Saugi vaikų vasara

Saugi vaikų vasara

Viena populiariausių vaikų poilsio formų jau daugelį metų yra stovyklos. Jos rengiamos mokyklose, neformaliojo ugdymo įstaigose, dienos centruose, dar kitas vaikams parenka ir už jas sumoka tėvai. Kad ir kokioje stovykloje vaikai leistų laiką, atsakomybę už jų saugumą turi perimti vadovai ir auklėtojai. Kad įvairios veiklos būtų ne tik smagios, bet ir saugios, stovyklose mažieji mokomi savarankiškai pasirūpinti savo saugumu.

,,Kad vaikai būtų saugūs, jiems reikia pagalbos. Vieni namie palikti arba su suaugusiaisiais laiką leidžiantys, bet iš jų akiračio, kad ir trumpam dingę vaikai, gali patekti į bėdą. Mažamečiai neretai menkai suvokia grėsmes – užsimiršta judriuose žaidimuose, ne visada įvertina savo elgesio pasekmes prie vandens, žaidimų aikštelėse, o taip pat gali nuklysti žaisdami slėpynes, gaudynes, neįvertinti savo veiksmų tarpusavyje rungtyniaudami ar norėdami tiesiog pasipuikuoti prieš draugus laipiodami ar šokinėdami. Ilgiau neprižiūrimi vyresnieji vaikai gali pasiduoti draugų įtakai ir bandyti rūkyti ar dar blogiau. Taigi – stovykla yra viena saugiausių vaikų poilsio formų“, – sako psichologė Neringa Jankauskaitė.

Svarbiausia vaikų saugumas

Šiaulių apskrityje visą vasarą veikia dešimtys stovyklų. Net tose, kurios veikia dienos centruose ir mokyklose pasikeičia veiklos ir atmosfera – nėra pamokų ruošos, vaikai į stovyklas renkasi ne ankstų rytą, o priešpiet, vykdomos edukacijos, žaidimai, poilsiaujama. Panašiai dirbama ir mokamose stovyklose. Vadovų požiūris į vaikų saugumą visuomet griežtas – stovyklose, į kurias per vasarą jau pakviesti Šiaulių apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai, vaikai yra supažindinti su saugios veiklos principais, įspėti, ko negalima daryti ir kaip elgtis, kai kyla kokių nors klausimų. Griežčiausi įspėjimai galioja, kai vaikai ilsisi ir žaidžia prie vandens. Dauguma jų žino, kad be suaugusiųjų priežiūros negalima eiti prie vandens, o besimaudant negalima bristi giliai, stumdytis, atiminėti vieniems iš kitų žaislus. Taip pat vaikai įspėti stebėti savo savijautą – ar ne per karšta, ar nesvaigsta galva, ar nepykina, o pasijutus blogiau kreiptis į arčiausiai esantį stovyklos darbuotoją. Visi sutikti stovyklautojai dėvėjo ryškiaspalves liemenes, buvo su kepuraitėmis, turėjo geriamo vandens, vaikams sudarytos sąlygos nueiti į tualetą ir nusiplauti rankas.

,,Matyti, kad visi nepilnamečiai stovyklautojai išmokyti saugaus elgesio, pagarbiai elgiasi su vadovėmis ir vienas su kitu, yra paslaugūs ir drausmingi, paiso įspėjimų, kad negalima bėgti per gatvę, negalima stumdytis, laisvesniu laiku negalima nubėgti toli nuo vadovių“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė Monika Pažarauskienė.

Nors siekiama, kad stovyklaudami vaikai patirtų kuo daugiau teigiamų emocijų, išmėgintų įvairias veiklas, nuolat ieškoma priemonių ir išeičių, kurios garantuotų maksimalų mažųjų saugumą. Išvykos pėsčiomis, dviračiais ar paspirtukais rengiamos tik turint būtinąsias apsaugas nuo traumų, veiklos organizuojamos atsižvelgiant į oro sąlygas.

Stovyklose dirbantys specialistai primena, kad suaugusieji turėtų būti atidūs, kai vasarą poilsiauja ir pramogauja su vaikais. Neretai jie patiria traumas iškritę iš medžių, nukritę nuo sūpynių ar batutų. Kasmet nelaimių nutinka ir mėgaujantis vandens pramogų malonumais. Jeigu vaikas namie neturi šuns, katės, nežino arklio elgesio ypatumų, paliktas kaime vasaroti gali nukentėti nuo gyvūnų – vaikams verta paaiškinti, kad nuo nepažįstamų gyvūnų derėtų laikytis šiek tiek atokiau. Taip pat pasitaiko apsinuodijimų, ypač tada, kai cheminės medžiagos pilamos į maisto tarą ar indus. Nežinodamas, kad vaisvandenio butelyje trąšos ar kiti chemikalai, vaikas gali jų išgerti. Būna, kad vasarą vaikai atsipalaiduoja ir gatvėse, atsidūrę transporto priemonių eisme užmiršta saugaus elgesio taisykles. Visa tai priminti ir nuo didesnių pavojų bent stovyklos darbo metu mažuosius apsaugoti stengiasi vadovai. ,,Visi šeimų pasirinkimai leisti vaikus į stovyklas yra geri, nes jose su vaikais dirba patyrę specialistai. Svarbu, kad stovykla atitiktų vaiko amžių, tenkintų jo fizinius, emocinius bei pažintinius poreikius ir užtikrintų saugumą“, – sako M. Pažarauskienė.

Stovyklos –  pažinimų šaltinis

Nors vasaros stovyklos daugiausiai skirtos poilsiui, tačiau veiklos organizuojamos taip, kad vaikai ko nors išmoktų. Pavyzdžiui, vienos stovyklos rengėjai Šiaulių botanikos sode surengė pažintinį žaidimą ,,Augalų detektyvas“ – vadovaudamiesi nuorodomis, vaikai turėjo surasti ir pažinti augalus, tiksliai nurodyti jų pavadinimus.

,,Jeigu mokymas pateikiamas išradingai, jis gali duoti daugiau naudos, negu įprastinė pamoka. Stovyklose vaikai atsipalaidavę, niekas nerašo pažymių, todėl tyrinėjimams, sportui, skaitymui, naujiems pažinimams gali skirti daugiau laiko bei į mokymosi procesą pažvelgti kūrybiškai. Bet kokios naujos žinios, įgūdžiai išlieka vaiko atmintyje, taigi gali būti pritaikomi grįžus į mokyklą ir tęsiant mokymosi procesą. Gerai, kad stovyklose ilsisi skirtingo amžiaus vaikai – jie mokosi vieni iš kitų. Mažesnieji iš vyresnių mokosi sumanumo, vyresnieji išmoksta atjausti ir suprasti mažesnius, taip vystosi socialiniai įgūdžiai“, – sako N. Jankauskaitė.

Asociatyvi nuotr.

Exit mobile version