Radviliškyje – kaip diena, tai naujiena. Šio posakio įrodymas – aukcione savivaldybės įsigytas vagonas – restoranas pastatytas šalia tremtinių vagono.
Brangų pirkinį mėginama „įdarbinti“
Sunku pasakyti, ką galvojo rajono meras A. Čepononis ir administracijos direktorė J. Margaitienė, kai nutarė už daugiau nei 30 tūkst. eurų įsigyti sovietmečio laikų vagoną – restoraną, vargu, ar taip jau labai reikalingą rajonui. Tačiau brangų pirkinį reikia kažkaip pateisinti, įtikinti miestelėnus, kad jis labai reikalingas bei naudingas.
Pasak savivaldybės valdininkų, kaip ir kažkada vadinamajam Latvių namelyje, neva vagone – restorane vyks protmūšiai, muzikiniai vakarai, kino seansai, kūrybinės dirbtuvės, maisto gaminimo ir ragavimo edukacijos. Žodžiu, vagonas restoranas bus panaudotas pagal jo tikrąją buvusią paskirtį – pramogoms ir maisto gaminimui, valgymui. Nors korupcijos skandaluose pagarsėjęs Latvių namelis miesto parke iki šiol stovi beveik tuščias, naudojamas itin retai…
Radviliškis – kontrastų miestas
Tik įdomu, kodėl buvo pasirinkta vieta, kurią radviliškiečiai jau vertina kaip rimties, tremties atminimo vieta. Birželio 14 – ąją čia vyksta minėjimai, tremtiniai dalinasi savo skaudžiais prisiminimais. Beje, šioje vietoje buvo planų įrengti Atminimo skverą ir pastatyti paminklą su užrašytomis savanorių pavardėmis. Na, galbūt valdininkai pamanė, kad vagonas – restoranas taip pat tinkamas eksponatas Atminimo skverui – juk reikia prisiminti ir jame buvusias linksmybes.
Ką gi, Radviliškis tikrai kontrastų miestas – turbūt niekur šalia nestovi tokie skirtingi simboliai: tremtinių vagonas, simbolizuojantis žmonių, sovietų tremiamų į Sibirą, kančias, badą, mirtį; ir sovietmečių pagamintas vagonas – restoranas, simbolizuojantis prabangą, perteklių, linksmybes.
Savivaldybės administracijos sprendimai stebina ne kartą – primename, kad šalia partizanų palaikų išniekinimo vietos buvo pastatytas miesto centrinis tualetas.
Radviliškio kunigaikštystėje – nieko naujo
Kaip juokauja radviliškiečiai, Radviliškio kunigaikštystėje – nieko naujo. Vagono – restorano pastatymo vieta nebuvo derinta nei su žmonių rinktais Radviliškio rajono tarybos nariais, nei su rajono gyventojais, nei su didelį skausmą išgyvenusiais tremtiniais. Pasak ilgamečio kultūros darbuotojo bei Radviliškio garbės piliečio Augenijaus Jurgausko, Radviliškyje su simbolika bei pagarba jai – liūdni dalykai. „Miesto tualetą pastatė prie partizanų palaikų išniekinimo vietos, mokiniai rugsėjo pirmąją buvo surikiuoti veidu į savivaldybę, o užpakaliais – į Nikės paminklą. Turbūt niekas neprisiminė, kad Nikė pastatyta pergalei prieš bermontininkus pažymėti, o šiemet šiai pergalei sukako šimtas metų. Ir kariai priesaiką duoda ne prie Nikės paminklo, o ant fontano krašto. Ir pati Nikė nustumta prie restorano „Gaiva“ – atrodo lyg pro restorano duris išėjusi, alkana, su peiliu rankoje. O dabar ir restoranas šalia tremtinių vagono atsidūrė – dar nemačiau šio dalyko, eisiu pasižiūrėti “,- liūdnai juokavo A. Jurgauskas.
Agnė Dapkutė