Rugsėjo 10 d. prie Vilniaus Katedros įvyko asociacijos „Lietuvos Šeimų Sąjūdis“ organizuotas protesto prieš Vyriausybės ir Seimo vykdomą politiką mitingas. Organizatorių paskaičiavimais, jame dalyvavo apie 13-15 tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos. Atstumas netapo kliūtimi žmonėms, norintiems išreikšti savo valią ir išgirsti tai, ką siūlo organizatoriai.
Dalyvių skaičius turėjo įvaryti šoką
Mitingo metu Katedros aikštė buvo užpildyta visiškai. Organizatoriai informavo, kad norintiems pakelti į orą dronus, kad būtų apžvelgtas tikrasis mitingo dalyvių skaičius, žmonėms policija žaibiškai rašė protokolus. Mitingo organizatoriai gavo nemažai pranešimų, kad Vilniaus prieigose buvo stabdomi automobiliai, o kai kurie iš jų buvo net grąžinami atgal, taip trukdant važiuojantiems pasiekti protesto mitingą. Matyt, prie Katedros susirinkusių žmonių skaičius valdantiesiems įvarė šoką ir jie nutarė neleisti jam atsiskleisti pilna jėga. Kad ir kaip valdantieji stengėsi, Katedros aikštė buvo pilna žmonių, aktyviai palaikiusių pasisakančius nuo scenos kalbėtojus.
Talkino savanorių apsaugos grupė
Mitingo organizatorių sutelkta savanorių apsaugos grupė sėkmingai susidorojo su jai iškeltomis užduotimis, sutrukdydama kelių provokatorių pastangas pasukti mitingo eigą smurtine kryptimi – iš aikštės buvo išvesdinti ir policijai perduoti keli bandę kelti neramumus piliečiai bei surinkti parengti ir tarp mitingo dalyvių ant žemės padėti maišeliai su akmenimis. Kitoje gatvės pusėje nuo mitingo vietos yra Vidaus reikalų ministerijos pastatas. Jei būtų pradėję dužti jo langai, nedelsiant būtų panaudotos policijos pajėgos ir protesto akcija išskirstyta. Dėl „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ savanorių apsaugos tas neįvyko. Mitingo organizatoriai dėkoja jiems, visą dieną, kepinant saulei, vaikščiojusiems susirinkusiųjų minioje.
Pasisakė mitingo idėjas palaikantys žmonės
Renginyje skambėjo lozungas: „Mes juos nugalėsime meile, taikiomis priemonėmis ir humoru“. Susirinkę žmonės išreiškė palaikymą mitingo organizatorių siūlymams. Mitinge kalbėjo užsienio svečiai iš Austrijos, Vokietijos, Latvijos, Baltarusijos, o taip pat lietuviai – „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ vadovas Raimondas Grinevičius, profesorė Rasa Čepaitienė, filosofė Nida Vasiliauskaitė, kunigas Robertas Grigas, himno „Kelkis, Lietuva“ autorius ir atlikėjas Romas Dambrauskas bei daug kitų. Besibaigiant mitingui, „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ tarybos narys Algimantas Rusteika perskaitė mitingo rezoliuciją, kuri bus išsiųsta valstybę laikinai administruojantiems asmenims ir Prezidentui Gitanui Nausėdai.
Šios rezoliucijos tekstas:
„Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021″ ir po to sekusių visuomenės protesto akcijų reikalavimai dėl prigimtinės šeimos ir tradicinių, didžiosios Lietuvos dalies piliečių daugumos palaikomų vertybių išsaugojimo ignoruoti ir iš jų išsityčiota. Apgaulingai, remiantis pandemijos suvaldymo pretekstu, šalyje įvedama diktatūra ir antikonstitucinė, tarptautines konvencijas pažeidžianti piliečių segregacija. Visuomenės supriešinimas pasiekė politinės krizės lygį ir kelia realią grėsmę valstybės stabilumui ir išlikimui.
Mes, Lietuvos Respublikos piliečiai, 2021 metų rugsėjo 10 d. masinės protesto akcijos Vilniuje dalyviai, priimame šią rezoliuciją:
1. Reikalaujame nedelsiant įvykdyti visus iki šiol priimtus protesto akcijų reikalavimus:
1.1. Atšaukti Galimybių pasą ir visus su juo susijusius antikonstitucinius, piliečių segregaciją įvedančius Vyriausybės nutarimus.
1.2. Sustabdyti visas privalomojo pobūdžio medicinines intervencijas prieš žmonių valią, vykdant testavimą bei vakcinaciją, ir atverti darbo, paslaugų rinką ir transportą, mokyklas ir universitetus kontaktiniam mokymui be jokių išlygų. Vakcinacija, taikant ekonominę ir institucinę prievartą, yra nusikalstama, ji gali būti vykdoma tik laisvu ir informuotu žmonių pasirinkimu.
1.3. Pašalinti iš Seimo darbotvarkės ir niekada nebenagrinėti šių įstatymų projektų:
1.3.1. Partnerystės įstatymo.
1.3.2. Stambulo konvencijos ratifikavimo.
1.4. Nustoti persekioti žmones dėl jų pažiūrų, nutraukti baudžiamąsias bylas, kurios remiasi nepagrįstais kaltinimais. Nutraukti masinius atleidimus iš darbų už atsisakymą vakcinuotis.
