Savivaldybė pasisavino socialiniams darbuotojams skirtus pinigus

Savivaldybė pasisavino socialiniams darbuotojams skirtus pinigus

Socialinių paslaugų srities darbuotojų, kurie dirba savivaldybių pavaldumo biudžetinėse įstaigose, darbo užmokestis tinkamai apskaičiuojamas tik 27-iose iš visų 60 savivaldybių. Tokie duomenys paaiškėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai surinkus duomenis apie socialinių paslaugų srities darbuotojams pritaikytus koeficientus, kuriais remiantis apskaičiuojama pastovioji atlyginimo dalis.

Svarbu kiekvienas euras

Praėjusią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paviešino iš savivaldybių gautų duomenų apie socialinių darbuotojų atlyginimą apibendrinimą. Ministerijos teigimu, net 33 šalies savivaldybės, tarp jų ir Radviliškio rajono savivaldybė, apskaičiuodamos atlyginimus, tyčia ar netyčia netinkamai pritaikė koeficientus, pagal kuriuos socialiniams darbuotojams nebuvo sumokėta dalis atlyginimo. Šią situaciją paprašėme pakomentuoti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio.

„Visuotinai žinoma, kad socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokestis nėra pakankamas atsižvelgus į keliamus tikslus bei uždavinius. Todėl prie savivaldos mokamo darbo užmokesčio papildomai skirta 23,7 mln. eurų iš valstybės biudžeto su šeimomis dirbantiems socialiniams darbuotojams ir atvejo vadybininkams. Neseniai su finansų ministru sutarėme, kad iš valstybės biudžeto bus kompensuojamos premijos socialinių paslaugų įstaigų darbuotojams, kurių krūvis padidėjo koronaviruso pandemijos laikotarpiu. Tam skiriama 4 mln. eurų. Tačiau norime pabrėžti, kad savivalda turėtų teisingai skaičiuoti šių darbuotojų darbo užmokestį taip, kaip nurodoma įstatyme – juk darbuotojui svarbus kiekvienas euras“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras

Reglamentuoja įstatymas

Socialinių paslaugų srities darbuotojams darbo užmokestis didžiąja dalimi mokamas iš savivaldybių biudžetų, tačiau nacionaliniu mastu atlyginimų minimaliąsias ribas reglamentuoja vieningas Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymas.

Jame nurodoma, kokie minimalūs koeficientai turi būti taikomi konkrečioms biudžetinių įstaigų pareigybėms apskaičiuojant pastoviąją pareiginės algos dalį. Socialinių paslaugų srities darbuotojams įstatyme nustatyti minimalieji pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai didinami 20 procentų. Apskaičiuojant darbo užmokestį, darbuotojo koeficientas yra dauginamas iš bazinės pareiginės algos dydžio, kuris siekia 176 eurus.

Darbo užmokestis paprastai susideda iš pastoviosios ir kintamosios dalies – pastaroji priklauso nuo praėjusių metų veiklos vertinimo ir gali siekti iki 40 procentų pastoviosios atlyginimo dalies.

Taikė mažesnius koeficientus

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė sako, kad ministerija rėmėsi pačių savivaldybių pateiktais duomenimis.

„Dauguma savivaldybių, tarp jų ir Radviliškio rajono, pritaikė mažesnius koeficientus, negu reglamentuoja vieningas Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymas“, – sakė E. Samoškaitė.

Patarėja teigė, jog kiekvienais metais savivaldybėse yra sutaupoma socialinėms reikmėms skirtų lėšų, nes yra tokia praktika, kai savivaldybės truputį padidina galimas išlaidas.

„Savivaldybės turėtų 20 procentų sutaupytų lėšų skirti socialinių darbuotojų atlyginimams didinti. Tai turėtų susiplanuoti visos savivaldybės“, – aiškino ji. Kodėl Radviliškio rajono savivaldybė to nedaro, E. Samoškaitė paaiškinti nesugebėjo.

Iš Savivaldybės – tyla

Tarybos narys G. Lipnevičius sužinojęs, kad socialiniams darbuotojams Radviliškio rajono savivaldybėje netinkamai mokami atlyginimai, raštu kreipėsi į administracijos direktorę J. Margaitienę bei Socialinės paramos skyrių, reikalaudamas nedelsiant imtis priemonių tinkamai apskaičiuojant socialiniams darbuotojams atlygį. Cituojame Tarybos nario kreipimąsi:
„1. Prašau nedelsiant imtis priemonių dėl tinkamo apskaičiavimo atlygio Radviliškio rajono socialiniams darbuotojams.
2. Prašau informuoti, dėl kokių priežasčių buvo netinkamai skaičiuojami atlyginimai socialiniams darbuotojams? Kas už tai atsakingas?
3. Dėl netinkamo paskaičiavimo kokia padaryta žala darbuotojams?

Praėjo jau beveik savaitė, tačiau atsakymo iš Savivaldybės taip ir nesulaukta. Savivaldybės vadovai „dėjo į kojas“, nes faktai kalba patys už save.

Įdomu, dėl šios klaidos meras ir administracijos direktorė prisiims asmeninę atsakomybę, ar vėl su šypsena žiūrės socialiniams darbuotojams į akis?

(Bus daugiau)

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version