Rajono valdžia nusprendė: naikins paminklus kapinėse

Rusijai užpuolus Ukrainą, Lietuvoje įsiplieskė diskusija, ką daryti su  paminklais, skirtais įamžinti  2 – ojo Pasaulinio karo aukas miestuose, tarp kurių buvo žuvusių rusų, lietuvių, latvių ir daugelio kitų tautybių žmonių. Atnaujintas Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašas atveria galimybes šiuos paminklus nukelti. Kadangi daugelyje savivaldybių nuspręsta paminklus panaikinti aikštėse ir skveruose, ką dar būtų galima suprasti Radviliškio valdžia nusprendė paminklus naikinti kapinėse. Dėl paminklų nukėlimo iš Radviliškio rajone esančių karių kapinių birželio 23 d. aistros užvirė ir Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje.

Ar verta švaistytis kūjais kapinėse

Posėdžio metu Tarybos nariams buvo tvirtinimui pateiktas sprendimo projektas dėl paminklų žuvusiems 2-ojo Pasaulinio karo metu, esančių karių palaidojimo vietose, demontavimo: „Pritarti Sovietų Sąjungos simbolių, esančių ant paminklų Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose Baisogalos miestelyje ir Šiaulėnų kaime, bei paminklų su sovietine simbolika, esančių Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje Radviliškio mieste, demontavimui“.

Tarybos posėdžio metu žodžio paprašęs nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius suabejojo, ar verta švaistytis kūjais kapinėse, kur palaidoti žmonės.

„Jeigu sovietiniai paminklai ar sovietinė simbolika būtų griaunama aikštėse ar skveruose, kaip kitose savivaldybėse, jokios problemos nekiltų. Tačiau čia viskas bus daroma kapinėse, kur palaidoti žmonės. Daugumos gyventojų nuomone, to daryti nereikėtų. Paminklai, esantys karių kapinėse, bus liečiami – su kūju nudaužoma simbolika, kuri nekenkia. Piešinys, paprasti užrašai bus sunaikinti – kam to reikia?

Kitą kartą gal supyksime ant kitos šalies ir vėl eisime jų kapinių naikinti?“ – sakė G. Lipnevičius.

Situaciją bandė švelninti  vicemeras Vytautas Krikščiūnas: „Kapinėse niekas neplanuoja paminklų griauti, tik panaikinti sovietinę simboliką“.

Tačiau, G. Lipnevičiaus nuomone, tai tik išsisukinėjimas: „Meras paminėjo, kad iš Radviliškio karių kapinių bus iškeltas paminklinis akmuo – vadinasi, jis bus panaikintas. 30 metų niekam nerūpėjo karių kapinėse esanti sovietinė simbolika, dar 2004 m. pastatė papildomų paminklų, o dabar į kapines einame su buldozeriu“.

„2004 metais Rusijos Federacijos konsulatas tvarkė karių kapines ir Radviliškis buvo patekęs į šią akciją“,- nepartiniam Tarybos nariui mestelėjo meras. Tad kyla klausimas, kodėl prie tuometinio mero konservatoriaus A. Čepononio dar buvo statomi nauji paminklai karių kapinėse?

Paminklai nėra antkapiniai

Įsisiūbavus diskusijai meras V. Simelis prisiminė, kad buvo paveldosaugininku ir pradėjo Tarybos narius mokyti istorijos. „Užrašas „Amžina šlovė didvyriams, žuvusiems už mūsų šalies laisvę ir nepriklausomybę“ ant 2004 m. pastatytos plokštės yra istorijos iškraipymas. Reikia įsigilinti į istorinius faktus“, – bandė pateisinti paminklų griovimą ir naikinimą kapinėse meras V. Simelis.

Ar nebus išniekinami kapai?

Šiuo jautriu klausimu pasisakė ir Tarybos narė Zita Žvikienė: „Sprendimo projekte reikėtų atsargiai pažiūrėti, ką reiškia simbolikos nuėmimas. Tik noriu įspėti, kad galbūt įgyvendinant šį sprendimai yra baudžiamoji atsakomybė už kapų išniekinimą“.

Pasak mero, yra aiškiai apibrėžta, ką galima daryti su užsienio karių kapinėmis. Visos karių kapinės yra įrašytos į Kultūros paminklų registrą, nurodomos vertingos jų savybės. Šie paminklai kapinėse nėra vertingos savybės.

