Pirtis ir gyventojų gerovė – ne kosminės technologijos, tačiau daugeliui rajono tarybos narių tai yra sunkiai įkandamas reikalas. Paaiškėjo, kad atsakinėdami į paprastą klausimą, vieni politikai ėmėsi „burti“ iš debesų, kiti apskritai nežino, kas yra socialiai remtinas gyventojas, o treti taip ir neišmoko naudotis kompiuteriu.
Pasiūlė mažinti pirties kainas
Po to, kai praėjusį rudenį Radviliškio rajono tarybos nariai ženkliai pabrangino pirties paslaugas, sureagavo Radviliškio krašto bendruomenės pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Jis merui Antanui Čepononiui ir visai Tarybai pateikė pasiūlymą – ne tik pasekti Panevėžio pavyzdžiu, bet žengti dar toliau gerinant pirties paslaugų prieinamumą rajono gyventojams. Pasiūlymo esmė – socialiai remtiniesiems, pensininkams ir vaikams leisti maudytis nemokamai, o likusiems nustatyti simbolinę vieno euro kainą. Be to, pasiūlyta rajono pirtyse pastatyti ir skalbykles, kuriomis galėtų naudotis vandentiekio neturintys ar tokios buitinės technikos neišgalintys įsigyti gyventojai. Suskaičiuota, kad biudžetui tai nebūtų didelė našta, juoba, kad kasmet lieka socialinei rūpybai nepanaudotų lėšų -.
2017 metais socialinėms reikmėms nepanaudotų lėšų biudžete liko daugiau kaip 750 tūkst. eurų, biudžete liko nepanaudoti net 4,2 mln. eurų (beje, 3 mln. eurų meras žadėjo prisidėti prie įvairių projektų).
Bendruomenės pirmininko pasiūlymą iškart palaikė ir rajone išrinktas Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas. Radviliškio rajono tarybos nariai pasiūlymą svarstė daugiau kaip mėnesį.
Nusiprausti politikams – „pramoga“
„Radviliškio kraštas“ rajono tarybos nariams pateikė paprastą klausimą: jie yra už ar prieš pasiūlymą mažinti pirties paslaugų kainas ir kokie jų sprendimo motyvai?
Rajono tarybos komitetų posėdžių metu svarstant pasiūlymą bene labiausiai reiškėsi rajono meras konservatorius Antanas Čepononis, o jam į taktą lingavo jo partiečiai. Mero atsakymas – jokios kainos mažinimo.
Vis dėlto, atsakinėdami raštu konservatoriai it unguriai nėrėsi iš kailio. Pavyzdžiui, mero įsteigto labdaros fondo vadovė, konservatorė Skaidra Dišlė, sprendžiant iš jos išvedžiojimų, nežino, kaip atskirti socialiai remtiną asmenį nuo socialiai neremtino. „Labdaringais darbais“ dosniai savivaldybės finansuojamame laikraštyje išgarsinta politikė apskritai nesiteikė atsakyti, ką ji mano apie1 euro mokestį už pirties paslaugas.
Beveik identiškai (it susitaręs) atsakė kitas konservatorius Darius Jurėnas ir kiti.
O štai socialdemokratė Jurga Ivanauskytė rėžė tiesiai: „Kodėl turėtume dengti biudžeto lėšomis paslaugą tiems, kuriems tai yra pramoga?“ Jai antrino ir meras A. Čepononis, teigdamas, jog „nemokamų paslaugų nėra ir negali būti“. Suprask, kadangi solidžią algą gaunantis meras turi galimybę turkštis pirtelėje ant ežero kranto, pensininkai, neįgalieji ir vargšai gali ir toliau svajoti apie paslaugas, kurias nemokamai gauna Panevėžio gyventojai.
Gyventojams mandagiai riečia špygą
Nežiniukus mėgino vaidinti ir kiti Tarybos nariai, nors visai neseniai drąsiai balsavo už tai, kad paslauga būtų ženkliai pabranginta. „Pirties paslauga yra ne pramoginė, o daugiau socialinė, todėl norint padėti socialiai remtiniems Radviliškio miesto ir kaimų gyventojams pigiau naudotis
šia paslauga reikalinga išsami analizė dėl pirties paslaugų poreikio ( kiek socialiai remtinų rajono gyventojų norėtų naudotis šia paslauga, kiek ji kainuotų rajono biudžetui t.t.), – išvedžiojo socialdemokratas Jonas Pravilionis.
„Valstietis“ Jonas Povilaitis taip pat išvengė tiesaus atsakymo ir suraitė tikrą „abrakadabrą“: „Pritariu, kad reikalingos nuolaidos socialiai remtiniems kaimo ir miesto asmenims, taip pat pensininkams ir vaikams. Tuo pačiu turime sudaryti vienodas sąlygas visiems gyventojams gauti paslaugas ir difirencijuoti kainas pagal paslaugų kokybę“. Iš tokio atsakymo galima suprasti, kad pigesnės pirties besitikintiems gyventojams politikas mandagiai raito špygą. Panašiai kaip socialdemokratas Algirdas Venckus, kuris sugaišo daugybę laiko didžiulei „gromatai“, kurioje „auklėjo“ žurnalistus, bet į klausimą tiesiai neatsakė.
Pritarė nepriklausomas politikas
Pasirodo, tam, kad balsuotumei už gyventojams palankius sprendimus, reikia nepriklausyti valdančiajai koalicijai, kuriai vadovauja už korupciją teisiamas meras A. Čepononis. Tai pademonstravo iš koalicijos ir socialdemokratų partijos pasitraukęs Eduardas Martinkynas. Šis politikas nesvyruodamas palaikė pasiūlymą mažinti pirties kainas. Tiesa, nepriklausančių mero koalicijai Radviliškyje iš viso tik du Tarybas nariai.
Iš viso Radviliškio rajono tarybai priklauso 25 nariai. Ženkli dalis jų – garbaus amžiaus, kurie nepajėgė atsakyti į klausimą elektroniniu paštu.
„Radviliškio krašto“ informacija