Vanduo brangiausias žmonių turtas, o nešvarus geriamas vanduo – didžiausia gyventojų problema. Jau eilę metų Baisogalos miestelio gyventojai skundžiasi vis prastėjančiu centralizuotais tinklais tiekiamu vandeniu, kurio spalva, nuosėdos jau seniai neprimena geriamojo vandens, nors pasirūpinti geriamuoju vandeniu Lietuvoje yra pavesta savivaldybėms.
Sunerimę dėl vis prastėjančios geriamo vandens kokybės ir nesulaukę pagalbos nei iš mero Kazimiero Račkauskio, nei iš kitų valdininkų, gyventojai pagalbos kreipėsi į Tarybos narį, opozicinės frakcijos lyderį Gediminą Lipnevičių. Gavęs gyventojų nusiskundimų, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis G. Lipnevičius gruodžio 6 dieną šią problemą iškėlė į viešumą bei raštu kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės merą Kazimierą Račkauskį su klausimais, kodėl eilę metų nieko nedaroma dėl vandens kokybės Baisogaloje gerinimo.
Meras Tarybos nariui net negalėjo nurodyti, kada bus išspręsta vandens kokybės problema.
Vis daugiau baisogališkių piktinasi valdžios neveiklumu
Gruodžio pabaigoje socialiniuose tinkluose pasirodęs Baisogalos mokyklos-darželio darbuotojų įkeltas vaizdo įrašas, kuriame iš ugdymo įstaigai priklausančio krano teka rudos spalvos vanduo, sukėlė dar didesnį vietos bendruomenės nerimą. Šis vaizdas ne tik šokiravo, bet dar kartą patvirtino seną problemą – nekokybiško vandens tiekimą, kuris kamuoja dalį Baisogalos gyventojų.
Pasak gyventojų, problema su rudu vandeniu nėra nauja – prasta vandens kokybė kartojasi jau ilgą laiką. Vanduo, be neįprastos spalvos, dažnai skleidžia nemalonų kvapą, o tai kelia abejonių dėl jo saugumo. Nors buvo atlikti vamzdynų praplovimai ir situacija laikinai pagerėjo, gyventojai kritikuoja atsakingas institucijas už neveiklumą bei nesugebėjimą rasti ilgalaikio sprendimo.
Mokyklos-darželio direktorė: problema nesprendžiama efektyviai
Baisogalos mokyklos-darželio direktorė Aušra Krugelienė teigia, kad problemos dėl prasto vandens kartojasi periodiškai, nepaisant bendrovės UAB „Baisogalos bioenergija“ pastangų atlikti vamzdynų valymo darbus. Kokia yra tiksli prastos kokybės vandens atsiradimo priežastis, direktorė teigia nežinanti. Pasak A. Krugelienės, ji ne kartą kreipėsi į UAB „Baisogalos bioenergiją“, tačiau visos iki šiol pasitelktos šios įmonės priemonės ilgalaikio pagerėjimo nesuteikė. Taigi rugsėjį buvo nuspręsta sudaryti sutartį su UAB „Gelsva“, kad vaikams ir darbuotojams būtų tiekiamas saugus geriamasis vanduo plastmasinėse talpose. Tai buvo vienintelė išeitis, nes iš kranų bėgantis vanduo dažnu atveju yra netinkamas vartoti. Pasak Baisogalos mokyklos-darželio direktorės, į Radviliškio rajono savivaldybės merą Kazimierą Račkauskį ugdymo įstaigos administracija pagalbos nesikreipė, tačiau buvo kreiptasi į UAB „Baisogalos bioenergiją“ ir Baisogalos seniūniją, nepaisant to, vandens problema nėra išspręsta galutinai.
Baisogalos seniūnė taip pat kreipėsi į merą, bet…
Baisogalos seniūnė Renata Masiulienė teigia, kad gyventojų nusiskundimai dėl prastos kokybės vandens girdimi jau seniai. „Aš pati gyvenu Baisogaloje, ir galiu pasakyti, kad vandens kokybė paprastai yra normali, nors retsykiais gali pasitaikyti specifinio kvapo. Situacija nėra tokia, kad visame miestelyje vanduo būtų visiškai netinkamas naudoti, tačiau periodiškai gaunu gyventojų skundų, kuriuos perduodu UAB „Baisogalos bioenergijai“ – redakcijai teigė R. Masiulienė.
Baisogaloje jau ilgą laiką pasigirsta gyventojų nusiskundimų dėl vandens kokybės. Apie šią situaciją esu informavusi rajono merą Kazimierą Račkauskį ir bendravusi su UAB „Baisogalos bioenergija“ vadovaujančiais darbuotojais. „Baisogalos bioenergijos“ atstovai nuolat teigia, kad vandens tyrimai atliekami laiku ir rodo gerus rezultatus, o prastos vandens kokybės priežastimi laiko pačių gyventojų netinkamą savo vandens tiekimo tinklų priežiūrą.
Seniūnės R. Masiulienės teigimu, šiuo metu vyksta procesas, kurio metu planuojama perduoti UAB „Baisogalos bioenergijos“ vandens tiekimo tinklus Radviliškio savivaldybės įmonei „Radviliškio vanduo“. Seniūnė pridūrė, kad, pasak šios įmonės inžinieriaus jai išsakytų pastebėjimų, Baisogalos vandens tiekimo tinklų būklė yra prasta ir reikalauja didelių investicijų.