Tik besiruošiantiems mojuoti kūjais ir siųsti kranus į karių kapines derėtų prisiminti, kad vadovaujantis Ženevos konvencija, Antrojo pasaulinio karo karių kapinėms taikoma teisinė apsauga. Konvencija visame pasaulyje šalis įpareigoja gerbti jos teritorijoje palaidotas karo aukas ir tose kapinėse savo nuožiūra nesiimti jokių pertvarkymų.

Liaudies balsas

Prieš Tarybos posėdį, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl sovietinės simbolikos naikinimo rajono karių kapinėse, Tarybos narys G. Lipnevičius savo socialinėje paskyroje pakvietė rajono gyventojus diskusijai: „Meras kartu su konservatoriais pateikė Tarybai sprendimo projektą, kuriuo planuojama naikinti paminklus Radviliškio, Baisogalos, Šiaulėnų karių kapinėse. Jei paminklai būtų naikinami kur nors kitur: pvz., skveruose, aikštėse, manau, klausimų nekiltų, bet šiuo atveju suplanuota naikinti būtent kapinėse. Kelis kartus paklausiau, ar ten yra palaidoti žmonės – buvo patvirtinta, kad taip. Kadangi jau rytojaus posėdyje spręsime klausimą dėl paminklų naikinimo karių kapinėse, man labai svarbi Jūsų nuomonė. Lauksiu Jūsų komentarų pritarti siūlymui ar ne“.

Rajono gyventojai šia tema audringai diskutavo ir daugumos nuomone karių kapinių paminklus bei visą simboliką reikėtų palikti – juk tai istorijos dalis.

Keletas diskusijos dalyvių nuomonių:

„Trūksta žodžių net kapinėse šventose ramybės nėra…“

„Neturi ką veikti, ko gero, lyg svarbesnių dalykų nebūtų“.

„Bet tai čia mūsų istorija, nejau dar ir iš vadovėlių lapus reiks plėšyti?“

„Jei ten atgulė poilsio kariai – paminklai turi likti. Kapinės tokia jau vieta“.

„Kuo kliūna senieji paminklai? Baisogaloje neseniai suremontuotas ir nudažytas. Kas kliūna? Žvaigždės? Nu nebejuokaukit… kad ir kokie laikai bebūtų, tai yra dalis istorijos ir jos nepakeisi. Mano nuomone, palikit kapines ramybėje ir ieškokit kitų būdų pinigams plauti“. 

„Kapinės Amžinojo Poilsio Vieta ir nesvarbu, kas ten guli. Nužmogėjimas visiškas“.

„Praeitis buvo ir bus. Ar pagerės gyvenimas, kai bus paminklai išvartyti??“„Stovėjo šitiek metų ir niekam nekliuvo, bet atėjo į valdžią buratinai, tai pagatavi viską sunaikinti ir suėsti su šaknim!!!!“

„Man atrodo, kad reikia mirusius paliki ramybėje, jei pastatytas paminklas mirusiam. Nesvarbu, kas jis bebūtų, jau nieko mums nepakenks. Reikėtų galvoti, ką gyvi daro“.

„Būkit protingi, vardan ramybės palikit tuos kuklius atminimo paminklėlius ramybėje. Tie kareivėliai žuvo garbingoje kovoje su Hitlerio kariauna, išlaisvino nuo fašizmo“.

„Jokiu būdu negalima griauti palaidotų karių paminklų .Jie čia žuvo gindami mūsų žemę. Turime juos gerbti, nenužmogėkime galutinai“.

„Valdžiažmogiai smegenų dažniausiai neturi ir istorijos, ko gero, nesimokė, jie orientuojasi į laikmetį ir į emocijas. O emocijos jiems diktuoja visai ką kitą, negu patartų paprasti žmonės“.

P.S. Už paminklų griovimą pasisakė konservatoriai, „valstiečiai“, socialdemokratai ir „darbiečiai“. Taigi, daugumos Tarybos narių sprendimu, rajono karių kapinėse bus naikinami paminklai ar to laikmečio simbolika, atminimo lentos.

Jonas Petrikas

Total
0
Dalinasi
Related Posts