios ponai netrukdomi eilinių piliečių galėtų gurkšnoti „valdišką“ kavutę, teko ištratinti nemažai mokesčių mokėtojų lėšų. Radviliškio rajono savivaldybės administracija tuomet informavo, kad atitvarai bei individuali leidimų sistema mokesčių mokėtojams kainavo 11 tūkstančių 549 eurus.

Leidimų neprašo iš policijos ir gaisrininkų…

Prieš savivaldybės tarpduryje išdygstant „tvorai“, buvo patvirtinta leidimų patekti į savivaldybės pastatą išdavimo, naudojimo ir galiojimo tvarka. Pagal šią tvarką net valdininkams, norintiems patekti į savo darbo kabinetus, teko kreiptis į Savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyrių ir pateikti prašymus išduoti leidimus.

Eilinis rajono gyventojas savivaldybės koridoriais gali žengti tik tuo atveju, jeigu jį malonės įsileisti kažkuris valdininkas ir jeigu jam pasirodys, kad žmogaus problema yra tiesiogiai susijusi su to valdininko einamomis pareigomis.

Be leidimų į Savivaldybės patalpas įleidžiami tik policijos, greitosios medicinos pagalbos, priešgaisrinės apsaugos, gelbėjimo, Specialiųjų tyrimų tarnybos ir kitų specialiųjų tarnybų darbuotojai.

Privilegija nepateikus leidimo įžengti į savivaldybės pastatą suteikta ir Lietuvos Prezidentui, Seimo Pirmininkui, Ministrui Pirmininkui, ministrams ir juos lydintiems asmenims bei Seimo nariams.

Mero V. Simelio jau seniau teirautasi, kodėl jo vadovaujama Radviliškio rajono savivaldybė nusprendė metaliniais atitvarais atsitverti nuo eilinių gyventojų? Meras aiškaus atsakymo pateikti nesugebėjo, o žurnalistą, kaip jau tapo įprasta, pasiuntė pas konservatorius.

Gediminas Vainius

Total
0
Dalinasi
Related Posts