Pasak seniūnės, Baisogalos mokyklos-darželio administracija nesidalina informacija su rajono savivaldos atstovais
Baisogalos seniūnė R. Masiulienė redakcijai pažymėjo, jog pati Baisogalos mokyklos-darželio administracija iki paskelbtos informacijos socialiniuose tinkluose seniūnijai oficialių skundų nepateikė. Verta paminėti, kad po kurio laiko iš socialinio tinklo Facebook dingo ir pats įrašas. „Į socialinius tinklus informaciją įdėjo pati Baisogalos mokyklos-darželio administracija. Iki šios informacijos paskleidimo man buvo žinoma labai nedaug apie blogą vandens kokybę darželyje, tik iš nuogirdų, pati darželio administracija į seniūniją nebuvo kreipusi.“ – teigė R. Masiulienė.
Baisogalos seniūnė pažymi, kad socialiniuose tinkluose pasklidus žiniai apie netinkamos kokybės vandenį ji iš karto kreipėsi į Baisogalos mokyklos-darželio direktorę Aušra Krugeliene. „Pasiteiravau, ar ji kreipėsi į rajono vadovus dėl šios situacijos, nes, anot direktorės, problema dėl prastos vandens kokybės tęsiasi jau seniai, nors situacija kartais ir laikinai pagerėja. Iš direktorės atsakymo sužinojau, kad darželio administracija kreipėsi tik į UAB „Baisogalos bioenergija“ vadovą Tadą Misevičių ir darbuotoją Edmundą Valbą. Pridedu mūsų susirašinėjimą, siekdama išvengti galimų interpretacijų bei aiškiai pateikti savo poziciją.“ – teigė Baisogalos seniūnė.
Merui Kazimierui Račkauskiui situacija žinoma, bet kokie darbai padaryti gerinant vandenį – nenurodė
Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis pripažįsta, kad situacija Baisogaloje nėra ideali. „Vandenį šiuo metu teikia privati įmonė UAB „Baisogalos bioenergija“, kuri yra atsakinga už vandens kokybę. Savivaldybė derasi dėl galimybės perimti šiuos tinklus, kad galėtų užtikrinti kokybišką vandens tiekimą. Tinklų vertinimas vyksta, o dėl jų perėmimo spręs rajono Taryba,“ – teigė meras. Meras pridūrė, kad vandens kokybė pastarąjį kartą galėjo pablogėti dėl atliktų hidraulinių bandymų, jo žiniomis, dėl šios priežasties UAB „Baisogalos bioenergija“ atliko vamzdynų praplovimą. Taip pat Baisogalos mokykloje-darželyje buvo pastatyti nauji maistui naudojamo vandens filtrai, kurie turėtų užtikrinti maistui naudojamo vandens kokybę.
Vis dėlto, kritikos merui išvengti nepavyko. Baisogalos gyventojai piktinasi, kad problema, nors žinoma jau ilgą laiką, nėra sprendžiama efektyviai. Akivaizdu, kad didelė dalis problemų kyla dėl nusidėvėjusios ir netinkamos naudoti Baisogalos vamzdynų infrastruktūros. Gyventojai akcentuoja, jog tokioje situacijoje tikėtasi aktyvesnių mero ir savivaldybės veiksmų, o ne tik atsakomybės permetimo privačiai įmonei. Pati UAB „Baisogalos bioenergija“ į redakcijos klausimus neatsakė, taigi įmonės vadovų pozicija lieka neaiški.
Tarybos narį stebina mero neveiklumas
Opozicijos frakcijos lyderis, tarybos narys Gediminas Lipnevičius vertina mero šnekas kaip eilinį atsirašinėjimą, bet ne problemos sprendimą. Pasak jo, jau beveik dvejus metus meru dirbantis K. Račkauskis lig šiol Tarybai nėra pateikęs sprendimo variantų dėl Baisogalos miestelio vandens kokybės gerinimo. Taigi G. Lipnevičius pažadėjo dar kartą kelti šį klausimą Taryboje, kad būtų priimti atitinkami sprendimai ir vandens gerinimo problema pajudėtų iš mirties taško.
Baisogalos bendruomenė tikisi greitesnių sprendimų
Gyventojai ir mokyklos-darželio bendruomenė tikisi, kad Radviliškio rajono savivaldybė imsis aktyvesnių veiksmų, o tinklų perdavimas „Radviliškio vandenims“ vyks greitai ir efektyviai. Tačiau ar nusidėvėjusių tinklų perdavimas kitai įmonei iš tiesų išspręs gyventojų problemas? Akivaizdu, kad Baisogalos gyventojams teks gyventi su prastos kokybės vandeniu tol, kol rajono valdžia nenuspręs rimtai investuoti į tinklų atnaujinimą. Ar Radviliškio rajono savivaldybės merui Kazimierui Račkauskiui ir jo vadovaujamos socialdemokratų partijos Tarybos koalicija išgirs Baisogalos problemas ir skirs remontui reikiamus pinigus, parodys laikas. Nepaisant laikinų sprendimų, tokių kaip vandens filtrų įrengimas ar geriamojo vandens tiekimas talpose, gyventojai laukia ilgalaikių sprendimų, kad iš kranų tekėtų kokybiškas ir saugus vanduo.
Gertrūda Vileikienė