1.5. Pašalinti iš pareigų valdžios atstovus ir pareigūnus, inicijavusius antikonstitucinių įstatymų ir aktų rengimą ir visuomenės supriešinimą, kurių veiksmai sukėlė šalyje politinę krizę:
– Teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską;
– Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį;
– Ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę;
– Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką Tomą Vytautą Raskevičių;
– Vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę.
2. Jeigu to nebus padaryta, pareiškiame, kad antikonstitucinius įstatymus ir nutarimus priimantis Seimas ir Vyriausybė prarado daugumos piliečių pasitikėjimą ir Tautos įgaliojimus bei reikalaujame surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.
3. Šalies Konstitucijos garantas yra Prezidentas, todėl reikalaujame Jo Ekscelenciją Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą:
2.1. Kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl visų antikonstitucinių, prigimtinės šeimos ir tradicinių vertybių griovimą ir žmonių segregaciją įvedančių įstatymų ir norminių aktų pripažinimo prieštaraujančiais Lietuvos Respublikos Konstitucijai.
2.2. Pareikšti politinį nepasitikėjimą Lietuvos Respublikos Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei.
2.3. Vykdant paties Prezidento viešai pareikštą iniciatyvą, nedelsiant sušaukti Nacionalinę piliečių asamblėją, pakviečiant visas visuomenės grupes ir regionus atstovaujančias organizacijas, Bažnyčią, teisininkų bendruomenę įstatyminiu būdu išspręsti klausimą dėl visuomenės stabilumo, pilietinės taikos ir valstybės ateities.
3. Kviečiame prie „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ įsteigtos Koordinacinės tarybos jungtis šalies profsąjungas, verslo subjektus, darbo kolektyvus, opozicines ir neparlamentines partijas, asociacijas ir bendruomenes, savivaldybes, seniūnijas ir kitas visuomenines organizacijas.
Kviečiame prie šios mitingo rezoliucijos jungtis visus piliečius ir visuomenės jėgas, atmesti tarpusavio nesutarimus ir pradėti bendrą darbą dėl Lietuvos valstybės ateities. Pagal Konstituciją, tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos konstitucinę santvarką.
Koordinacinė taryba spręs klausimą dėl Konstitucijos veikimo atstatymo ir visuotinio politinio streiko.“
Mitingo organizatoriams buvo daromos kliūtys
Pranešama, kad „Lietuvos Šeimų Sąjūdis“ lipo per kliūtis, kurias nuolat statė Vilniaus savivaldybė – ėjo į teismus, kovėsi dėl kiekvienos galimybės surengti teisėtą taikų protesto mitingą sostinėje, ieškojo apsaugos tarnybų. Pavyzdžiui, „Argus“ apsaugos tarnyba, kuri nuolat iki tol saugojo „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ protesto akcijas, likus vos kelioms dienoms iki renginio, staiga atsisakė suteikti savo paslaugas. Prieš tai sutarus, teikti paslaugas atsisakė ir „Panoramos“ viešbučio administracija, pasiteisinusi tuo, kad ten staiga atvyksta didelė grupė turistų. Nuomojanti palapines įmonė, turėjusi pristatyti palapinę, kurioje turėjo sėdėti protesto akcijoje pasisakantys žmonės ir svečiai, paskutinę minutę atjungė telefoną ir palapinės teko ieškotis pas privačius asmenis, nes 20.00 valandą vakaro, kai mitingas turėjo vykti kitos dienos ryte, jokios nuomos įmonės jau nebedirbo. Mitingo organizatoriai mano, kad, galimai nebuvo apsieita be Vilniaus savivaldybės įsikišimo, darant spaudimą minėtoms įmonėms, nes tiek sutapimų tiesiog negali būti, juolab kad anksčiau su šių paslaugų teikėjais nebūdavo jokių problemų.
Sutrukdyta kilti provokacijoms
Pasibaigus protesto akcijai, dalis mitingo dalyvių patraukė link Seimo ir susirinko prie jį juosiančios apsauginės tvoros, už kurios rikiavosi juoda apranga, skydais ir šalmais pasidabinę riaušių policininkai. Jie buvo atitvėrę ir Gedimino prospektą prie Lukiškių aikštės, niekam neleisdami praeiti toliau. Žmonės iki Seimo keliavo per kiemus. Nenorėdami, kad pasikartotų rugpjūčio 10 dienos scenarijus, keli „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ tarybos nariai nuvyko prie Seimo ir kalbėjosi su žmonėmis, prašydami išsiskirstyti ir neleisti įvykti provokacijoms. Jeigu provokatoriai būtų metę bent kelis akmenis į policiją, galėjo įvykti riaušės. Vis tik žmonės geranoriškai išklausydavo ir skirstydavosi. Kai jų beliko tik saujelė, riaušių policija tvarkinga rikiuote paliko Seimo teritoriją ir buvo palydėta susirinkusiųjų plojimais.
Parengta pagal „Lietuvos Šeimų Sąjūdžio“ informaciją